Prečo musia zúfalí ľudia robiť zúfalé činy

Pred niekoľkými dňami Uverejnil Dušan Piršel komentár „Zúfalí ľudia robia zúfalé činy“, v ktorom reagoval na ostentatívne protesty ekologických aktivistov… proti čomu vlastne?

Takéto verejné protesty s prítomnosťou médií sa zvykli organizovať proti vláde, proti oficiálnej politike. Ale drastické opatrenia proti klimatickým zmenám sú súčasťou agendy každej európskej vlády. Inštitúcie EÚ už deklarovali „uhlíkovú neutralitu do roku 2050“…

Takže tieto akcie ekologických aktivistov sú vlastne na podporu vládnej agendy a smerujú proti „konzervatívnym“ vrstvám spoločnosti, ktorým sa pripravované zmeny nepáčia. Mimochodom, nepostrehol som, že by voči týmto aktivistom brutálne zasahovala polícia, alebo že by dostali drakonické tresty za ničenie umeleckých diel.
Pripadá mi to podobné ako známe „prajdy“, veď protežovanie samozvaných menšín je tiež súčasťou vládnych agend.

Na tomto mieste ešte pripomeniem svoj starší článok „Matrix, frajer Luke, Jánošík a Sátjagraha“ o tom, že všetky verejné násilné protesty v konečnom dôsledku podporujú vládnu moc. Tu už nebudem tie argumenty opakovať.

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Chcem však upozorniť na iné súvislosti, špeciálne v súvislosti s témou o klimatických zmenách, ale platné všeobecne.
Keď sme v škole alebo v práci, systém (alebo Matrix, ak chcete) nás má pod kontrolou. Tam neurobíme nič, čo by ho prekvapilo a on nám určuje, ako využívame čas a aj naše ciele. Ale mimo takto zadaného času nám stále ostáva ešte priveľa času, ktorý, keby sme využili na skutočné plnenie našich potrieb a dosahovanie cieľov, ktoré sú v našom bytostnom záujme, nemuselo by sa to Matrixu páčiť. A Matrix nerád necháva niečo na náhodu. Príliš dobre vie, ako náhody fungujú.

Médiá, zábava, sociálne siete, pasívny šport, aj drogy alebo (veľmi osvedčené) vzájomná rivalita kvôli… povedzme hoci športovému klubu (ultras). Všetky tieto veci dokážu väčšinu ľudí odblokovať od Matrixu nebezpečných činností, no ak cez to sito prejde 0,5 % seba uvedomelých jedincov, stále to je nebezpečne veľa. Spoločným znakom takýchto „neskrotných“ jedincov je nespokojnosť so spoločenskými reáliami, s tým, ako funguje Matrix, a čo je najhoršie, majú spravidla vôľu zmeniť to a „opraviť svet“.

Na obranu pred takýmito idealistami sa za storočia Matrixu osvedčilo „červené súkno“. Postaviť im pred oči niečo fiktívne alebo niečo, čo generuje ciele presne v protiklade so zásadami stanovovania cieľov (S.M.A.R.T.).
To, že ziskuchtivosť kapitálu devastuje celú Zem, to vidíme všetci, ale je majstrovským kúskom Matrixu, že značnú časť toho 0,5 % presvedčil, že hlavným vinníkom je zmena klímy a zo všetkých zúčastnených faktorov práve plyny, ktoré vypúšťame do atmosféry. Z toho vyplývajúce ciele pre jednotlivca sú vágne, často nerelevantné, nemerateľné a nesplniteľné, teda večné. Ideálny mix na večnú frustráciu mladej generácie, že nech robí, čo robí, veci idú len k horšiemu. Až to nakoniec ventilujú v duchu frajera Luke alebo Jánošíka… a urobia niečo zúfalé a zúfalo zbytočné.

Matrix na tejto svojej technológii ovládania pracoval dlho a s vysokou inteligenciou (vrátane toho, že vám automaticky napadá niečo so slovom „konšpirácia“). Na informačnej sebaobrane preto musíme pracovať s primerane vysokou intenzitou inteligencie a musíme byť pripravení pracovať na tom dlho. Potom sa nám začnú črtať relevantné a splniteľné ciele.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore