Čo spája protesty v Bratislave a konvoj kamiónistov v Kanade – revolúcia zdola

Ilustračné foto: Wikipédia

Konvoj kamiónistov – celonárodný protest v Kanade, prebieha už dva týždne. Na Slovensku sme žili protestom proti podpísaniu obrannej dohody s USA. Protesty v Bratislave aj Ottawe však majú nepovšimnuté spoločné znaky a je možné, že sú začiatkom ďalšieho pokusu o revolúciu zdola, ktorá by mala zlepšiť svet.

Konvoj kamiónistov ako kanadská verzia „dezolátov“

Mainstreamové médiá, ktoré preberá aj väčšina slovenských, píšu o tomto proteste ako „konvoji za slobodu“ zásadne s úvodzovkami. Zdôrazňujú, že kamiónisti sú proti očkovaniu, proti kovidovým pasom, rúškam a proti všetkým protipandemickým opatreniam. Po obsadení hlavného námestia a okolitých ulíc v Ottawe im na vrub pripísali aj to, že nerešpektujú demokratické princípy a chcú dosiahnuť pád demokraticky zvolenej vlády, ktorú vedie liberál Justin Trudeau. Kamiónistov vraj na sociálnych sieťach podporili ultrapravicové skupiny a niekto medzi vozidlami videl svastiky a vlajky Konfederácie. Je to kanadská verzia „kotlebovcov“ a čitateľom tých správnych slušných denníkov stačí napísať toto.

Od protestujúcich sa dištancujú aj veľké prepravné firmy, ktoré prevádzkujú veľké flotily kamiónov. Na viaceré sa obrátili médiá, keď na niektorom kamióne uvideli ich logo, ale ukázalo sa, že daný kamión sa do Ottawy dostal bez vedomia zamestnávateľa alebo ho vlastní nezávislý jednotlivec a musel dotyčné logo z kamiónu odstrániť.

Dokonca socialistická tlač, ktorá má tradične protikapitalistickú rétoriku, píše o kamiónistoch ako o fašistoch a zdá sa, že podporuje nápad použiť proti nim armádu, lebo polícia postupuje veľmi umiernene a rozpačito. Stanovisko proti protestu kamiónistov vydal aj celoštátny odborový zväz. Za práva pracujúcich predsa tradične a partnersky s vládou rokujú odbory. Odbory sa od tohto protestu dištancujú, lebo medzi vodcami sú aj takí, čo sa na sociálnych sieťach vyjadrujú proti islamu, majú rasistické statusy a rozširujú extrémne konšpiračné teórie o pandémii covid-19.

Vodcovia protestu sú pod úplným informačným embargom hlavných médií. Z článkov sa môžete dozvedieť mená policajných dôstojníkov, ktorí s nimi niečo riešia, mená starostov mestských štvrtí, ale nedozviete sa mená vodcov protestu.

Trvalo mi niekoľko hodín, kým som zistil, že momentálne je hovorcom kamiónistov Tom Marazzo. Ak si rozkliknete tento odkaz, zistíte, že Tom Marazzo ani nie je kamiónista. Je to softvérový inžinier a učiteľ programovania v Ontariu.

blank

Tlačová konferencia – preemptívne SOS

V pondelok (7. 2.) kamiónisti usporiadali tlačovú konferenciu, o ktorej, ako tradične, žiadne hlavné médiá neinformovali. Ako hlavný dôvod konania konferencie a názvu „Preemptívne SOS“ uviedol Tom Marazzo vyostrenie vzťahu s predstaviteľmi vlády a úplné odmietanie dialógu.

Na tlačovej konferencii bol za kamiónistov prakticky len jediný profesionálny vodič. Všetci ostatní, ktorých vidíte na videu, sú predstavitelia organizácií, ktoré kamiónistom poskytujú služby, neziskových a zdravotných organizácií, právnici, dokonca spolupracovníci polície, aj lekári.

Tom Marazzo hovorí, že nie sú žiadna živelná banda. Stojí za ním tím odborníkov, ktorí majú zo svojich profesií dostatok odborných dôkazov, ktorými by chceli argumentovať v diskusii s vládou. Napríklad vo veci očkovania hovoria, že nie sú žiadni antivaxeri zo zásady. Zákony o zdravotnej starostlivosti však stanovujú jasne, že ak majú vodiči podstúpiť očkovanie a dať naň informovaný súhlas, musí im príslušný lekár (a vláda) poskytnúť adekvátne informácie. Tie však nie sú a dokonca sa bráni prístupu k informáciám, lebo vláda vyžiadané informácie neposkytuje alebo skresľuje.

Na otázky o postupe polície Marazzo hovorí, že policajti sú veľmi korektní. Spoločne sa snažia, aby obyvateľov konvoj obmedzoval čo najmenej a s policajnými dôstojníkmi sa dá normálne dohodnúť na opatreniach. Vyčíta však vláde, že sa vyhýba priamemu dialógu. Ten by totiž bol schopný situáciu vyriešiť hneď. Vláda však presunula problém na plecia polície, ktorá má len jediný prostriedok na riešenie – silu. Marazzo hovorí, že robia všetko pre to, aby k tomu nedošlo, lebo Kanada si pamätá násilné potláčanie protestu proti schôdzke G20 v Toronte v roku 2010. Polícia vtedy použila mimoriadne brutálne spôsoby potlačenia s viac ako tisíckou zatknutých a stovkami zranených. Pripomínajú to aj nápisy na tričkách niektorých členov tímu – Nedovolíme zopakovať 2010 Toronto.

Ohlasy na konvoj kamiónistov v Kanade a vo svete

Keby človek sledoval len hlavné médiá, uveril by kanadskému premiérovi, že kamiónisti sú len marginálna skupina ultrapravicových krikľúňov. Polícia má však problém aj v tom, že pri najlepšej vôli nemá prostriedky, ktorými by mohla násilne odtiahnuť kamióny z ulíc. Táto možnosť sa stala naliehavou v pondelok, keď niektorí kamiónisti postavili svoje stroje tak, že zablokovali most na diaľnici, ktorá spája Ottawu s Detroitom a prerušili na nej spojenie s USA. Mestský manažér Steve Kanellakos povedal médiám, že kontaktoval všetky odťahové služby v dostupnom okolí, ale nikto nebol ochotný prísť kamióny protestujúcich odtiahnuť.

Starosta mesta Jim Watson vyhlásil stav núdze a nariadil polícii trestať obyvateľov, ktorí sa snažia kamiónistom pomáhať. Viaceré správy píšu o tom, že ich ručne zásobujú palivom a potravinami. Situáciu komplikuje aj to, že niektorí kamiónisti majú so sebou celé rodiny s deťmi. Keď si pozriete nasledujúce videá z ulíc dnešnej Ottawy, zdá sa, že obyvatelia bežnou ľudskou aktivitou vyjadrujú ľudskú sympatiu a podporu kamiónistom.

Konvoj kamiónistov nahlas podporili napríklad Elon Musk, Donald Trump (čo sa samozrejme chápe ako mínus v „slušnej“ časti verejnosti), ale aj Jordan Peterson a aktívne ich podporuje napríklad aj motocyklový pretekár Marcel Irnie (video vpravo). Protestujúcim chýba priestor v médiách, tak im poskytuje svoj populárny kanál a svoju sieť podporovateľov. Vo videu hovorí, ako ho kontaktoval nejaký vydavateľ správ z Ruska a pýtal si súhlas so zverejnením jeho materiálov. „Predstavte si, tí Rusi, ktorí sú vraj naši nepriatelia, sú na našej strane a pomáhajú nám šíriť pravdivé informácie“, komentuje to so smiechom.

Aj mainstreamové médiá však musia pripustiť, že konvoj kamiónistov za dva týždne otočil verejnú mienku (graf vpravo). Na začiatku januára bola vo verejnosti asi 40 % podpora zrušeniu pandemických opatrení a 55 % bolo za ich zachovanie. Dnes sú čísla presne opačné a požiadavku zrušiť opatrenia už podporuje 54 % opýtaných.

blank

Konvoj kamiónistov má však aj spontánny široký ohlas vo svete. Hlavné médiá píšu o tom, že sa „galvanizuje svetová ultrapravica“.

Konvoj na Novom Zélande:

V Rakúsku:

blank

Celoeurópsky konvoj má cieľ 14. 2. v Bruseli:

blank

Hlavné posolstvo konvoja kamiónistov vyjadruje slogan na európskom plagáte: „Nejde o to, či vax alebo anti-vax ide o právo ľudí rozhodnúť sa.

Ide o podstatu demokracie – revolúcia zdola

Pred nejakým časom som videl v alternatíve myšlienku, že tento spôsob riadenia pandémie je obdobou Černobylu, no už o tom píšu aj hlavné médiá. Pre ľudí, ktorí Černobyl pamätajú, najmä od nás z východného bloku, je toto prirovnanie také očividné, že sa to už nedá prejsť mlčaním. Pripomeniem, že Černobyl (1986), najmä snaha o zatajenie informácií o rozsahu katastrofy, bola vážnou ranou proklamovaným heslám o tom, že v socialistickej spoločnosti je človek na prvom mieste. Po Černobyle verejnosť v socialistických krajinách v tichosti a bez hlasných protestov prestala svojmu vedeniu dôverovať. Naplno sa to potom prejavilo počas prevratov v roku 1989 a potom. Bez Černobylu by zrejme kolaps vtedajšej moci nebol taký hladký a jednoznačný.

Hoci sa to hlavné médiá pokúšajú dostať do inej optiky, celosvetové riadenie pandémie spôsobilo to isté. Ľudia už väčšinovo a prakticky na celom svete prestali dôverovať vládam a tomu spôsobu riadenia spoločnosti, ktorý si hovorí „liberálna demokracia“. Keď parafrázujem hovorcov za konvoj kamiónistov – už nejde len o to, či sa zrušia nejaké konkrétne opatrenia. Ide o štýl, akým s nami jednajú naše „demokraticky zvolené“ vlády. Ide o zatajovanie dôležitých informácií, zneužívanie médií, marginalizáciu opozície, znemožňovanie verejnej diskusie a otvorene arogantné uplatňovanie formálnej moci. V týchto veciach sme v Bratislave úplne na jednej lodi s kamiónistami v Ottawe.

Keď som sa virtuálne prešiel ulicami dnešnej Ottawy a počul mladých Kanaďanov z liberálnej a slobodnej krajiny, že za celý život doteraz sa necítili tak slobodne a uvoľnene… Toto sa už nebude dať zastaviť. Možno to potrvá niekoľko rokov, ako po Černobyle, kým sa tento vietor slobody dostane aj na Slovensko, ale dnešná diletantská tyrania už nestojí na pevných nohách. Ani obranná dohoda s USA ju nezachráni.


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore