Západ morálne skončil – je odpísaný

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

„Patríme na Západ“ – tú vetu sme v priebehu posledných 30 rokov počúvali mnohokrát. Človek, ktorý chce žiť podľa morálnych princípov a má rád človečinu, si v niekoľkých posledných rokoch zrejme čoraz častejšie dával za túto vetu otáznik. Ale koncom septembra sa v kanadskom parlamente stalo niečo (ovácie postojačky bývalému ukrajinskému členovi Waffen SS), čo Západu strhlo všetky masky a celý svet zistil, že Západ žiadnu tvár nemá. Patrick Armstrong, kanadský diplomat a vojenský odborník na dôchodku, ktorého niektoré články sme prevzali aj k nám, to na svojom blogu vyjadril lakonicky a presne „The End“.

Neskutočne trápne vyznievajú pokusy hlavnoprúdovej tlače vykresliť dotyčného ako nie až tak „zlého nacistu“, ale dobrého vlastenca. Ešte tragickejšie pôsobí pokus administrácie kanadského parlamentu, po odstúpení a ospravedlnení jeho predsedu, ešte aj vymazať akúkoľvek zmienku o udalosti zo záznamov parlamentu. Ako keby sa nič nestalo. A čokoľvek, čo sa o tom odteraz napíše, bude „len ruská propaganda“.

Ale svet to vidí. Píše o tom len sporadicky, ale jednoznačne. Kanadský premiér Trudeau poslal proti protestujúcim kamiónistom ťažkoodencov a armádu, lebo údajne niektorí hajlovali a iní mali prilepené na skle akési extrémistické znaky. Lenže je niečo iné prinútiť všetkých volených zástupcov národa vzdať poctu postojačky žijúcemu symbolu najneľudskejšej organizácie v novodobých dejinách Európy. Lebo nejde o to, aký mal skutočný podiel na vojnových zločinoch tento skoro storočný dedko. Bez predchádzajúceho súhlasu jeho rodiny bol použitý ako symbol – ani nie minulosti, ale živej aktuálnej prítomnosti – „Západu nič nie je sväté a západné hodnoty sú morálne prázdne.“

Udalosť, a chovanie oficiálnych miest a médií hlavného prúdu, zanechali hlboké rozpaky a pachuť aj v kanadskej verejnosti. Kanada sa cez vojnu stala útočiskom mnohých židovských komunít, ktoré sa takto vyhli likvidácii, no dnes sa musia pozerať, ako kanadský premiér oslavuje vrahov ich príbuzných. V podobnom duchu sa na kanáli Redacted vyjadril aj jeden z kanadských veteránov, David Krayden: „Vari si Trudeau myslí, že chlapíci, čo nosili tieto uniformy, nebojovali proti nám, ale s nami?“ Kanadskí vojaci pritom hrali významnú úlohu pri vylodení v deň D, nehovoriac o tom, že tragicky niesli ťarchu prvého nevydareného pokusu o vylodenie pri francúzskom prístave Dieppe.

Takže tak je to. Hrobové ticho všetkých slovenských „bojovníkov proti fašizmu“ odhaľuje prázdno za škraboškou aj na ich tvári. O dôvod viac k tomu, aby nám z výsledku sobotných volieb spadol kameň zo srdca. Mohli sme sa dočkať aj toho, že by živému „bojovníkovi proti ruskej agresii“, ktorého predkovia „len kedysi prechádzali cez Slovensko na západ a robili protiboľševickú osvetu“, musel postojačky tlieskať aj náš parlament, ako sa to podarilo docieliť v Grécku.

Lenže je koniec, karneval skončil a masky sú preč. „Patríme na Západ“ je už dnes diagnostická veta človeka bez morálky a bez tváre.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore