Pavol Janík: Voľby opäť vyhral NIKTO

Ilustračný obrázok – archív Pavla Janíka

Pavol Janík na gauči s knihou

Pri pohľade na súčasnú politickú scénu, ale aj pri spätnom premietnutí mnohých postáv, ktoré som mal možnosť vidieť počas niekoľkých desaťročí a dvoch režimov, si nevdojak spomeniem na starú známu anekdotu, keď lekár nadšene oznamuje svojmu pacientovi, že netrpí komplexom menejcennosti, ale je naozaj menejcenný.
 
Skutočne – menejcenní ľudia s nedostatkom nielen charakteru, ale aj intelektu, vzdelania a talentu akoby – napriek tomu, alebo práve preto – mali prednostnú schopnosť, či len obyčajnú drzosť sa (spravidla úspešne) uchádzať o pozície vo verejne exponovaných sférach, v politike, kľúčových médiách, diplomacii, kultúrnych a ďalších inštitúciách, vrátane spisovateľských organizácií, pričom majú dispozíciu plynule preplávať z režimu do režimu, z jednej mocenskej garnitúry do druhej, tretej i akejkoľvek v poradí, lebo podstatné je, aby im premenlivé postoje vždy umožnili zaujať vplyvné a výnosné funkcie – od najmajetnejších darebákov, najvyšších bossov a členov vlády cez poslancov, ich pomocníkov, poradcov premiérov či prezidentov až po bežných propagandistov, striedajúcich názory a ideály častejšie ako ponožky.
 
Ani v tejto súvislosti nestratil nadčasovú platnosť socialistický vtip, podľa ktorého ľudia s príjmom do 2 000 korún boli budovatelia socializmu, do 4 000 propagátori socializmu, do 6 000 užívatelia socializmu a nad 8 000 majitelia socializmu. Zmenila sa len mena, sumy a názvy režimu.
 
Tento neprehliadnuteľný úkaz je s najväčšiu pravdepodobnosťou jediným racionálnym vysvetlením účasti či neúčasti na voľbách všetkých druhov a stupňov, pretože inteligentní ľudia s elementárnou súdnosťou si uvedomujú, že nie oni by mali voliť menejcenných kandidátov, ale naopak. A to všetko na večné časy a nikdy inak, čiže navždy nijak.
 
Keďže sa volieb zúčastnilo 68,51 % oprávnených voličov, tak aj aktuálne voľby opäť vyhral
NIKTO (31,49 %), až potom s výrazným odstupom nasledujú subjekty, ktoré sa dostali do parlamentu:
Smer – SD (22,94 %),
Progresívne Slovensko (17,96 %),
Hlas – SD (14,7 %),
koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 %),
KDH (6,82 %),
SaS (6,32 %)
a SNS (5,62 %).   
 
Preto sa ponúka otázka, či je systém parlamentnej demokracie, v ktorej sa dá do parlamentu kandidovať iba prostredníctvom politických strán, naozaj demokratický.

http://pavoljanik.sk

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 49 krajinách.

Návrat hore