Zanedbávame hygienu našich myšlienok, doplatíme na to

Ilustračné foto: Marián Moravčík

Obávam sa, že spoza obzoru sa k nám blíži anarchia. A po nej, ako vieme z histórie, nasleduje tyrania. Vnímam súmrak nad Európskou civilizáciou. Vnímam to tak, že  Európska civilizácia stratila svoju identitu vďaka neoliberalizmu, relativizácii pravdy a prehnanej snahe o toleranciu všetkých výstrelkov. Prestali sme mladú generáciu vychovávať.

Podľa môjho názoru smerujeme od civilizovanej Európy k Európe primitívnej, od rozumného “ratia” k iracionalizmu. Neviem, či sa to vôbec dá ešte zvrátiť, ale rozhodne nás čaká veľká skúška.

Zároveň si v tejto situácii uvedomujem, že čo je na obzore, ešte nemusí prísť až k nám. Stále je šanca, že najhoršie plány a vízie sa nepodarí realizovať, že sa nakoniec nedáme. Lebo každý človek má k dispozícii svoje vedomie a slobodnú vôľu, to je jeho esenciálny inštrument.

Človek môže do svojho poľa nechať prepúšťať aj negatívnu  informáciu a nechať si ju tam, ale vie informáciu aj analyzovať a klasifikovať a následne ju prispôsobiť a zmeniť jej pôsobenie. Ak toto dokážete vo svojej mysli, stávate sa reálnym svetielkom nádeje a vedome stojíte na strane dobra.

Ak toto z rôznych príčin nedokážete, nevedomky sa stávate súčasťou strany, s ktorou svojim presvedčením nechcete nič mať, prípadne môžete ďalej nevedomky svojimi „psychovírusmi“ nakaziť i svoje okolie. Tak veľmi zjednodušene pracuje mechanizmus myslenia.

Musíme dbať na každodennú hygienu svojich myšlienok.

Naše myšlienky sa šíria do informačného poľa, ktoré ľudia húfne zamorujú svojim nezodpovedným mentálnym správaním a následne to dopadá na nás individuálne a skupinovo. Rovnako, ako keď zamorujeme atmosféru. 

Cesta civilizácie von z problémov je jedine v pochopení ako reálne funguje ľudské myslenie ako s nim manipulovať, aby sme nevedomky neublížil sebe i druhým.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Veľmi pekná úvaha a dôležitý apel. Zámerne politicky veľmi nekorektne upriamim pozornosť čitateľa na filozofické myšlienky Leva Nikolajeviča Tolstého, hlavne jeho stratégiu nenásilia v boji so zlom.

Nejde o bezzubý pacifizmus, ale veľmi pragmatický a funkčný prístup. Komentár Dr. Piršela presne osvetľuje zmysel aj účinky. Externé zlo, ktoré pácha násilie, nie je možné tým istým násilím poraziť. Siahnutím po násilí sa práve človek stáva súčasťou zla a podporuje ho. Po príklady, kedy v násilí je už ťažké rozlíšiť „dobrých“ a „zlých“ nemusíme chodiť ďaleko.

Metóda Dr. Piršela však účinne eliminuje zlo z našich myšlienok. Závisí od individuálnych vlastností človeka a konkrétnej situácie, ako ju napokon človek vyrieši, ale tou myšlienkovou hygienou môže zabrániť tomu, aby len slepo reagoval násilím na násilie. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore