Keď groteska prestane byť smiešna

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Ako deti sme mali radi dni medzi Vianocami a Novým rokom. Nielen kvôli radovánkam v snehu, zvonku sme sa nevracali domov, kým na nás bola nitka suchá. Ale aj kvôli groteskám v televízii. Smiali sme sa na tom, ako sa Laurel s Hardym vo sviatočných smokingoch kopú do zadku, lebo to bolo niečo v bežnom živote nevídané a nemohlo sa to stať.

V moderných groteskách, sitcomoch, ako majú napísané v programe, začali do pozadia pridávať smiech, aby sme pochopili, kedy je situácia myslená ako komická. Lebo niekedy sú ako vystrihnuté z bežného života.

Napríklad Mr. Bean v scénke s tatárskym biftekom:

Tak to vyzerá, keď sa dospelý človek chová ako trojročné dieťa. Nedotkne sa niečoho, čo sa zrazu ukáže ako nevoňavé, pchá tie nepríjemnosti kam príde a myslí si, že ho nikto nevidí, ani za svet si neprizná omyl, chybu a napokon, pri prvej vhodnej príležitosti všetky lapsusy zvalí na niekoho, kto náhodou šiel okolo a urobil nepatrnú chybičku, ktorú si bol ochotný priznať.
A zrazu som zistil, že mi táto scénka vlastne ani nie je smiešna, lebo veľmi nápadne mi pripomína správanie médií hlavného prúdu. Všetkých tých namyslených moderátorov a redaktorov, ktorí ani za svet nezjedia svoju porciu profesionálneho tatárskeho bifteku a zo všetkých hriechov spravodajstva a publicistiky obviňujú amatérov.

Keď som sa pripravoval na tento príspevok, zistil som, že podobné asociácie som mal nielen ja. Jedna z položiek vyhľadávača mala nadpis: „Reakcia Mr. Beana na tatársky biftek je Amerika v kocke“. Bol som zvedavý, čo nájdem v tom príspevku, no po rozkliknutí mi stránka oznámila len jednu vetu: „We appreciate your interest in our content. Unfortunately at this time, we are unable to allow international traffic or online transactions.“ (Ceníme si, že máte záujem o náš obsah. Žiaľ, momentálne nemôžeme povoliť prístup zo zahraničia ani online transakcie.)
Plne chápem, dobre schovaný tatársky biftek.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore