Prírodné prostriedky s analgetickým a protizápalovým účinkom vhodné na liečbu a prevenciu artrózy/artritídy (2/2)

Obrázok od naturwohl-gesundheit z Pixabay

Preklad z odbornej literatúry a poznámky: Ing. Martin Fuchsberger

Žilina, 15.09.2022.

Vysvetlivka: Čísla v zátvorkách za nadpismi sú odkazom na publikácie v zozname literatúry.

Minerály dôležité pre kĺby (3)

Bór

Prijímame ho v pitnej vode a s rastlinnou stravou. U reumatických pacientov sa zistili nízke koncentrácie bóru v kĺbových tekutinách. Epidemiologické štúdie preukázali, že u ľudí s nižším príjmom bóru ako 1 mg/deň sa prejavujú častejšie príznaky artritídy.A klinická aplikácia 6 mg tetraborátu sodného denne výrazne zlepšila typické príznaky artritídy, ako sú bolesti, opuchy a stuhnutosť kĺbov v porovnaní s pacientami užívajúcimi placebo.

30-ročný výskum vplyvu bóru naznačuje, že tento stopový prvok má pre zdravie kostí a kĺbov veľký význam. Jeho odporúčaná denná dávka nie je zatiaľ známa, no hovorí sa o 1 až 10 mg za deň. Avšak človek,ktorý má vo svojej strave dostatok ovocia, orechov a zeleniny by mal mať zabezpečený dostatok bóru.

Horčík

Je potrebný pre tvorbu a fungovanie viac ako 300 rôznych enzýmov (!). Horčík je aktívny prakticky v celom ľudskom tele. Nachádza sa najmä v bunkách kostí a svalov, spolu 20 až 30 gramov. Jeho najdôležitejšou funkciou v ľudskom tele je účasť na tvorbe ATP v bunkách. Účinkom horčíka na bunky chrupaviek sa zaoberali viaceré štúdie. Ich výsledky nasvedčujú, že horčík chráni bunky chrupaviek, a teda aj chrupavky samotné, pred poškodením!
V kĺboch a v kĺbových tekutinách pôsobí protizápalovo a zmierňuje bolesti!

Veľa horčíka obsahujú celozrnné pekárenské výrobky, strukoviny, zelenina (základná zložka zelených listov je chlorofyl, ktorého hlavnou zložkou je horčík, pozn. prekl.), orechy, ale aj iné potraviny. Odporúčaná denná dávka je 350 mg. (Toto je odporúčaná denná dávka pre zdravých ľudí. Diabetici, pacienti s kardiovaskulárnymi a aj inými ochoreniami, ako aj ľudia s veľkou fyzickou záťažou majú spotrebu horčíka oveľa vyššiu! Pozn. prekl.)

Meď

Je súčasťou životne dôležitých enzýmov! Má veľký význam predovšetkým pre tvorbu červených krviniek a metabolizmu železa. Okrem toho je dôležitá pre tvorbu bielkovín tvoriacich štruktúru väzivového tkaniva, čo je pre prevenciu artrózy významné. Meď tiež chráni zložky matrice chrupaviek pred oxidačným stresom a je tiež esenciálnou súčasťou produkcie kolagénu v extracelulárnej matrici chrupaviek kĺbov. Z potravy sa dostáva do tela cez tenké črevo.

Veľa medi obsahujú celozrnné produkty, strukoviny, zelenina, orechy a kakao. Veľa medi obsahujú ustrice. Užitočná (potrebná) denná dávka sa odhaduje na 3 mg. Presnejšia hodnota nie je zatiaľ stanovená, no vyvážená strava by ju mala zabezpečiť.

Selén

Aj selén je súčasťou dôležitých enzýmov. Pre ľudský organizmus má veľký význam najmä enzým glutatiónperoxidáza, ktorého je selén kofaktorom. Selén má tiež antioxidačný účinok na zložky matrice chrupavky, a tak prispieva k prevencii artrózy.

Veľa selénu obsahuje najmä mäso a všetky morské živočíchy, ale aj strukoviny a obilniny, ale obsah selénu v nich závisí významne od toho, koľko ho je v pôde, na ktorej tieto rástli. Celozrnné potraviny obsahujú v porovnaní s pekárenským výrobkami z bielej múky viac ako dvojnásobok selénu. Denná potreba selénu je 30 až 70 mg.

Zinok

Je životne dôležitým minerálom najmä pre tvorbu bielkovín. Podieľa sa na mnohých enzymatických rekciách. Je ich známych asi 300 (!).Pokiaľ ide o prevenciu artrózy,má najväčší význam antioxidačný účinok zinku v tom, že chráni zložky chrupaviek pre oxidačným stresom.

Ak sa niekto stravuje prevažne s priemyselne spracovanými potravinami, môže sa dostať do stavu s nedostatkom zinku v bunkách. Príznakmi takéhoto stavu sú napríklad : zlé hojenie rán, vriedky na perách a v ústnej dutine, vypadávanie vlasov, lámavé nechty. Zinok má tiež vplyv na psychické poruchy, lebo ovplyvňuje tvorbu tzv. signálnych látok v mozgu.

Zinok sa nachádza najmä v : celozrnných produktoch, strukovinách, červenom mäse, v morských živočíchoch, ale aj v tekvicových jadrách a v tekvicovom oleji. Avšak ľudské telo ho dokáže lepšie zhodnocovať zo zvieracích ako z rastlinných produktov. Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 15 mg, ale aj dávka do 30 mg sa považuje za neproblematickú. (Podobne ako v prípade horčíka platí aj pre zinok, že u niektorých ochorení, ako aj pri veľkej záťaži organizmu, je spotreba zinku oveľa vyššia. Pozn. prekl.)

Poznámka prekladateľa k týmto kapitolám

Z uvedených informácií je zrejmé, že príroda nám ponúka pomerne veľa prostriedkov a látok chrániacich kĺby pred ich poškodzovaním, ako aj na ich liečbu a regeneráciu. Avšak tieto informácie nemôžu byť návodom na liečbu, lebo táto by sa mal odvíjať vždy od konkrétneho nálezu/diagnózy pacienta.

Pre preklad a spísanie týchto informácií do jedného článku som sa rozhodol preto, že laickej verejnosti nemusia byť známe a bežne dostupné. Na druhej strane sa stretávam stále častejšie s ľuďmi, ktorí majú problémy s kĺbmi a príčiny, najmä vzniku artrózy, sú im vysvetľované nesprávne. O tom bude ešte stručne pojednané v kapitole o význame pohybu a cvičenia v rámci prevencie a liečenia artrózy.

Najlepšie je prijímať tieto látky v normálnej strave, lebo v nej sú vždy v optimálnom pomere k iným látkam, ktoré môžu ale pozitívne ovplyvňovať ich účinnosť. Avšak výživové doplnky môžu byť veľmi prospešné. Len treba zobrať do úvahy, že často sa v nich nenachádzajú tie iné (podporné) látky. No a tiež je potrebné uvedomiť si, že nikdy vlastne nevieme, aké množstvo účinnej látky deklarovanej jej výrobcom sa vstrebe do organizmu cez zažívací trakt.

Taktiež si treba uvedomiť, že v podstate nejestvujú žiadne zázračné lieky a prostriedky (!). Ak má byť prevencia chorôb / liečba úspešná, je nevyhnutné, aby sme robili pre naše zdravie správne aj iné kroky! A v prípade užívania prírodných liečebných prostriedkov/látok, ako aj výživových doplnkov, treba byť trpezlivý, lebo ich pozitívny účinok sa dostavuje spravidla po dlhšom čase užívania. To môže byť pre mnohých ľudí v dnešnej uponáhľanej dobe aj problém, lebo sme často netrpezliví a keď sa nedostaví rýchly účinok, prestaneme veriť, že užívanie takéhoto prostriedku má zmysel.
Veľkou výhodou prírodných prostriedkov je to,že nemajú vedľajšie nepriaznivé účinky,ak sa dodržujú pri ich aplikácii odporúčané zásady a dávky. Platí do v podstate aj pre výživové doplnky. To nemožno ale tvrdiť v žiadnom prípade o farmaceutických liekoch. Tie pôsobia väčšinou rýchlejšie, no ich vedľajšie účinky sú neraz dosť nepriaznivé, ba až nebezpečné!

Ak má pacient spoľahlivého a dôveryhodného lekára, ktorý uznáva aj takéto prírodné prostriedky, čo je ideálny prípad, je vhodné sa s ním o ich užívaní/aplikácii poradiť. Avšak viaceré z uvedených látok sú takej povahy, že ani laik by nemal mať pri ich rozumnom užívaní problém.

Prevencia artrózy a regenerácia kĺbov pohybom a cvičením

Pohyb patrí do inej kategórie prostriedkov proti artróze, ako sú látky obsiahnuté v strave alebo výživových doplnkoch, no je to ten najprirodzenejší prostriedok prevencie proti artróze a nielen proti nej! Zdôrazňujú to všetci autori kníh, z ktorých som čerpal pri tvorbe tohto článku. A platí to aj v prípadoch, keď už sú kĺby poznačené artrózou.V takom prípade je ale vhodná konzultácia s lekárom alebo fyzioterapeutom, lebo hýbať sa môžeme rôznym spôsobom a nie je cvičenie ako cvičenie! O tom bude v ďalšom texte ešte reč. Dôvod toho, prečo je pohyb taký významný, aby sme nezačali mať problémy s artrózou, je celkom prostý a dobre ho vysvetľuje Dr.Dőll vo svojej knihe (2):

„Naše telo potrebuje pre zachovanie svojich funkcií výživné látky. Tieto slúžia na obnovu telesných tkanív a sú zdrojom energie. Preto sú naše tkanivá naviazané na krvný systém, do ktorého sa dostávajú tieto látky cez sliznicu čriev. Avšak to neplatí v prípade tkaniva chrupaviek v našich kĺboch. Ak by boli tieto vyživované prostredníctvom ciev, pri každom pohybe kĺbov by boli cievy stláčané. Preto sú chrupavky vyživované pohybom kĺbov. Výživové látky sa dostávajú z krvi najprv do kĺbovej tekutiny (odborne sa nazýva „synoviálna tekutina) v púzdre kĺbov a z nej potom do kĺbov, ktoré sú takto vyživované a zároveň aj premazávané. Súčasne sa ale odstraňuje z kĺbov aj odpad.“

Pre zdravie kĺbov je teda pohyb absolútne nevyhnutnou podmienkou! To vystihuje aj nemecké príslovie : „Wer
rastet, der rostet.“ V preklade : „Kto oddychuje ten hrdzavie.“ Dr. Fife to hovorí (4) zase slovami :„Pohyb je balzam pre Vaše kĺby.“ a dôvod vysvetľuje samozrejme rovnako ako Dr. Dőll.

Je preto paradoxné, že mnoho lekárov, ak nie väčšina, považuje artrózu za stav, s ktorým sa nedá nič robiť, iba ak užívať lieky proti bolesti. A tiež sú presvedčení o tom, že artróza je „prirodzený“ a nevyhnutný sprievodný jav staroby. Nie je to ojedinelá mylná dogma súčasnej medicíny. Veď si len zoberme, čo tvrdí napríklad o cholesterole alebo ako veselo sa používa výraz „histamínová intolerancia“. Dr. Fife to vysvetľuje takto : „Mnohí lekári si vybudovali svoju kariéru na takýchto presvedčeniach, a preto sa nemôžeme čudovať, že sa bránia proti novým poznatkom. Dramatické zmeny v medicínskom myslení potrebujú často desiatky rokov, kým sa príjmu.“ A práve preto použili autori knihy (1) provokatívny názov „Klamstvo o artróze“, lebo zo svojej dlhoročnej praxe vedia, že to je prekonaný mýtus (!).

Dr. Wormer udáva aj iné dôvody, prečo je pohyb (najlepšie pravidelný!) dôležitý : zabraňuje nadváhe, prispieva k stabilite kĺbov a zmierňuje ich tuhosť. Taktiež posilňuje svaly a zlepšuje pohyblivosť, čím sa znižuje nebezpečenstvo pádov, prípadne iných úrazov. Aj tieto faktory sa totiž podieľajú na vzniku artrózy.

Ľudské telo je schopné mnohých druhov pohybu, od tých úplne prirodzených (akým je napríklad chôdza), až po veľmi náročné, ako sú artistické výkony. Keďže sa ale každodenná pohybová záťaž človeka oproti minulosti výrazne zmenila, najmä v priemyselných štátoch, zaoberám sa v tomto článku viac-menej len pohybom súvisiacim so športom a cvičením. No súhlasím s Dr. Wormerom, ktorý píše (3), že hýbať sa môžeme oveľa viacej. Takže odporúča viacej chodiť peši, nevyvážať sa výťahmi, ale používať schody, sedieť alebo stáť dynamicky (napínať pri tom svaly), ba dokonca si počas práce, ak je to aspoň trochu možné, zacvičiť.

Správna odpoveď na otázku, ktorý druh pohybu je pre človeka najvhodnejší, je sotva možná, lebo každý človek je iný a má aj iné preferencie. Dr. Fife odpovedá na túto otázku takto (4) : „Užitočné sú väčšinou tie druhy pohybu, ktoré nespôsobujú bolesť a nie sú rizikové z hľadiska poranenia.“ Odporúča chôdzu a plávanie a v prípade dynamických činností napríklad skoky na trampolíne, keďže namáhanie kĺbov pri dopade na trampolínu je výrazne nižšie ako pri behu alebo iných športoch.

Argumentuje ale aj tým, že pri tomto športovaní sa namáha (aktivuje) mnoho kĺbov súčasne. Pokiaľ ide o silové cvičenia, odporúča cvičenia s vlastnou váhou.

Pre ľudí, ktorí nemajú vzťah k pohybu alebo športu, môže byť skutočne dôležité, aký druh pohybu si zvolia. Motivácia je samozrejme podstatná, no zvolený druh pohybu by mal prinášať človeku aj radosť. Psychologický efekt správnej voľby pravidelnej pohybovej aktivity netreba asi vysvetľovať.

V tejto súvislosti napadnú človeka samozrejme aj otázky, ako často cvičiť a ako dlho. Ani na tieto otázky nemožno dať jednoznačnú odpoveď, lebo tie závisia od viacerých faktorov. Ale Dr. Wormer udáva predsa len nejaké konkrétne údaje a odporúča :

  • dospelí ľudia by mali cvičiť najmenej 150 minút týždenne. Takýto pohybový tréning by mal byť aspoň mierne intenzívny,
  • ak má ale niekto nadváhu a chce schudnúť, mal by cvičiť týždenne aspoň 200-250 minút. To odpovedá spotrebe 2000 kilokalórií za týždeň,
  • starším ľuďom (vek neudáva a pojem „starší“ je dosť relatívny, pozn. prekl.) odporúča mierne intenzívny aeróbny vytrvalostný tréning, napríklad 3 x 10 minút denne, najmä chôdzu/beh alebo jazdu na bicykli, tiež plávanie alebo vodnú gymnastiku. Ak chce urobiť niekto pre svoje zdravie ešte viacej, môže takto cvičiť aj v dlhších sériách,
  • Starším ľuďom odporúča okrem toho ešte aj silový tréning aspoň 2x do týždňa. Pod silovým tréningom rozumie cvičenie proti odporu, so závažiami alebo činkami, cvičenie na špeciálnych strojoch, alebo chodenie/behanie po schodoch. Avšak zároveň upozorňuje, že starší ľudia by nemali takýto tréning preháňať a najmä pri silových tréningoch zvyšovať záťaž len veľmi opatrne (!). Tento silový tréning odporúča predovšetkým ľuďom s nadváhou.

A ja dodávam, že určité cvičenia, najmä tie silové, je lepšie vykonávať pod dohľadom skúseného trénera, ktorý bude dohliadať, aby sa cviky vykonávali správne. To je veľmi dôležité, no znovu zopakujem, že zásadná je pravidelnosť cvičenia! No a ak budete chodiť napríklad do nejakého športového centra, je dôležité, aby ste sa tam cítili dobre. A ak si v ňom nájdete ešte aj spriaznené duše, bude Vás cvičenie baviť viacej.

Špeciálnymi cvikmi na liečbu artrózy sa zaoberajú najviac z uvedených titulov autori knihy (1) Roland Liebscher-Bracht a Dr. med Petra Bracht. V tejto knihe poukazujú aj v najväčšej miere v porovnaní s ostatnými autormi na nezrovnalosti v tvrdeniach o artróze.Preto aj nazvali túto svoju knihu (v preklade ) „Klamstvo o artróze. Avšak za najdôležitejšiu považujem tú skutočnosť, že vypracovali špeciálnu metódu liečby artrózy rôznych kĺbov a ich výsledky dokazujú, že artróza je liečiteľná a že je možná aj obnova chrupaviek!

Avšak informácie v tejto knihe sú natoľko komplexné, že by výrazne rozšírili veľkosť tejto práce, a to aj vtedy, ak by som ich minimalizoval. Preto som sa rozhodol urobiť samostatný, aj keď krátený, preklad tejto knihy.

Obsah všetkých predchádzajúcich kapitol by sa dal zhrnúť v podstate do jednej, „anti-artróza stratégie“, s tromi základnými piliermi : pohyb, zdravá výživa, výživové doplnky. Avšak dobré je aj zhrnutie od Dr. Doll (2) do 10 bodov, a preto ho tu teraz uvádzam :

  1. Hýbte sa! To je to najdôležitejšie.
  2. Pri výbere športu sa snažte zvoliť taký šport (športy), ktorý nezaťažuje veľmi kĺby (plávanie, bicyklovanie, turistika…). Samozrejme každý má rád určitý šport a ak patríte medzi tých športovcov, ktorý sa upísali športu s veľkou (väčšou) záťažou kĺbov, dbajte na správnu obuv (najmä bežci na dlhé trate, haloví športovci), ako aj oblečenie a výstroj.
  3. Vyhýbajte sa poraneniam! Predovšetkým treba dbať na poriadne rozcvičenie celého tela pred samotnou športovou aktivitou! Ak ste unavení, zvážte, či je vhodný čas na športovanie.
  4. Ak dôjde predsa len k nejakému poraneniu, dbajte dôsledne na to, aby ste zranenie úplne vyliečili (!) a až potom postupne zaťažovali Vaše telo, no najmä jeho poranenú partiu.
  5. Dbajte na výživnú stravu s vysokým podielom ovocia a zeleniny!
  6. Snažte sa, aby ste nemali nadváhu!
  7. Zvážte, ktoré podporné prostriedky by ste mali užívať pre zdravie Vašich kĺbov a chrupaviek.
    Dbajte na to, aby obsahovali aj mangán.
  8. Ak máte artrózu už v pokročilom štádiu, najneskôr teraz konzultujte Váš stav s odborným lekárom. Avšak počítajte s tým, že „klasickí“ odborní lekári majú málo skúseností s prírodnými liečivými látkami.
  9. Ak máte zapálené a bolestivé kĺby, pokúste sa ich liečiť s prírodnými protizápalovými látkami s analgetickým účinkom (rastlinné extrakty, MSM…). Avšak ak už užívate nejaké lieky, nesnažte sa ich nikdy vysadiť bez konzultácie s Vaším lekárom!
  10. A napokon : zachovajte si pozitívny postoj k riešeniu Vášho problému a nestrácajte dôveru v to, že ho možno vyriešiť! Buďte trpezliví s Vašou chorobou a stanovte si nové ciele.
    Nečakajte na zázrak zvonku, zoberte život do svojich rúk a buďte aktívni!

Niekoľko konkrétnych príbehov zlepšenia zdravotného stavu z knihy Dr. Dőll (2)

Aj keď je príbeh či osud zranenia či choroby individuálny, chorého človeka vždy zaujmu, a možno aj poučia, konkrétne príbehy uzdravenia alebo zlepšenia zdravotného stavu. Preto som sa rozhodol pridať do tejto práce aj niekoľko konkrétnych prípadov, ktoré poslali Dr. Dőll vďační pacienti.

Artróza bederného kĺbu

Mal som pri behu veľké problémy, a preto som vyhľadal svojho ortopéda. Dal urobiť RTG a oznámil mi,že na ľavom bedrovom kĺbe sú známky silnej artrózy. Odporučil mi Kortizón a ak by ten nepomohol, poslednou možnosťou budú vraj náplasti s morfiom. Začal som hľadať ďalšie informácie a narazil som na odporúčania Dr. Dőll. Jej rady ma zaujali a začal som užívať kombináciu prostriedkov glukózamín, chondroitín, mangán, kyseliny hyalurónová, MSM a extrakty zo šípok a žihľavy.
Po 9 mesiacoch som išiel znovu na kontrolu ale k inému lekárovi – k ortopédovi/športovému lekárovi. Aj ten dal urobiť RTG-snímok, na základe ktorého ale skonštatoval, že moje údajne postihnuté bedrové kĺby vykazujú len znaky ľahkej artrózy. Bol som šťastný a nechcel som tomu ani veriť.

C.Kőster, Husum

Artróza kolena a prstových kĺbov

„To je artrózička“, povedal môj ortopéd, ktorému som ukázalo svoje boľavé koleno a malíček pravej ruky. V prípade kolena pomôže operácia a potom jeho šetrenie (žiadne behanie a lyžovanie) a čo sa týka malíčka, nejestvuje žiadna liečba. Ak by boli bolesti horšie, môže mi pomôcť s liekmi. To som ale nechcela. Ak sa objavili bolesti, radšej som ich riešila chladom.
Dva alebo tri roky neskôr sa objavili bolesti horného kĺbu malíčka, no na ľavej ruke. Boli ale také prudké,že som ich riešila chirurgom, špecialistom na operáciu rúk. Zase skonštatoval artrózu a k tomu akúsi cystu, ktorá musela byť operovaná. Aj táto operácia prebehla dobre, avšak artróza sa šírila nezastaviteľne aj na všetky kĺby prstov, nakoľko RTG-snímok ukázal na nich výrazné nánosy. Lekára som sa opýtala, čo sa stým dá robiť. Jeho odpoveď znela : „Nič.“
Pred 9 mesiacmi som sa dočítala o glukózamíne a chondroitínsulfáte. Odvtedy užívam pravidelne denne obe menované chrupavkové látky, tri kapsule v kombinácii s rastlinnými extraktmi a MSM.
Teraz nemám žiadne bolesti a dúfam, že už ani nebudem mať. Ešte som sa neodvážila ísť behať, nechcem provokovať osud.

M. Esser, Düsseldorf

Ťažkosti s kolenami a bedrami

Veľmi ma teší, že Vám môžem oznámiť, že po2-mesačnom užívaní kombinovaného preparátu s látkami glukózamín, chondroitínsulfát, rastlinnými extraktmi a MSM mi zmizli silné bolesti, ktoré som mal predtým v ľavom bedre a v ľavom kolene. Obával som sa, že už si nebudem môcť dovoliť absolvovať moje obľúbene cyklistické túry po tom, ako viacerí ortopédi nič neriešili a reagovali bezradne.
Bolo mi povedané, že momentálne nemožno síce na RTG-snímkoch ešte nič vidieť… Avšak tak dlho som nechcel čakať. Začal som užívať vyššie uvedené bio-látky.
Po niekoľkých týždňoch som zbadal, že ťažkosti s polohou tela počas spánku sa stratili. Predtým som nemohol ležať na ľavom boku, lebo bedrový kĺb ma bolel a na druhej strane som si musel podkladať pod nohu vankúš.
Som rád, že sa môžem podeliť s touto mojou skúsenosťou a informovať tých, ktorí pochybujú o účinnosti týchto látok.

C.Münch, Mainz

Konečne bez bolesti

Píšem Vám dnes, aby som Vás informovala o mojej skúsenosti s látkami glukózamín, chondroitínsulfát, MSM a rastlinným extraktmi.
Moje ťažkosti: roky mám chronické bolesti krčnej chrbtice (artróza). Nedokázal mi s nimi pomôcť žiadny lekár, či už s liekmi alebo liečebnými metódami.
Operáciu mi pre riziká s ňou spojené neodporúčali, a tak som mohla znášať tieto útrapy len s pomocou liekov proti bolesti. Na internete som našla článok od Dr.Dőll, v ktorom upútali moju pozornosť účinné látky glukózamín a chondroitínsulfát. Obstarala som si teda ich kombináciu a začala som ich užívať. Na začiatku som bola veľmi skeptická, či mi pomôžu, ale dnes som presvedčená, že mi skutočne pomohli, lebo už nemám žiadne bolesti.

L.Walter, Griesheim

Niektoré faktory zvyšujúce riziko artrózy

Doteraz bolo pojednávané viac- menej len o faktoroch, ktoré bránia vzniku artrózy, respektíve ju pomáhajú liečiť. Preto na záver hádam nezaškodí, že si povieme o niektorých faktoroch z bežného života, ktoré môžu naopak jej vznik podporovať.

  • Pitný režim:
    Nedostatok tekutín je zlou správou pre všetky tkanivá, aj pre chrupavky kĺbov. Môže dôjsť napríklad k oslabeniu činnosti srdca, a tým aj k zhoršeniu prekrvenia tkanív. Tým sa tiež ovplyvní výživa chrupaviek živinami a obmedzí sa ich detoxikácia.
  • Alkoholické nápoje:
    Nebezpečné je najmä pravidelné pitie alkoholických nápojov a vo väčších dávkach, v dôsledku čoho dochádza k zhoršeniu prekrvenia tkanív a transportu živín do nich, aj do chrupaviek kĺbov. Avšak treba zohľadniť aj ďalší účinok alkoholu. Pri jeho pravidelnom požívaní sa strácajú dôležité vitamíny (napríklad B-vitamíny) a stopové prvky ako zinok! Tieto látky potrebuje organizmus pri odbúravaní a odstraňovaní alkoholu z tela. Môže tak dôjsť k nedostatku týchto dôležitých látok v tele.
  • Káva:
    Ak si evidujete, koľko tekutín ste v ten-ktorý deň prijali, kávu do tejto bilancie nepočítajte! Káva totiž odoberá z tela tekutiny. A podľa najnovších vedeckých poznatkov veľký konzum kávy zvyšuje riziko zápalu kĺbov (!). Takýto je výsledok štúdie s takmer 19000 ženami a mužmi, u ktorých sa sledovali ich zvyklosti pitia kávy. Táto štúdia ukázala, že tí ľudia, ktorí vypijú denne viac ako 4 šálky kávy, majú dvojnásobné riziko vzniku zápalu kĺbov!
  • Fajčenie:
    O škodlivosti fajčenia sa už popísali haldy kníh a článkov a je vcelku dobre známe, aký negatívny účinok má fajčenie na jednotlivé orgány tela. Podľa môjho názoru je fajčenie škodlivé najmä tým,že ide v podstate o kontinuálnu intoxikáciu organizmu! Cigaretový dym obsahuje mnoho toxických látok (nielen nikotín) a medzi nim aj kysličník uhoľnatý. Tento sa viaže na hemoglobín v červených krvinkách (erytrocytoch), v dôsledku čoho sa znižuje prekrvenie tkanív a transport živín do nich. Platí to aj pre chrupavky kĺbov. Je tu ale ešte ďalší výrazný nepriaznivý účinok fajčenia na ľudský organizmus a aj na chrupavky. S cigaretovým dymom sa dostávajú do buniek milióny voľných radikálov, ktoré v nich spôsobujú veľké problémy, a to najmä vtedy, ak bunky nemajú k dispozícii dostatok antioxidantov (koenzým Q10, vitamín E, vitamín C…).Fajčenie môže takto poškodzovať aj chrupavky!
  • Nadváha:
    Nadváha patrí určite medzi rizikové faktory vzniku artrózy, hoci nemusí byť vždy jej bezprostrednou príčinou. Avšak je dobre známe, že v dôsledku nadváhy netrpia len kĺby, takže je veľa dôvodov na to, aby si človek udržiaval primeranú váhu. Dr.Dőll uvádza v (2), že každý kilogram, o ktorý schudnete, odľahčí Vaše kĺby 3-násobne! No a celkom zaujímavý je aj údaj, ktorý uvádza vo svojej knihe (3) Dr. Wormer : „Podľa odhadu zvyšuje prírastok hmotnosti tela o 5 kg riziko artrózy o 36 %! Tieto čísla sú určite hodné zamyslenia a mali by byť podporou pevnej vôle urobiť niečo s nadváhou, ak ju máme.

Zoznam použitej literatúry

(1)T. Liebscher-Bracht/Dr. med. P. Bracht: Die Arthrose Lüge; Goldmann 2017, 11. vydanie
(2) Prof. Dr. M. Döll: Arthrose endlich schmerzfrei; F.A.Herbig 2015, 2. vydanie
(3) Dr. med. E. J. Wormer: Arthrose Vorbeugung und Selbsthilfe bei Genekschmerzen; Mankau Verlag, 2018,
(4) Dr. B. Fife: Gelenkschmerzen; KOPP Verlag 2020, 6. vydanie

1 názor na “Prírodné prostriedky s analgetickým a protizápalovým účinkom vhodné na liečbu a prevenciu artrózy/artritídy (2/2)”

  1. Pekne spracované. Ja mám dobrú osobnú skúsenosť s huspeninou a denne lyžička čajová pomletý mak, sezam a ľan.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore