Naše názory na filmy

Placeholder

Marián Moravčík

Napísalo sa o ňom veľa recenzií a analýz, práve preto, že autori filmu sú zo starého dobrého sveta, kedy si film mohol dovoliť byť umeleckým dielom a nemusel mať jediný správny výklad. Spomeniem tu teda len niekoľko vecí, ktoré ma zaujali, a takmer nikde som sa o nich nedočítal

Placeholder

Marián Moravčík

Pozor! Ľudia, ktorí vynakladajú veľa peňazí, aby skreslili našu historickú pamäť, určite nemajú s nami dobré úmysly.

Placeholder

Marián Moravčík

Ľudstvo je nepoučiteľné. Už pred 400 rokmi William Shakespeare v nesmrteľnej dráme Rómeo a Júlia zvestoval svetu, že nenávisť medzi dvomi skupinami ľudí ničí všetko okolo, aj životy tých, ktorí s tým nechcú mať nič spoločné.

Placeholder

Marián Moravčík

Knihy a filmy vyhľadávame nielen ako kratochvíľu, ale radi by sme v nich našli poučenie a nové skúsenosti. Obávam sa, že postmodernizmus tvorcov aj divákov odnaučil venovať sa takým zbytočnostiam. Moje retro-zamyslenie je teda určené vzácnym dušiam, ktoré rady o veciach premýšľajú.

Placeholder

Devana

Dôležité je nevzdať sa a postaviť sa Zlu, napriek tomu, že nás prekvapí a ochromí tak, že sa často nemôžeme ani pohnúť.

Placeholder

Devana

Ilustračný obrázok: Wikipedia Málokedy sledujem televíziu. Ale dnes, keď som na obed prišla z práce, zapla som si ju, uvarila kávu a chcela som na

Placeholder

Marián Moravčík

Štvordielny televízny film 3 dni poručíka Kravcova z roku 2011 je ukrajinský, ale už akoby zo starých čias. Hrajú v ňom bok po boku ukrajinskí, ruskí a bieloruskí herci, medzi nimi aj Estónec a Gruzínec, každého divák rozozná podľa typického dialektu i charakteru. V deji filmu nasadzujú jeden za druhého životy a v čase vzniku filmu by vari nikto neuveril, že o necelé desaťročie neskôr budú tieto národy stáť proti sebe ako kamene na kresadle poslednej vojny. V Rusku a Bielorusku je dnes tento film hodnotený veľmi vysoko, no ktovie, či na Ukrajine neputoval do trezoru.

Placeholder

Devana

Čo je ozajstným prameňom života? To si musí zodpovedať každý sám. Podľa mňa, je to uvedomenie si vlastnej smrteľnosti a vyrovnanie sa s ňou.

Placeholder

Devana

Rozprávky obsahujú poučenie aj pre dnešok. Ľud sa v nich odvážil povedať to, čo verejne nesmel. Budeme sa musieť dorozumievať v rozprávkach?

Placeholder

Devana

Je to milá komédia, ktorá dokáže rozosmiať aj napriek vážnosti témy. Na Zem sa vráti Ježiš, aby svetu oznámil, že mu ostáva už len sedem dní.

Návrat hore