Nenechajme sa paralyzovať strachom a hrozbou krachu

Ilustračný obrázok: Marián Moravčík (pinhole)

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

V ostatnom čase vnímam, že žijeme v dobe naplnenej strachom a očakávaním krachu. Mnohí sa boja a sú ochotní sa dočasne vzdať svojho štýlu života – radosti, kultúry, životnej filozofie…

Čítal som v tejto súvislosti krásnu myšlienku, že svet je plný konfliktných bodov, ktoré sa dajú správnym akupunktúrnym vpichom umŕtviť, ale aj oživiť. Ako však smerovať svoju životnú dráhu k terapeutickému efektu?

Zjavne je potrebné „človeka HUMANIZOVAŤ“. Len na to treba aj múdrych, etických a čestných lídrov, ktorí na Slovensku, a zjavne aj vo svete, dlhodobo chýbajú. Ľudia totiž intenzívne pociťujú závisť a neférovosť, a tiež sklamanie zo správania sa časti politickej elity, ktorá pre populáciu predsa len predstavuje vzor. Nech je táto elita akákoľvek, je to určitý druh autority.

Dôležitý je tiež rozum a vôľa. Uvedomujem si, že rozum nie je tovar, nemá ani návod na použitie a tak to naše správanie sa aj vyzerá, bohužiaľ. Vôľa je esenciou, veliteľkou nášho chcenia využiť možnosti, ktoré nám život ponúka. Ďalším participujúcim činiteľom musí byť pravda spojená s láskou. So záujmom o druhých. So súcitom so slabšími, zraniteľnejšími, trpezlivosťou s kritikmi, ohováračmi, mudrlantmi, aj menej rozumnými ľuďmi.

A napokon, médiá i školstvo by sa mali naozaj preformátovať a ponúkať kvalitné témy, ktoré obohatia, poučia, nastavia zrkadlo a povzbudia, že témou sveta nemá byť len strach, zlo a násilie, že je to nádherné miesto pre život v celom jeho spektre. Verím, že príde chvíľa, kedy sa človek presýti väčšiny vecí, ktoré ho robia závislým a začne si všímať iné, a snáď sa vráti aj k svojim koreňom a k prírode. A obdobie krachu či už nádejí, vzťahov alebo plánov nahradíme pozitívnym vnímaním. Ak si uvedomíme, že nie každá strata musí byť stratou, oslabia sa aj naše obavy a strachy…

Buď teda budeme okolo seba šíriť naďalej tmu a chaos, čo využijú mocichtivé skupiny, alebo budeme do tmy prinášať svetlo.
A teda budeme vďační za skúsenosti, ktoré môžu pretransformovať náš zaužívaný spôsob myslenia a života a vniesť do chaosu aspoň trošku poriadku a istôt. 

Dodatok Mariána Moravčíka:

Pozerať na svet inak a po svojom nie je také ťažké a máme to na dosah. Špeciálne kvôli tomu som vybral dnešný ilustračný obrázok. Je veľmi jednoduché fotografovať svet okolo seba digitálne. V priebehu sekúnd môžeme obrázky zverejňovať na sociálnych sieťach. A tam sú všetky na nerozoznanie od obrázkov generovaných umelou inteligenciou.
Tento obrázok bol urobený „aparátom“ zo zápalkovej škatuľky. Bez objektívu, len cez presne odmeranú dierku v alobale. Nie je upravený softvérom, nemá digitálnu kvalitu, ale ukáže nám, ako v skutočnosti vyzerá Slnko.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore