Recenzie – knihy

Čo čítame a čo si o tom myslíme

Placeholder

Pavol Janík

Popredný český básnik MICHAL ČERNÍK (*28. 2. 1943, Čelákovice) sa čitateľom prihovára najnovšou publikáciou POINTA (Nakladatelství Kmen, Křenovice 2023)

Placeholder

Pavol Janík

Daniel Silva pokračuje v posilňovaní ilúzie, že v trhovom hospodárstve – s výnimkou Ruska – môže každý človek zbohatnúť, stačí, aby začal podnikať, hoci takúto naivnú predstavu vyvracia prax kdekoľvek na svete.

Placeholder

Pavol Janík

Československo malo zmysel, pretože spoločný štát odvrátil zánik Čechov a Slovákov pod dominantným vplyvom ťažiskových stredoeurópskych etník…

Placeholder

Marián Moravčík

Sme v situácii, keď sa nám pred očami menia učebnice dejepisu a oficiálna propaganda v médiách hlavného prúdu nám podáva úplne neznámy obraz udalostí, ktoré sme sami prežili a máme ich v pamäti.

Placeholder

Pavol Janík

Roman Michelko sa aktuálne stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a predsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá. V tejto súvislosti uverejňujeme podstatné úryvky z jeho štúdie Publicistická tvorba Pavla Janíka.

Placeholder

Jaroslav Husár

Zasvätene píše o velikánoch Malohontu. Závažnosť a hrdosť autora na našich velikánov ma podnietila napísať úvahu o tomto diele.

Placeholder

Devana

Ilustračný obrázok: TORDEN S románom Ivana Antonoviča Jefremova Hmlovina Andromedy som sa prvýkrát stretla pred mnohými rokmi v detskom veku. Dej sa mi páčil rovnako ako aj

Placeholder

Devana

Ilustračný obrázok: TORDEN Svet už dlhé desaťročia žije v klamlivej „ilúzii mieru“, ktorá bola vytvorená po ukončení Druhej svetovej vojny. V zákulisí tejto ilúzie mieru však prebiehajú

Placeholder

Pavol Janík

Ambiciózna publikácia Artúra Soldána Odsúdení na špionáž kladie viac hmlistých otázok, ako poskytuje zreteľných odpovedí.

Placeholder

Pavol Janík

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Slovensko, v ktorom najprv zahraniční experti a ich spolupracovníci spomedzi domorodcov zavádzali socializmus a neskôr z neho zahraniční experti a ich spolupracovníci spomedzi domorodcov socializmus odstraňovali.

Placeholder

Devana

Ilustračný obrázok: TORDEN Vždy na jar sa teším na chvíľu, keď si na záhrade  naberiem do dlane čerstvo rozdrobenú hlinu a privoniam k nej. Vonia pradávnou históriou zrodu

Placeholder

Pavol Janík

V prípade Pavla Stanislava (občianskym menom Pavla Piusa) vždy ide o hodnoty odolávajúce času, nepodliehajúce pominuteľnosti a prirodzene siahajúce po večnosti básnického slova.

Návrat hore