Západná civilizácia nám zaniká pred očami…

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

…alebo sa postupne mení na inú kvalitu a väčšina ľudí si to vôbec neuvedomuje. Čaká nás veľmi zaujímavé desaťročie, ktoré bude bohaté na zásadné zmeny.

St. Hroch vo štvrtok uverejnil preklad nenápadného textu, ktorý je ako záblesk majáka v neznámych nočných vodách.
Podobne, ako tam uvedené príklady zo staroveku, aj v našej západnej civilizácii prestávajú fungovať zabehnuté nástroje a stereotypy riadenia. Zažívame súčasne aj „asýrske“ (A) šialenstvo, aj to „grécke“ (G). Menia sa nám proporcie a vzťahy v spoločnosti (A) a zmeny sú také rýchle, že to rozum bežných ľudí nedokáže chápať (G). Vďaka internetu a sociálnym sieťam sa svet mení na globálnu dedinu (G), ale ľudia nie sú schopní tolerovať, ani vnímať, všetky odtiene názorov a postojov, s ktorými ich globalizácia konfrontuje (G). Kvôli všetkým týmto zmenám samým osebe by nás ešte nemuselo všetkých postihnúť sebazničujúce šialenstvo, keby…

…keby súčasne nezačal krásny nablýskaný konzumný kapitalismus zlyhávať. Ešte mám v živej pamäti, ako mi agent spoločnosti starobného sporenia kreslil schému, podľa ktorej by som teraz po 25 rokoch mal mať so zhodnotením nasporenú dvojnásobnú sumu, než je suma mojich vlastných príspevkov. Dnes mám menej, než čo som do starobného sporenia vkladal. A to som len malá ryba. Je mnoho, oveľa bohatších odo mňa, ktorí investovali do veľmi sľubných projektov a možno im práve začalo dochádzať, že nedostanú nič.

Kapitalizmus je ako pyramídová hra alebo lotéria. Sľúbené vysoké výnosy alebo výhry je možné vyplácať len dovtedy, kým sa pridávajú noví hráči. Kým trvá expanzia. Keď sa zastaví expanzia, začína kolaps a sklamanie. Tí, čo prehrali, začínajú hľadať vinníkov. Môže za to Rusko, že nedovolilo západu expanziu na svoje rozsiahle prírodné zdroje. Môže za to Čína, Afrika a Latinská Amerika, ktorých obyvatelia nechcú pracovať na bohatých bielych dôchodcov a tiež sa chcú mať dobre. Môžu za to dezoláti a dezinformátori, že šíria pochybnosti a domáhajú sa akýchsi slobôd, ktoré podkopávajú sľubne rozbehnuté projekty mocných a bohatých. Západný systém zlyháva a kolabuje. Zachrániť by ho mohla len radikálna zmena vzťahov a paradigiem sociálneho usporiadania a riadenia.

Veľkou smolou západnej civilizácie je to, že nevygenerovala žiadne (aspoň ja ich nikde nevidím) osobnosti, ktoré by dokázali spoločnosť previesť kritickým obdobím sociálnej transformácie. Tie osobnosti, ktoré sú pri kormidle riadenia, sa snažia aj násilím a potláčaním kritických hlasov pokračovať systémom „business as usual“. Obrazne – pevne držia kormidlo Titanicu nasmerované na tú bielu beztvarú hmotu, ktorú vidia pred sebou, rozhodnutí ju preraziť, lebo s protivníkmi „sa nediskutuje“.

Najhoršie je, že tento vzor prístupu k riešeniu zložitých problémov, nám otravuje všetky vzťahy v spoločnosti. Čoraz častejšie namiesto dohody a kompromisu siahajú sporné strany k hrubosti a násiliu. Ako spoločnosti nám to berie energiu a čo je horšie, aj šancu na nájdenie prijateľného východiska z nevyhnutného kolapsu zastaralých vzťahov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore