Ekonomický parazitizmus v praxi…

Ilustračný obrázok: Pixabay

Včera som v krátkom zamyslení písala o „diktatúre parazitimu“.

Ako vyzerá parazitimus v praxi?

Včera v programovom vyhlásení novej Ficovej vlády na roky 2023 – 2027  zaznelo v bode 4. cit: „Novú vládu Slovenskej republiky čaká aj súboj o bezpečné dodávky energií za dostupné ceny.“

V súvislosti s touto veľmi vážnou témou, zazneli mnohé závažné informácie ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorá je v súčasnosti vo veľmi zlom technickom stave, pretože jej osem turbín je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu viac ako desať rokov po životnosti. Investícia do ich výmeny sa odhaduje na 230 miliónov eur, kým pred pár rokmi by to bolo cca 80 miliónov eur.

Výmena týchto turbín bola podľa vlády potrebná už v roku 2015, keď štát prebral Vodnú elektráreň Gabčíkovo od spoločnosti ENEL, ktorá ju prevádzkovala deväť rokov bez akýchkoľvek investícií  a počas týchto rokov získala približne 490 mil. eur vrátane úrokov.

Rekonštrukcia Vodnej elektrárne však od roku 2015 nebola zrealizovaná.

Vo včerajšom rádiožurnále sro minister Taraba uviedol cit: „Úplne v havarijnom stave je Gabčíkovo, turbíny tam, vzhľadom na to, že sme predali elektrickú energiu dopredu, a keby sa naozaj tým turbínam niečo stalo, sú to v stovkách miliónov straty pre Gabčíkovo…“

A presne takto vyzerá skutočný parazitizmus v praxi.

Je zaujímavé, že spoločnosť ENEL prevádzkovala túto vodnú elektráreň deväť rokov bez investícií, ale aj to že kvôli rôznym prieťahom táto nutná výmena turbín nebola doteraz uskutočnená. Napriek tomu, však elektrická energia bola „dopredu predaná“.

Preto je potrebné, aby minister Taraba ozrejmil verejnosti aj tento fakt,  o ktorom hovoril.

Pretože za havarijný stav Vodnej elektrárne Gabčíkovo  a dopredu predanú elektrickú energiu sú zodpovední konkrétni ľudia, ktorí boli v riadiacich funkciách, vedeli o týchto problémoch a aj napriek tomu, predali ešte nevyrobenú el. energiu, čím ohrozili nielen samotnú Vodnú elektráreň Gabčíkovo, ale aj štát a občanov.

A v právnom štáte, by títo ľudia museli niesť úplnú zodpovednosť za následky  svojho konania.

Ako bude nová vláda postupovať v tomto probléme ukáže čas a rovnako sa ukáže, či nová vláda dokáže kompetentne riešiť takého vážne úlohy.

Devana

14. november 2023

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore