Ilustračný obrázok: Pixabay

Hovorí sa, že keď sa potápa loď, ako prvé ju opúšťajú krysy…
Áno, opúšťajú ju vo chvíli, keď sa ju posádka snaží opraviť a zachrániť. Lode sa často potápajú práve preto, lebo ich ničí chamtivosť krýs, ktoré hryzú všetko čo im príde pod zuby. Hryzú ako divé. Neustále majú pocit, že nemajú dosť nahryzené a dokážu na lodi rozhrýzť úplne všetko. Zostáva po nich spúšť, a preto ako prvé začínajú utekať.

Najhorším zistením pre posádku lode je, že tie najväčšie, najchamtivejšie a najnenažranejšie krysy vládli lodi z kapitánskeho mostíka. Síce ich tam pár ostáva, pretože vidia, že ešte stále je čo hrýzť, kým sa loď potopí . Myslia si, že je to ich posledná šanca, nahrýzť si toľko, koľko budú vládať uniesť. Posádka lode vie, že jedinou záchranou na prežitie je oprava lode a preto ticho so sklonenými hlavami pracujú a bojujú o holý život.
A krysy? Tie si veselo, nažraté a nabalené plávajú čím ďalej od lode, ktorú nechali napospas osudu. Lenže, aj keď hľadajú svetlo majáka a usilovne plávajú, odrazu zisťujú, že pevnina na ktorej by sa zachránili nie je nikde nadohľad a náklad je stále ťažší a ťažší. Zisťujú, že ich jedinou nádejou na prežitie je potápajúca sa loď. Otočia sa a ponáhľajú sa ňu vrátiť. Myslia si, že dokážu posádku oklamať. Veď oni z lode neutekali, ale snažili sa hľadať pomoc. Tvária sa ako záchrancovia a v záujme vlastného prežitia dokonca začnú spolu s posádkou loď opravovať .
Ale krysy ostanú vždy len krysami. Hneď ako bude loď zachránená a bezpečná, znova začnú hrýzť ako divé. Až kým loď znova neprederavia… Jedinou možnou záchranou pre loď a jej posádku je nevpustiť krysy naspäť na palubu a opraviť ju bez ich falošných slov o pomoci a klamstiev o záchrane. Táto situácia sa v dejinách ľudstvách opakuje stále dookola. A ľudstvo je nepoučiteľné. Pretože lož, chamtivosť, túžba po moci a mamone, nečestnosť a bezprávie nie sú hodnoty na ktorých sa dá vybudovať silná a bezpečná loď – spoločnosť. Pretože krysy nikdy neboli a nemôžu byť morálnymi autoritami, ktoré dokážu riadiť loď. Dokážu len škodiť a prežiť vďaka tomu, že majú postavený svoj vlastný sociálny systém, ktorý funguje tak, že prežijú iba tie najväčšie, najdravejšie a najsilnejšie krysy.

Devana

Právne vyhlásenie

Celý obsah tohto článku, ak nie je výslovne uvedené inak, je chránený autorským zákonom. Pri akomkoľvek použití je nutné uviesť meno autora, názov a zdroj (Belobog).

Pri interpretácii obsahu sa predpokladá primerané všeobecné vzdelanie a zdravý rozum.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 69 − 66 =

Scroll to Top