Pandémia Zla, strachu a zbabelosti…

Ilustračný obrázok: Gerd Altmann Pixabay

Keď som pred takmer dvoma rokmi písala tento článok, dúfala som, že ľudia a spoločnosť precitnú a pochopia, čo je dôležité pre ich prežitie. Dnes vidím, že okrem hnevu, ktorý cítia mnohí tak ako vtedy, sa skoro nič nezmenilo napriek tomu, že sú ľudia, ktorí sa snažia pracovať pre záchranu spoločnosti a štátu často úplne zadarmo, nezištne a na úkor voľného času a vlastnej rodiny.

Dnes premýšľam, aký to má význam, keď sa väčšina len ľahostajne, zo strachu, či zbabelosti pozerá na Zlo, ktoré sa okolo nich deje… A čas sa kráti…

Uvarila som si bylinkový čaj a chvíľu som sa pozerala von oknom ako padá hustý, ťažký sneh, ktorý sa na ceste pod kolesami áut mení na sivohnedú kašu. Taký bežný zimný deň, akých už boli stovky a tisíce v našich životoch. Kolobeh prírody a jej zákonitostí pokračuje aj napriek tomu, že ľudia doň zasahujú a hrajú sa na bohov. Tá ich túžba byť viac a mať viac ako tí ostatní spôsobila, že na Zemi vznikla nová pandémia Zla a strachu, ktorá je živená egoizmom a podporovaná zbabelosťou.
Často som čítala výrok, ktorý je citovaný v rôznych obmenách a to, že Zlo zvíťazí vtedy, ak dobro, alebo dobrí ľudia neurobia nič. Mnohí z nás si neuvedomujú, že túto pandémiu Zla sami udržujú pri živote. Áno, je dôležité informovať o tom čo sa deje. Ako sa nás mocní sveta snažia udržať v strachu tým, že nás oberajú o slobody a práva. A darí sa im to. Tí naši „mocní“ siahajú ľuďom na to najcennejšie – zdravie. Robia to rôznymi formami, psychickým a existenčným nátlakom ich zbavujú pokoja, životných a sociálnych istôt a radosti zo života. A reakcie ľudí na takéto konanie spočívajú v hneve, ktorý v sebe alebo dusia, alebo dávajú až príliš najavo. Spočívajú aj v tom, že mnohí vycítili príležitosť obohatiť sa a zbabelo kolaborujú s vládnou mocou, pre ktorú sú v podstate iba handrou na jedno použitie. Iní zasa volajú po otvorenom odpore a vzbure.
Áno, mnohí si neuvedomujú, že hnev, ktorý cítia je hnacou silou pandémie Zla. Hnev, za ktorým sa skrýva zúfalstvo a pocit beznádeje a strachu z budúcnosti. A práve tento hnev a zlosť, nedovolia mnohým vidieť to, že vzbúriť sa proti pandémii Zla dá aj inak, ako otvoreným násilím. Vzbúriť sa môžeme spájaním sa, vytváraním vzťahov, spoločným zdieľaním problémov a hľadaním riešení.
Nadávať a zlostiť sa nestačí. To nie je riešením problémov v ktorých sme sa ocitli. Také niečo len oberá človeka o cennú energiu a čas, ktoré by mohol využiť na tvorenie a konanie dobra.
Možno je celá táto pandémia Zla pre nás veľmi potrebná kvôli tomu, aby sme v sebe dokázali nájsť dobro a pochopili, čo je v živote dôležité. Možno je dôležitá práve preto, aby sme sa dokázali zbaviť egoizmu a začali spolupracovať a vytvárať plán na našu záchranu a prežitie. Možno musíme zažívať všetko to príkorie, aby sme pochopili, aký vzácny je život, čo sú pravé hodnoty a čo musíme urobiť my samotní pre to, aby sme dokázali vytvoriť lepšiu spoločnosť a budúcnosť.

Devana

Slnovratovo 25. január 2021

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore