Ilustračný obrázok: Pixabay

Včera predniesla pani prezidentka na pôde NR SR správu o stave nášho štátu. Zaznelo v ňom veľa slov. Akú výpovednú hodnotu a silu mali jej slová?

Mnoho ľudí prezidentku kritizovalo a tiež zaznelo veľa slov. Akú výpovednú hodnotu a silu mali ich slová?

Pred viac ako tromi rokmi som napísala malé zamyslenie akú silu a hodnotu majú slová… Tie napísané, aj vyrieknuté…

Možno by sme mali začať o sile a hodnote slov znova začať premýšľať.

Pred pár dňami som dostala jednu milú, ale zároveň pre mňa veľmi zodpovednú úlohu.
Jeden môj dobrý priateľ napísal novú knihu a ja som bola medzi prvými ľuďmi, ktorí mali možnosť čítať jeho rukopis. Chcel, aby som mu povedala svoj názor naň. Už predtým som čítala sem-tam pár strán a vedela som, čo je obsahom jeho rukopisu. Často sme sa o ňom rozprávali, ale aj o tom ako študuje dobové materiály, koľko času mu to zaberie, ale aj o spôsobe písania a príbehu samotnom.
Dej jeho novej knihy je situovaný do obdobia prvej svetovej vojny a pár rokov po nej, preto aj štýl písania, ktorý použil, by som nazvala archaickým s použitím prirodzených dedinských, sedliackych, vojenských a mužských prvkov, ktoré vytvárajú autentické rozprávanie príbehu. A práve pri čítaní tohto rukopisu, som si ešte viac uvedomila, že správne zvolené slová majú veľkú moc. Dokážu informovať, poučiť, alebo dokážu človeka primäť premýšľať, či vzbudiť v ňom emócie, radosť, ale aj smútok. Sú však ľudia, ktorí tým, že poznajú silu slova, neváhajú ju využívať a zneužívať vo svoj osobný a mocenský prospech.
V súčasnosti sme toho svedkami každý deň. Slová sa stali niečím, čo nás zaplavuje zo všetkých strán.
Máme množstvo informácii, ktorým ľudia často nerozumejú, alebo sa v nich nevedia orientovať. Preto sa stávajú obeťami mediálnej, čiže slovnej manipulácie. Sú ľahko ovplyvniteľní a manipulovateľní. Veria ľuďom, ktorí sa ich takýmto spôsobom neštítia oklamať polopravdami a zavádzajúcimi informáciami, ak z toho majú vlastný, osobný prospech.
Ako sa nazývajú ľudia, ktorí používajú takéto spôsoby?
Nuž mne vychádza len jedno… Podvodníci…
Iný a tiež veľmi vážny problém je zastrašovanie a vedomé šírenie strachu, paniky a držanie ľudí v neistote, za účelom ľahkej manipulácie a ovládania ľudí.
Tento spôsob využívajú najmä diktátori a tyrani.
Tu na Slovensku sme sa stali svedkami slovnej a mediálnej šikany a lynčovania ľudí, keď sa skupina ľudí a aj jednotlivci takýmto spôsobom snažia získať moc a likvidujú svojich protivníkov a oponentov. A verejnosti to predkladajú ako niečo normálne. Hrubými nevyberanými slovami sa snažia ľudí zastrašiť, uraziť, pošpiniť ich meno a zničiť ich. Potom nie je nič neobvyklé, že si takíto ľudia zvyšujú svoje sebavedomie a pocit moci slovníkom zločincov a gangstrov. Čo si myslieť o slovách človeka, ktorý získa moc diskutabilným spôsobom a ktorý hovorí o tom, že niekoho mediálne zareže, alebo sa teší z toho, že je niekto jeho skalpom a niekým, koho dal dolu?
Áno slová majú veľkú moc… A veľkú moc majú aj tí, ktorí ich dokážu používať. Lenže slová majú ešte jednu veľkú danosť. Dokážu veľmi veľa povedať o človeku samotnom. Prezradia jeho charakter, jeho úmysly, veľkosť, alebo malosť jeho ducha a intelektu.
Slová majú veľkú moc, ale aj slabiny. Ani tie najkrajšie a vzletné frázy a hrdinské slová, či cielené klamstvá, nedokážu dlhodobo zakrývať skutočnosť, ale aj špinu doby, spoločnosti, či človeka samotného.

Devana

Slnovratovo 22. apríl 2020

Právne vyhlásenie

Celý obsah tohto článku, ak nie je výslovne uvedené inak, je chránený autorským zákonom. Pri akomkoľvek použití je nutné uviesť meno autora, názov a zdroj (Belobog).

Pri interpretácii obsahu sa predpokladá primerané všeobecné vzdelanie a zdravý rozum.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 16 + = 19

Scroll to Top