Podstata života…

Ilustračný obrázok: Pixabay

Hľadajú ju filozofi, vedci, aj obyčajní ľudia…

Filozofi o nej píšu siahodlhé traktáty, vedci dokonca našli a definovali „božskú časticu“ a snažia sa nájsť spôsoby na predĺženie života a hľadajú riešenia ako si uchovať  „večnú mladosť“.  A mnohí obyčajní ľudia hľadajú najmä možnosť „večného života“ po smrti.

Čo je však skutočnou podstatou ľudského života, ktorú ľudstvo doteraz nechce vidieť aj keď ju má stále pred očami, nechce o nej  počuť, aj keď sa mu Boh stále prihovára a často mlčí, keď prichádza o podstatu vlastného bytia?

Možno je to spôsobené egoizmom a pýchou človeka, ktorý sa cíti nadradene nad ostatnými živočíšnymi druhmi, ktoré chápu, že podstatou ich života je prežitie vlastného druhu.

A človek?

Ten sa vďaka vlastnej pýche dostal do takého štádia, že mu nezáleží ani len na zachovaní vlastného druhu, ku ktorému sa správa ako predátor a dobrovoľne ho a dokonca aj s radosťou ničí a zabíja.

Kvôli pýche je schopný obetovať všetko, aj podstatu svojho života. Nezáleží mu na iných ľuďoch, nezáleží mu na ich  živote, zdraví, dôstojnosti. V skutočnosti mu preto nezáleží ani na sebe samom.

Odmieta prijať poznanie, že podstatou ľudského života je ľudskosť.

Ľudskosť ukrytá v každodennom konaní človeka.

Ak človek koná v súlade so svojou Božskou podstatou, vedomím, svedomím, dušou a láskou vie, čo je podstatou jeho života.

Áno, podstatou života je ľudskosť. Ľudskosť, ktorá je bezhraničnou láskou  a úctou k životu ako takému. Ľudskosť, ktorá je životom samotným.

Devana

Slnovratovo 17. december. 2023

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore