Nové pravidlá hypoték v USA – hlúposť nepozná žiadne dno

Autor ilustrácie: RODNAE Productions – Pexels

Real Estate Agent Discussing in Front of His Client

Väčšina z nás si ešte pamätá rok 2008, ako začala v USA veľká finančná kríza, z ktorej sa vlastne západný svet zatiaľ nespamätal a pravdepodobne už nikdy sa nevráti do predchádzajúceho stavu. Pamätáme si aj to, že finančnú krízu spustil masívny prírastok nedobytných hypoték, ktoré si málo zarábajúci majitelia domov zrazu nemohli dovoliť ďalej splácať.

Hoci centrálne banky hroziaci kolaps zastavili „kvantitatívnym uvoľňovaním“ a dokonca znížili úroky takmer na nulu, banky pri požičiavaní na nové hypotéky ostali ostražité. Je bežnou praxou bánk, v neistých časoch sprísňovať kritériá schvaľovania nových pôžičiek a spravidla aj zvyšovať úroky kvôli rastúcej rizikovej prirážke. Presne to sa teraz deje napríklad v Spojenom kráľovstve a v Kanade. Sprísňujú sa podmienky, žiadatelia budú musieť podrobnejšie informovať banky o svojich príjmoch a obvyklých výdavkoch a úveroví referenti sa budú musieť stresovým testovaním presvedčiť, že žiadateľ znesie aj prípadné zvyšovanie úrokov v budúcnosti.

Bidenova administratíva v USA sa však rozhodla ísť presne opačným smerom. Zistilo sa, že čoraz menej ľudí si v súčasných podmienkach môže dovoliť zaviazať sa splácať hypotéku na dom, lebo majú nedostatočné príjmy. A tak, ako informuje Washington Times, banky budú musieť zmeniť svoje hodnotiace procedúry tak, aby žiadatelia s nižšími príjmami dostali lepšie podmienky a nižšie úroky. Rizikovú prirážku, ktorú by inak dostali, musia banky premietnuť do hypoték žiadateľov, ktorí majú lepšie príjmy a získajú viac bodov pri hodnotení žiadosti o hypotéku.

Hypotekárne banky sú nešťastné nielen z toho, že to obracia naruby celú logiku rizikového hodnotenia, ale aj z načasovania, lebo nové pravidlá majú vstúpiť do platnosti už od 1. mája. Hypotekárni odborníci predpokladajú, že to do trhu z hypotékami vnesie chaos, lebo bude ťažké vysvetliť dobre zarábajúcim žiadateľom, že pri novej pôžičke alebo refinancovaní budú mať horšie podmienky.
Pripomínajú tiež, že presne tento prístup – posmeľovanie menej zarábajúcich skupín ľudí, aby si brali hypotéky vo vyšších sumách, než si objektívne mohli dovoliť, viedol v roku 2008 k finančnej kríze.

Fox Business, ústami Stuarta Varneyho, kritizuje Joe Bidena, že toto gesto, aby urobil dojem na nižšie zarábajúce skupiny, je čistou politikou a nemá žiadne ekonomické racio. Pripomeňme si, že v roku 2024 budú v USA prezidentské voľby a Joe Biden už ohlásil kandidatúru.
Raz darmo, navrhnúť 500 dolárov za účasť vo voľbách, to predsa len nenapadne každého.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore