Základné ľudské právo – žiť svoj vlastný život

Ilustračné foto – IanZA @ pixabay

Vo vedomí,
že uznanie prirodzenej dôstojnosti a rovných a neodcudziteľných práv členov ľudskej rodiny je základom slobody, spravodlivosti a mieru na svete, že neuznanie ľudských práv a pohŕdanie nimi viedlo k barbarským činom, ktoré urážajú svedomie ľudstva, a že vybudovanie sveta, v ktorom ľudia zbavení strachu a núdze sa budú tešiť slobode prejavu a presvedčenia, bolo vyhlásené za najvyšší cieľ ľudstva, že je nutné, aby sa ľudské práva chránili zákonom, ak nemá byť človek donútený uchýliť sa, až keď všetko ostatné zlyhalo, k odboju proti tyranii a útlaku…

Z preambuly Charty ľudských práv OSN

O ľudských právach počúvame často. Ale ak nám o nich hovoria politici alebo médiá, väčšinou sa netýkajú nás, ale niekoho iného. Dokonca niektoré medzinárodné organizácie (na Slovensku napr. EQUINET) otvorene píšu, že ich poslaním je sledovanie diskriminačných akcií väčšinového obyvateľstva voči menšinám.

Ale nezažívame aj my, členovia väčšinového obyvateľstva, ktorí sme bez jediného všeobecne uznaného príznaku diskriminovanej menšiny, často predmetom zneužívania? Deklarácia ľudských práv má za cieľ chrániť všetky ľudské bytosti pred akýmikoľvek prejavmi zneužívania zo strany iných ľudí. A takýmto porušením je aj to, keď niekto iného cez médiá nazve „dezolátom“ a znižuje tak ľudskú dôstojnosť. Hlavným cieľom takéhoto konania je manipulácia. Napríklad snaha dosiahnuť, aby ten druhý urobil niečo, čo sám od seba nechce.

Článok 1

Všetci ľudia sa rodia slobodní a sebe rovní, v ich dôstojnosti a právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú navzájom konať v duchu bratstva.

Z preambuly Charty ľudských práv OSN

Ako sa brániť?

Veľmi častou situáciou, v ktorej dochádza k zneužívaniu a porušovaniu ľudských práv, sú pracovné vzťahy, najmä medzi nadriadenými a podriadenými. Všetky situácie, v ktorých sa uplatňuje formálna alebo neformálna hierarchia, sú potenciálne rizikové na vznik manipulácií porušujúcich ľudské práva. Človek v podriadenej pozícii spravidla ustupuje, aby sa vyhol strate energie v konflikte, no keď strata energie zneužívaním prevýši únosnú mieru, je nutné brániť sa.

Základným ľudským právom, o ktorom sa výslovne nedočítame v Charte, je právo žiť vlastný život. Znamená to, že nikto nemá právo zmocniť sa nášho života a organizovať ho podľa vlastnej vôle, v záujme vlastného prospechu.

Zneužívaní ľudia často vyhľadávali odbornú pomoc psychológov a psychiatrov. Preto nie náhodou vznikla v hlave a ambulancii klinického psychológa Manuela J. Smitha technika dnes nazývaná asertivita. Manuel Smith si totiž všimol, že väčšina zneužívaných ostáva pasívna a neodvoláva sa na svoje ľudské práva. Človek musí najskôr cítiť potrebu brániť sa, až potom začne konať. Skúsení manipulátori však veľmi efektívne paralyzujú svoje obete pocitom viny. Manipulátor nás presvedčí, že sme vinní za určitú nežiadúcu udalosť, napríklad za nesplnenie cieľa firmy, za kolabujúce zdravotníctvo alebo za globálne otepľovanie, a cez pocit viny nám organizuje život.

Asertívne desatoro

Manuel Smith experimentálne prišiel na to, že človek sa musí najskôr zbaviť zvonku vnášaného pocitu viny. Až potom je schopný konať efektívnu obranu pred zneužívaním. Pri pomoci svojim pacientom sformuloval desať „asertívnych ľudských práv“, ktorých uvedomenie pomáha človeku zbaviť sa pocitov viny a obnoviť ľudskú dôstojnosť.

.

1. Máte právo, aby ste vy sami posudzovali vlastné správanie, myšlienky a emócie. Máte aj právo za ne prevziať zodpovednosť a sami za ne znášať dôsledky.

Toto právo označil Manuel Smith za hlavné asertívne právo. Je to prvý krok k získaniu psychologickej nezávislosti a prevzatiu zodpovednosti za vlastný život.
Základnou technikou, ktorú používajú manipulátori, je podriaďovanie svojich obetí externým štruktúram pravidiel. Presvedčia vás, že v každej situácii sa musíte chovať podľa pravidiel, ktoré existovali už dávno predtým, ako ste sa narodili, a v tých sa (samozrejme) oni vyznajú lepšie ako vy. Sú obvykle presvedčiví a sugestívni.

V situáciách, keď máte pochybnosti a keď ste na pokraji podľahnutia manipulátorom, uvedomte si, že život, ktorý máte, je len váš. Akokoľvek sa rozhodnete, čokoľvek urobíte, všetky dôsledky sa prejavia vo vašom živote. Pred dôsledkami svojich rozhodnutí niet úniku. Niektorí to poznajú pod pojmom „karma“. A preto nikto od vás nemôže žiadať, aby ste svoj život podriadili vonkajším požiadavkám, ak s tým sami nesúhlasíte.

2. Máte právo, aby ste svoje správanie nemuseli zdôvodňovať ani ospravedlňovať.

Obľúbenou technikou manipulátorov je to, že žiadajú vysvetlenie vašich rozhodnutí, s ktorými nie sú spokojní. Alebo vám dávajú najavo, akú svojimi rozhodnutiami spôsobujete škodu alebo oni sami sa nimi cítia dotknutí a vzbudzujú vo vás pocity viny, až máte nutkanie sa ospravedlňovať.
Ale svoje rozhodnutia nemusíte zdôvodňovať, najmä ak sa rozhodnete niečo neakceptovať alebo neurobiť. Nemusíte obchodníkovi zdôvodňovať, prečo nechcete jeho super-výhodnú ponuku. Nemusíte zdôvodňovať, prečo sa nechcete zúčastniť nejakej aktivity, s ktorou nesúhlasíte.
Aj keď si myslíte, že máte dostatočné dôvody, zradné na hre na zdôvodňovanie je to, že manipulátor sa rozhoduje, či vaše dôvody akceptuje. A nemusí. Preto vy nemusíte hrať túto hru.

3. Máte právo sami posúdiť, či nesiete zodpovednosť za riešenie problémov iných ľudí.

Veľmi často je nástrojom manipulácie poukazovanie na to, že máte zodpovednosť za to, čo sa deje iným ľuďom. Veľmi často počúvame o tom, že je na svete veľa ľudí, ktorí sa majú horšie ako my, a že sa preto musíme niečoho vzdať… Niekedy manipulátori nemajú zábrany použiť očividné absurdnosti. Napríklad to, že nezaočkovaní dôchodcovia vo Svidníku sú zodpovední za to, že nemocnica v Bratislave na Kramároch je preplnená pacientami chorými na kovid.
No aj keď manipulátori použijú vaše skutočné vzťahy, napríklad k vašim deťom a rodine, je to hlavne váš intímny vzťah. Prečo by ste mali akceptovať, aby vám zodpovednosť, ktorú zo svojich najbližších vzťahov máte, definoval niekto cudzí?

4. Máte právo zmeniť názor.

Niekedy manipulátori používajú poukázanie na vaše vlastné slová alebo činy z minulosti. Ale život je zmena, časom sa učíme, získavame nové informácie a vedomosti – a je prirodzené zmeniť názor. Nemusíte sa kvôli tomu cítiť previnilo. Treba však rozlišovať názory a sľuby.
Častým menením názoru síce človek stráca dôveryhodnosť, ide však o to, že vy máte právo rozhodnúť sa, voči ktorým ľuďom chcete byť dôveryhodní. Manipulátori vás aj tak majú za nič, takže nič nestratíte, ak sa rozhodnete im nepodľahnúť.

5. Máte právo robiť chyby – a aj niesť za ne zodpovednosť.

Nikto nekoná bezchybne. Preto nie je fér, keď niekto príliš kladie dôraz na vaše minulé chyby. Nemusíte byť v situácii, aby ste nejakú chybu museli donekonečna ospravedlňovať a odčiňovať.
Ale ani sa nemusíte chýb báť a nemusíte sa nechať strašiť, že urobíte chybu. Môže sa to stať. A keď sa to stane, je to váš život a vy budete musieť znášať aj dôsledky.

6. Máte právo povedať „Neviem“.

Máte právo nepoznať odpovede na všetky otázky, ktoré s vašimi rozhodnutiami súvisia. Žijeme v komplikovanom svete. Často sa musíme rozhodovať rýchlo, keď nemáme všetky informácie k dispozícii. Nie je vašou povinnosťou vedieť všetko vysvetliť. A hlavne, váš svetonázor nestráca legitimitu len tým, že ho neviete druhým vysvetliť. Vašu schopnosť jazdiť na bicykli tiež neznehodnocuje to, že neviete popísať, ako to robíte.

7. Pri budovaní sociálnych vzťahov s druhými ľuďmi máte právo nebyť odkázaní na ich dobrú vôľu.

Vzťah je vždy dvojstranný. Vy máte zodpovednosť sa svoju polovicu vzťahu. Dobrá vôľa druhej strany je jej zodpovednosťou. Ale častým spôsobom manipulácie je, že si druhá strana kladie podmienky a svoju dobrú vôľu podmieňuje tým, aby ste urobili niečo, na čom jej záleží.
Túto techniku veľmi často používajú ľudia v určitom postavení, ktorí si vyžadujú korupciu. Alebo chcú manipulovať so svojimi podriadenými tým, že by ich mohli považovať za „dezolátov“, ak sa nebudú chovať žiadúcim spôsobom.

8. Máte právo robiť nelogické rozhodnutia.

Ak sme vyššie písali, že pri posudzovaní vlastných činov a rozhodnutí sa nemusíte riadiť zvonku vnesenými kritériami, platí to aj o logike, ktorá má ambíciu byť „objektívna“. Vaše rozhodnutia, postoje, aj svetonázor, nemusia prechádzať sitom logiky.
Od čias Alberta Einsteina vieme, že svet je relatívny. Absolútne platné kritériá neexistujú. Ak vaše rozhodnutia na iných ľudí (s iným systémom hodnôt) pôsobia nelogicky, len toto samotné ich neznehodnocuje.

9. Máte právo povedať „Nerozumiem“.

Manipulátori vás veľmi často zahrnú mnohými dôvodmi alebo vysvetleniami, ktoré ale pre vás nie sú zrozumiteľné. Má vám stačiť, že záležitosť je naliehavá a že existuje veľa dôvodov, aby ste urobili, o čo žiadajú. Ak ale ich zdôvodnenie na vás nepôsobí presvedčivo, máte právo vyjadriť, že veciam nerozumiete. Máte právo žiadať jasné a zrozumiteľné dôvody, alebo máte právo kvôli nejasnému zdôvodneniu neakceptovať, čo od vás druhá strana žiada. Máte právo nepodpísať zmluvu, ktorej nerozumiete. Máte právo nepodstúpiť operáciu, o ktorej neviete, čo s vami urobí. Nemusíte sa kvôli tomu cítiť previnilo.

10. Máte právo povedať „Nemám záujem“.

Nakoniec tiež jedno z najdôležitejších práv.
Ide o to, že žijete svoj život a máte právo naplniť ho vecami, ktoré sú pre vás dôležité. Nemusíte si nechať do života vnucovať záležitosti, ktoré nepovažujete za relevantné. Má pre vás význam každý polrok sa rozhodovať, či zmeníte telefónneho operátora? Nemusíte vypočuť každého, kto vám chce rozpovedať svoj príbeh. Nemusíte venovať pozornosť správam z druhého konca Zemegule o záležitostiach, s ktorými aj tak nič nemôžete urobiť.
Pánmi svojho života sa stávate tak, že mu vy sami vyberáte náplň.

Poznámky na záver

Desatoro asertívnych práv popísal Manuel Smith v knihe „When I say no, I feel guilty“ (Keď hovorím nie, cítim sa previnilo). Knižka nevyšla v slovenčine, ale skvelým spôsobom hlavné myšlienky prezentuje aj dvojica autorov Tomáš Novák a Věra Capponi v knižke Asertivně do života.

Zruční manipulátori dokážu svoje obete presvedčiť aj o tom, že asertivitou človek porušuje práva druhých. Nuž, zneužiť sa dá všetko, no v podobných prípadoch si pripomeňte vetu z preambuly Charty ľudských práv, že sme ľudské bytosti s rozumom a svedomím, vieme ich používať v duchu ľudskosti a bratstva. A hlavne, uvedomte si prvé a základné ľudské právo – sami posudzovať svoj život a svoje činy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore