Zdravotníctvo je ťažká téma

Obrázok od mspark0 z Pixabay

Zdravotníctvo je veľmi ťažká a vážna téma. Bohužiaľ dlhé roky zanedbávaná. Čo mňa v súčasnosti zaskočilo a rozšírilo vo mne pesimizmus?

Ak som dobre rozumel, tak riaditeľ nemocnice, ktorý nezabezpečí dostatok personálu, môže byť trestne stíhaný. Čo k tomu dodať? Namiesto toho, aby štát kvalifikovaným financovaním zdravotníctva a jeho materiálnym vybavením, opatreniami vo vzdelávaní zastavil úbytok lekárov a sestier, prišiel na iné riešenie.

Priznávam, že ak by bol na jednej strane akútny nedostatok personálu a na druhej by vrcholový manažment neprijímal nových absolventov, to môžem vnímať ako problém. Taktiež rozumiem požiadavke, aby riaditelia nemocníc boli zodpovední za svoje rozhodnutia, aby mali aj spoluzodpovednosť za bezpečnosť pacientov. Problém však vidím v tom, že ak sa zdravotníci rozhodnú odísť z danej nemocnice, štatutár má obmedzené prostriedky, ako takejto situácii zabrániť.

Tak tiež je pre mňa zaujímavé, prečo sa začína riaditeľmi, doktormi nemocníc a nie poslancami a ministrami. Vyzerá to tak, že za 30 rokov sme nedokázali pripraviť dostatok lekárov, sestier a ostatných odborníkov pre naše zdravotníctvo. Naše štátne ale aj súkromné vysoké školy pripravujú v maximálnej miere manažérov, politológov a absolventov sociálnej práce.
Mnohí idú „na sklad“.

Nedostatok personálu v nemocniciach je teda fakt. Len je pre mňa veľkou otázkou: zavretím riaditeľa do basy sa niečo zlepší? Určite fungujú aj riaditelia čo sú nekompetentní, pripadne sledujú rôzne iné záujmy ako tie najlepšie pre nemocnicu. Ale zavesiť takýto Damoklov meč nad ich hlavy pri všetkej úcte nie som si celkom istý, či je to kvalifikované riešenie. Lekárov, tých dobrých, treba motivovať finančne, firemnou kultúrou, vytváraním vhodného prostredia a v neposlednom rade aj spoločenskou atmosférou.

Podľa môjho názoru máme zle nastavené normatívy, zlé mzdy a nevhodne nastavené platby od poisťovní.
Aj v tejto súvislosti si kladiem otázku, či sa za 30 rokov vôbec posunuli hranice vnímania normálneho stavu v zdravotníctve.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Legislatívny návrh, o ktorom píše autor – Dušan Piršel, už tým, že sa o ňom vážne verejne diskutuje, demaskuje systémovú neschopnosť a bezmocnosť súčasnej vládnucej garnitúry. Verím, že absurdnosť takého návrhu je čitateľom jasná. Ak by bolo potrebné niečo v tomto smere vysvetliť, napíšte to, prosím, do komentára alebo kliknite dolu na modrú ikonku palca nahor a potom vyberte začudovaného zeleného smajlíka.

Dodám aspoň toľko, že keby takéto ustanovenia naozaj začali dopĺňať naše trestné právo a naozaj sa začali uplatňovať, postupne by to spôsobilo úplný rozvrat spoločnosti. Namiesto hlbokých systémových opatrení a zmien by sa nám to zvrhlo na zatváranie a trestanie prvého „zodpovedného“, ktorý by bol poruke.
Takéto nápady sú príznakom začínajúceho celkového kolapsu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore