Zoberie umelá inteligencia prácu aj lekárom?

Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay

Nedávno som čítal o tom, či môže umelá inteligencia nahradiť prácu lekárov. Podľa môjho názoru ide o veľmi živú tému, ktorá si zasluhuje pozornosť.

Podľa mojej mienky, v zdravotníctve platí to isté, čo v iných oblastiach, a lekárov to neobíde. Čo sa monotónne opakuje, bude nahradené robotmi a umelou inteligenciou. Diagnostika bude zjavne robená robotom na úrovni stereotypnej práce lekára a operácie konvergentného charakteru nahradí automatika.

Asi najviac známou a prezentovanou je možnosť využitia umelej inteligencie v oblasti zobrazovacích metód. Aj podľa názorov viacerých odborníkov umelá inteligencia určite nahradí postupne, aspoň v počiatočných fázach, aj lekárske činnosti, ktoré sú rutinného charakteru od vedenia agendy cez predpisovanie liekov, taktiež zmeny zdravotného stavu pacientov. Vysoko špecializované odborné rozhodovania do určitého stupňa zložitosti pravdepodobne tiež, v rámci postupnosti možno v neskoršom časovom horizonte.

Myslím si však, že tvorivé premýšľanie nad diagnózou, tvorivý dialóg hľadajúci, skúmajúci, s pacientom a neočakávané situácie pri operáciách nenahradí robotizácia. Som presvedčený, že počítače nenahradia ľudský prístup, pochopenie, pohladenie i keď to budú technicky robiť perfektne. Počítače totiž nemilujú, môžu len predstierať lásku. Pre mňa vždy zostane dôležitá profesionalita a v medicíne aj nezanedbateľný ľudský prístup ku každému pacientovi. Takíto lekári a zdravotnícky personál boli pre mňa vždy skutočné celebrity, na rozdiel od rôznych rýchlokvasených celebrít.

Umelá inteligencia nemôže úplne nahradiť lekára, ale vo veľkom ho môže zastúpiť. Ja sa dokonca na nástup UI v medicíne teším, nakoľko to môže znamenať veľký prelom dostupnosti kvality pre široké masy. Perspektívne by mohla zmierniť nedostatok personálu a umožniť presnejšie stanovovanie diagnóz.

Ale ako všetky čertoviny aj toto má svoje riziká. Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať. Umelá inteligencia môže teda veľa vecí podporiť, ale bez človeka nevytvorím komunitu, vzťahy, nespredmetním kritické myslenie, abstrakciu, nenapíše báseň, ani filozofické dielo. Možno by sa dalo pokračovať aj ďalej, ale často sa stáva, že sa na nás vrhne rozvášnený dav ľudí, ktorí prezentujú svoje cnosti upaľovaním oponentov.

Suma sumárum: Umelá inteligencia určité oblasti nenahradí zo samotného princípu kontaktu medzi lekárom a pacientom – narážam na psychoterapiu, ktorá je z môjho pohľadu asi úplne poslednou oblasťou (nielen v medicíne), kde ľudia budú preferovať kontakt s človekom nad kontaktom so strojom (nie že by nebolo možné naučiť počítač poskytovať intervenciu, ktorá by dobre imitovala psychoterapiu). Aspoň dúfam, že v tomto aspekte starostlivosti budú ľudia vždy preferovať lekára nad strojom…

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Mojim pôvodným odborom bola teoretická kybernetika a od čias, keď som študoval, prešla podobne explozívnym vývojom, ako v 60-tych rokoch kozmonautika. Má svoje veľké prednosti, aj zatiaľ neprekonané úskalia.

Nejde len o rutinné opakujúce sa činnosti. Umelá inteligencia je veľmi silná pri vyhodnocovaní obrovského množstva údajov a napríklad vyhľadávaní typických vzorov aj v podmienkach nejasného, informačne preťaženého, obrazu. A je neprekonateľne rýchla a neúnavná. Práve vďaka týmto vlastnostiam môže byť pre lekárov výborným pomocníkom.

Má však aj svoje limity. V princípe sa snaží modelovať a imitovať procesy, ktoré prebiehajú v ľudskom mozgu. No hoci dnes vieme veľa o biochemických a elektrických procesoch v mozgu, priame spojenie medzi týmito procesmi a myšlienkami nám uniká. Výsledky umelej inteligencie sú nezriedka nerozoznateľné od výsledkov mozgu, ale je to celkom iná podstata.

A obavy zo zneužitia umelej inteligencie sú úplne opodstatnené. Nedávno sme sa dočítali o uvedení na trh umelej inteligencie, ktorá sa s človekom dokáže rozprávať na mnoho tém. Toto je vrcholček ľadovca. Umelá inteligencia sa na špeciálne psychologické operácie používa už dávno a ani netušíte, koľkým trollom, ktorí vás niekedy v diskusii na sociálnych sieťach rozčúlili, neprúdi v mozgu krv, ale elektróny.

Ako sa brániť proti zneužitiu umelej inteligencie?
Je to trochu dlhšie rozprávanie a nechcem, aby dodatok bol dlhší ako príspevok – napíšem o tom samostatný článok, uverejníme ho zajtra, alebo najneskôr o niekoľko dní.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore