Osudoví muži môjho života…

Osudoví  muži môjho života sú tí, ktorí sa nejakým spôsobom dotkli môjho srdca, duše a zanechali v nich hlbokú stopu a stali sa mojimi životnými „láskami a súputníkmi “ mojej cesty životom, ovplyvňovali a posúvali  a doteraz ovplyvňujú a posúvajú môj život dopredu.

Prvým takýmto mužom bol môj starý otec, starý apenko, ako som ho volala keď som bola malá, ktorý mi asi ako 6-ročnej dal čítať knihu Vojtecha Zamarovského  „Za siedmimi divmi sveta“. Možno sa len chcel zbaviť malého, otravného, večne zvedavého decka a ani netušil, akú vášeň pre históriu a ešte väčšiu zvedavosť v ňom prebudil. Učaroval mi svet starých civilizácií a antiky a tak som mohla spoznať svoje veľké „lásky“.

Takto som objavila Achnatona „kacírskeho faraóna“, ktorý sa nebál postaviť mocnému  a bohatému náboženskému kléru boha Amona v Tébach, ktorý ovládal staroveký Egypt v tých dobách a snažil sa o lepší a krajší svet bez nadvlády množstva bohov, ktorých sa ľudia báli a slúžili im. Boli presne takými istými otrokmi systému, akými sme my teraz. Ten starý, zabudnutý svet sa nelíši od nášho súčasného, keď  v Európe vládne Bruselský klérus boha Mamona…

.

Spoznala som myšlienky gréckych filozofov. Platónove chápanie  „Dobra“ ako božskej idey a jeho pohľad na ľudskú dušu mi pomohlo pochopiť veľa nezodpovedaných otázok.

Marcus Tullius Cicero je jedným z mojich najosudovejších mužov, jeho kniha „De officiis – O povinnostiach“ je mojou „Bibliou“. Tento súhrn morálnych a etických princípov, starý viac ako 2000 rokov, má oveľa väčšiu váhu  a výpovednú hodnotu v dnešnom svete ako vtedy, pretože je najvyšší čas vrátiť sa k týmto hodnotám.

Ďalším z   mužov, ktorí ovplynili môj život  je Ježiš z Nazaretu, ktorého filozofia Lásky ostala dodnes nepochopená a zneužitá na vznik mocenskej organizácie, ktorý robí všetko pre to, aby ľudia prestali hľadať a vnímať  Lásku, o ktorej hovoril a učil.

Jan Hus, jeho najznámejší citát o pravde: „Hľadaj pravdu, miluj pravdu, uč sa pravde, hovor pravdu, bráň pravdu“ je určený všetkým, nielen kresťanom, pretože súčasná vládnuca vrstva  takisto urobila zo lži mocenský násroj na ovládanie ľudí.

Erazmus Rotterdamský, ktorého myšlienky  ma posunuli  k panteizmu a ktorého kniha „Chvála bláznivosti“ by mala byť povinným čítaním pre všetkých…

Martin Luther, reformátor, ktorý pokračoval v tom, čo začal Erazmus svojou filozofiou. Nebál sa vystúpiť a bojovať proti vtedy veľmi silnej katolíckej cirkvi. Reformácia priniesla Európe nové myšlienky, vzdelanosť, ale žiaľ aj dôvod k dlhotrvajúcemu náboženskému konfliktu a represiám.

.Aj Slováci boli osudoví muži

 Moju generáciu ovplyvnili Štúrovci. Vďaka nim viem, aké hlboké korene má láska k národu, k vlasti.

Albert Schweitzer a  jeho filozofia ľudskosti a humánnosti ma naučili, čo je podstatou ľudského života.

Ale mojou najväčšou „láskou“ je Michelangelo Buonarroti. Umelec, remeselník-sochár a architekt, básnik, ktorého vnútorná sila a odhodlanie dokázala prekonávať aj tie najťažšie obdobia jeho života. A nebolo ich málo.  Jeho neuveriteľná pracovitosť, viera a zanietenie priniesli také plody práce, ktoré obdivujeme doteraz, jeho zmysel pre krásu je doteraz neprekonaný…

Sú aj ďalší muži, ktorí ovplyvnili moje vnímanie hudby,  Palestrina, Vivaldi, Bach, Händel, Mahler, Rodrigo, Piazzolla a mnohí iní…

.

Prečo to píšem?

Možno preto, že myšlienky týchto  mužov, množstva ďalších,  sú stále aktuálne, aj keď už nežijú  a možno aj preto, že  táto doba  má veľmi málo „velikánov“, ktorí by ju posunuli vpred. Tí, ktorí by to dokázali, žijú v ústraní a tieni hlupákov, ktorí sú presvedčení o svojej múdrosti.

Možno preto sme znovu dospeli do štádia, keď je potrebná „reformácia hodnôt a spoločnosti”, aby nás naše deti nemali za zbabelcov a zradcov, ktorí ich zavliekli svojou nečinnosťou nielen  do otroctva  tyranie peňazí a násilia, neslobody a ľahostajnosti a najmä do najhoršej z foriem otroctva a tým je mentálne otroctvo, bez možnosti duševne a duchovne rásť…

Devana

Slnovratovo 10. augusta 2016

Akí sú vaši osudoví muži a ženy?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore