Moje veľkonočné želanie

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Opäť tu máme dlho očakávanú jar, ale zároveň sa blíži aj jeden z najkrajších sviatkov v roku, Veľká noc.

Jar môžeme prirovnať k rastu, rozkvetu kvetov, stromov.
Tak ako zemiak sa derie spod zeme, vňať sa nakláňa k slnku, mení farbu z bielej na zelenú nádej a podobne človek si nájde cestu k slnku aj v ťažkých podmienkach.
Prihováram sa k Vám vo veľmi špecifickej situácii, ktorej sprievodné znaky – obava či strach, úzkosť , polarizácia spoločnosti, marazmus, devastácia nám vlastných hodnôt, rast nenávisti, populizmu, arogancie mocenských elít, ekonomický, sociálny a morálny úpadok sú v radikálnom rozpore s podstatnou časťou toho, čo sa s veľkonočnými sviatkami spája.

Zámerne píšem, že s podstatnou časťou, pretože niečo sa v tej súčasne situácii predsa len zachovalo, ba myslím si, že ešte viac, než inokedy zvýraznilo. Je to práve motív vzkriesenia, obnovenia života, znovuzrodenia a s tým všetkým úzko spojenej – nádeje. Nepamätám si veru, kedy v minulosti sa práve toto jadro sviatkov Veľkej noci s takou silou a naliehavosťou dostalo do popredia. Prijmime preto práve motív obnovenia života, vzkriesenia a s tým zviazanej nádeje ako signál pre zmenu našej súčasnej spoločne prežívanej a zvládanej situácie. 

V našom Inštitúte pre pracovnú rehabilitáciu občanov so ZP robíme na poli poľudštenia človeka. Naši žiaci a klienti majú bijúce srdce a spektrum emócií, ktoré sa nie vždy úhľadne zmestia do tabuliek a noriem. Celý systém komplexnej rehabilitačnej starostlivosti u našich žiakov a klientov je zameraný na ich hodnotový systém, vzdelávanie, návyky, potreby, presvedčenie a silu vzkriesenia. Našou úlohou je teda pomôcť rastu človeku, vytvoriť podmienky, posilniť ich, dodávať svetlo cieľov, oslobodiť ich, aby mohli prejaviť svoju energiu, tvorivosť.
 
Aj preto si myslím, že bude dôležité, nie len u nás, ale celosvetovo aby sa prebudili sily vzkriesenia. Len bohužiaľ, sily vzkriesenia sú v porovnaní so silou peňazí a zisku príliš slabé, aby sa len tak ľahko prebudili. Zjavne potrebujeme čas, aby sa z hlbín ľudského zmätku zrodila mravná duchovná revolúcia.

Nech je Veľká noc časom krásy, ktorú darujete jeden druhému, časom vôní domácich dobrôt a radosti v kruhu najbližších. Nech je Vám slávenie Veľkej noci prameňom lásky, pokoja a zdravia. Aby nielen Vaše jarné dni boli naplnené pevným zdravím, spokojnosťou a radosťou. Nech sú také všetky dni v roku.
To Vám zo srdca želám.

Dodatok Mariána Moravčíka:

Pripojím ešte jeden univerzálne platný výklad. Príbehy tradícií, najmä príbehy o boji dobra so zlom, majú svoje definitívne konce. Spravidla víťazí dobro s dôvetkom typu „a žili šťastne, kým nepomreli…“
Ale v skutočnom živote je to inak. Boj dobra so zlom musí vybojovať vo vlastnom živote každý sám a ten boj nie je nikdy definitívne skončený. Aj o tom mi hovorí príbeh o smrti a znovuzrodení. Treba vytrvať v tom duchovnom boji, nepoľaviť po prvom víťazstve a nevzdať to po prvej prehre.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore