Vari už všetkým načisto šibe?

Photo by icon0 v Pexels

Toy Soldiers Macro Photo

Stretnutie lídrov Európy minulý týždeň v Paríži svedčí minimálne o tom, že vojenská situácia na Ukrajine je z hľadiska NATO veľmi vážna. Hlavné médiá sa celý týždeň zamotávali do argumentácie, že je klamstvo hovoriť o vysielaní slovenských vojakov na Ukrajinu, a že je zbabelosť nechcieť ich tam vyslať. A do tejto schizofrénie príde portál Startitup s pouličnou anketou: „Šiel by si riskovať život v boji na Ukrajine?“ A dievčinka, ktorá nemá o vojne predstavu ani ako ten povestný Hurvínek, rozdáva úsmevné pochvaly za odvahu mladíkom, ktorí napnú hruď a zahlásia, že by šli.
A celý svet sa tvári, že takto je to dnes normálne…

Pre občana Slovenskej republiky „z ulice“ je oveľa dôležitejšie, než či tam Slovensko vojakov pošle, otázka akí vojaci to budú. To nás vážne médiá pripravujú na to, že mladí muži pôjdu takto z ulice? V 90-tych rokoch sme zrušili základnú vojenskú službu a rozhodli sme sa budovať úplne profesionálnu armádu. Podobne ako všetky okolité európske krajiny. A teraz, keď ide o zahraničné záujmy NATO , tak sa tam profesionáli nepošlú, aby to nevyzeralo ako vojna NATO, ale pošlú sa nevycvičení amatéri?

Ja skúsenosť so základnou vojenskou službou mám. Ale ešte skôr, ako som do nej nastúpil, už ako poddôstojník, som absolvoval v piatich rokoch ZŠ a štyroch rokoch gymnázia spolu viac ako 1000 hodín brannej výchovy. Potom na VŠ v priebehu 2-3 rokov približne rovnaký rozsah vojenskej prípravy na vojenskej katedre. A stále to bolo na úrovni pešiaka, ktorého hlavnou výbavou je útočná puška vzor 58 a poľná lopatka. Tieto tisícky hodín výcviku sa nedajú skrátiť. Podobne ako sa nedá človeku za 15 minút v automobile ukázať, kde je pedál akcelerátora, brzdy a spojka, ako sa zapínajú smerovky a stierače a hajde na cestu!

Za všetkých slovenských mladých mužov ma mrazí v chrbte, keď si pomyslím, že takýto spôsob prípravy mladých mužov na vojnu je zrejme štandardom NATO. A že to vyzerá tak, že namiesto toho, aby profesionálne armády riskovali životy a chránili civilných obyvateľov Európy, tak NATO plánuje posielať do prvej línie de-facto civilistov, aby sa zvýšili šance na prežitie tých draho vycvičených a vystrojených profesionálov.
S týmito vyhliadkami máme byť zaviazaní „spojencom“ v NATO?
Vari nám všetkým načisto šibe?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore