Victoria Nuland nemala obraz ako Dorian Gray

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Pred niekoľkými dňami svetové médiá oznámili správu, že Victoria Nuland, ktorá bola č. 2 na Ministerstve zahraničných vecí a počas posledných troch desaťročí výraznou mierou formovala zahraničnú politiku USA, končí vo funkcii.

Jej kariéru a všetky veľké veci, za ktorými stála, a ktoré sa spravidla končili pre tisíce ľudí veľkou katastrofou, prehľadne zhrnul Glenn Greenwald v tomto videu. Zdôrazňuje, že vo funkcii poradkyne alebo priamo zodpovednej osoby bola pri všetkých vojnách, ktoré USA viedli na Blízkom Východe, už od vojny v zálive proti Saddámovi Husajnovi, vrátane zničenia Iraku, Sýrie a Afganistanu. Veľmi jasne tiež pripomína jej aktívnu úlohu v udalostiach na Ukrajine. Ona sama verejne vyhlásila, že USA od roku 1991 investovali 5 miliárd USD do budovania „občianskej spoločnosti“ na Ukrajine. Bola to ona, ktorá v uniknutom telefonickom v veľvyslancom USA na Ukrajine Pyattom dávala veľvyslancovi pokyny, aby udalosti tlačil na hranu napriek umiernenejšiemu prístupu spojencov v EÚ (doslova „f..k EU“). Bola to ona, ktorá prvá vyslovila meno Arsenija Jaceňuka ako (z hľadiska USA) vhodného človeka na funkciu premiéra Ukrajiny. V tom čase ešte bol formálne vo funkcii prezident Janukovič a vrcholil Majdan. Veľmi dobre si pamätáme, ako práve ona pred niekoľkými týždňami nástojila na Kongres, aby čo najskôr schválil novú tranžu 60 miliárd USD na vojnovú pomoc Ukrajine. S dodatkom, že „aj tak sa väčšina tých peňazí vráti domov, lebo sa použijú na nákup amerických zbraní“.

Victoria Nuland teda 10 rokov tlačí Ukrajinu do konfliktu s Ruskom a sľubuje, že Rusko nevydrží a skolabuje. Nesplnilo sa.

Indický nezávislý portál TFIGlobal (zámerne citujem Indov, lebo tí evidentne nie sú ani pasívne na žiadnej strane konfliktu) charakterizuje Victoriu Nuland ako symbol amerického debaklu na Ukrajine a vyjadruje presvedčenie, že napriek oficiálnym správam o to, že Nuland sa sama rozhodla odísť, v skutočnosti dostala vyhadzov. Tí, ktorí majú v USA reálnu moc, a ktorým Nuland sľubovala víťazstvo nad Putinom, stratili trpezlivosť. Možno je to signál, že pochopili neodvratnosť porážky a prišli k presvedčeniu, že situáciu bude nutné vyriešiť iným prístupom, takým, ktorý nebude niesť ani stopu Victorie Nuland.
TFIGlobal záverom pridáva poznámku, že podobný koniec by patril aj Ursule von der Leyen, ktorá je ideologickou sestrou Victorie Nuland a na udalostiach na Ukrajine má tiež svoj výrazný podpis.

blank
Victoria Nuland, keď začala pracovať pre MZ USA… a dnes.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore