„Zabili sme Zawahiriho“ – cíti sa teraz niekto bezpečnejšie?

Ilustračné foto – Youtube (snímka obrazovky)

„Zabili sme Zawahiriho“. Predniesol pred niekoľkými dňami prezident USA na trávniku Bieleho domu sebavedomým a pevným hlasom. Dodal, že celý svet sa môže cítiť bezpečnejšie, lebo USA sa takto vysporiadajú s každým, kto ohrozuje ich bezpečnosť. A tieto slová zdôraznil namierením ukazováka do kamery, aby naozaj každý pocítil, že sa to môže týkať aj jeho. „Nikde sa neschováš!“

Médiá hlavného prúdu reagovali, ako zvyčajne, aplauzom postojačky. The Guardian o udalosti písal ako o veľkom Bidenovom politickom víťazstve a CNN priniesla podrobnú reportáž o tom, ako vznikalo toto operatívne rozhodnutie, aby nikto nepochyboval o slovách amerického prezidenta, že na akciu dal „rozkaz osobne“.
Ale je to naozaj tak?
Konzumenti večerných správ z médií majú sotva dlhšiu pamäť ako rybičky v akváriu, ale čo keď si niekto spomenie, že Joe Biden už niekedy nevie, či je Kamala Harrisová jeho manželka, alebo čo vlastne, keď je tak často pri ňom. Treba amerického prezidenta prezentovať ako supermana, veď má nukleárny kufrík a je najmocnejší muž na svete. Máme sa teda cítiť bezpečnejšie?

Pred viac ako 30 rokmi, v roku 1986, nahrala skupina Genesis klip k piesni Land of confusion. Bolo tam všetko. Starnúci americký prezident, ktorý si potajomky oblieka úbor Supermana, a slávna scénka, keď Reagan v záchvate prebúdza rozospatými očami lúšti, či má stlačiť veľký červený gombík NURSE (sestra) alebo ten druhý – NUKE.
Za starých čias Genesis to bola za vlasy pritiahnutá sranda…

Každopádne („anyway“, ako hovoria za oceánom), nechajme tento aspekt udalostí bokom a berme televízne vystúpenie amerického prezidenta vážne tak, ako vyzeralo. Toto sebavedomé vyhlásenie malo znamenať vyriešenie vleklého problému. No keď si podrobne prelistujeme, čo sa v súvislosti s touto akciou objavilo vo svetových médiách, nemôžeme si pomôcť – problémy sa vyrojili ako osy na jeseň.

Napríklad Middle East Monitor píše o tom, že po odchode armád NATO z Afganistanu prebiehal proces normalizácie vzťahov Talibanu s USA. Dohodou z Doha sa totiž Taliban zaviazal, že Afganistan sa nestane základňou teroristov a USA sa nebudú miešať do jeho vnútorných záležitostí. Akciou USA, ktorá prebehla na území Afganistanu bez vedomia jeho vlády, sa nepochybne tento proces normalizácie spochybní a dnes nikto nevie, ako sa ďalej vyvinie. Foreign Policy píše doslova, že „zabitie Zawahiriho je fackou Talibanu“.

Americká akcia vyvolala v Afganistane vlnu verejných protestov vo viacerých provinciách Afganistanu, píše o tom napríklad agentúra Pajwhok z Kábulu. Účastníci protestov odsudzujú útok dronom ako agresiu a Joe Bidena nazývali klamárom.

blank

Akcia tiež vyvolala politický rozruch v susednom Pakistane, lebo dron sa pravdepodobne na miesto určenia dostal cez Pakistan a opozícia sa pýta, aká v tom bola úloha vlády Pakistanu. Okrem toho, Al-Kájda už prakticky prestávala byť relevantná. Zabitie jej posledného známeho vodcu, by ju naopak mohlo aktivizovať. Ak sú informácie o zabití Zawahiriho vôbec pravdivé…

Denník The Sun totiž 20. 11. 2020 informoval (a dodnes tento článok nestiahol z portálu), že Al-Zawahiri zomrel na astmu. Informácia mala pochádzať od Zawahiriho tlmočníka a potvrdili ju aj pakistanské tajné služby vyjadrením „sme si istí, že nie je nažive“. Pikantné na tomto článku je to, že ako ilustrácie sú uvedené aj tie isté obrázky Zawahiriho s Bin Ladinom, ktoré ilustrovali vystúpenie Joe Bidena.

O smrti Zawahiriho píše aj Jihadica v marci 2021. Okrem informácií o astme tiež dokladajú, že sa už niekoľko rokov neobjavil nikde na verejnosti a jediné video s jeho osobou, ktoré sa od jeho oznámenej smrti zverejnilo, je kompilát a nepotvrdzuje, že Zawahiri je v čase zverejnenia (začiatok 2021) ešte nažive.

Podľa The Tmes of India má aj vláda Afganistanu pochybnosti o amerických informáciách. Oficiálne zabitie Zawahiriho nepotvrdila. Novinári sa dozvedeli len toľko, že vec sa vyšetruje a že vláda Afganistanu nemá vôbec žiadne informácie o tom, že by Zawahiri do Afganistanu prišiel a zdržoval sa tam. Asia Times tiež dávajú výraz „zabitie Zawahiriho“ do úvodzoviek a pripomínajú nielen jeho dávno minulú smrť na astmu, ale aj slová šéfa bezpečnostnej rady USA Kirbyho, že silové zložky USA nemajú vzorkami DNA potvrdené, že obeťou ich útoku bol Zawahiri. Ale majú veľa vizuálnych a iných indícií, že ten chlap, čo posedával na balkóne, bol naozaj on.

Zdá sa, že akcia vyvolala veľa nástojčivých otázok aj v Indii. Indické provincie, ktoré susedia s Pakistanom a Bangladéšom, sú častým dejiskom teroristických útokov. Komentátor Vir Sanghvi z The Print sa pýta, že keď je takéto zavraždenie na diaľku efektívnym a správnym nástrojom na elimináciu terorizmu, nemala by ho začať používať aj India v Pakistane?

Ale Joe Biden čelí rôznorodej kritike za túto akciu aj doma na pôde USA. Šéf republikánskej opozície Kevin McCarthy sa napríklad vo Fox News pýtal, ako sa dá prezidentovi veriť, veď Afganistan opúšťal ako „bezpečnú a usporiadanú“ krajinu, no neprešiel ani rok a „šéf Al-Kajdy si tam posedáva na balkóne“. To však nie je všetko. Viacerí špičkoví odborníci na medzinárodné právo tvrdia, že tento útok bol porušením medzinárodného práva, ľudských práv aj amerických zákonov. Útok by bol legálny vtedy, keby Zawahiri predstavoval priamu hrozbu USA alebo niektorému z ich občanov, keby napríklad práve v tomto čase plánoval alebo pripravoval teroristický útok. Ak to tak nie je, mal byť postavený pred súd, nie byť jednoducho zabitý. Druhou vecou je to, že útok bez vedomia vlády Afganistanu by bol legálny len vtedy, keby sa vláda Afganistanu podieľala na príprave Zawahiriho plánovanom teroristickom útoku.

A za zmienku stojí aj komentár bývalého amerického dôstojníka v Afganistane Jacoba Segela, ktorý píše, že USA sú vo „vojne proti terorizmu“ už viac ako 20 rokov, ale zabíjanie jednotlivých teroristov na diaľku sa ťažko dá považovať za stratégiu. Doslova, USA nemajú vôbec premyslenú koncepciu a účelnosť svojich zahraničnopolitických krokov – a v tejto situácii vyostrili konfrontáciu s najväčšími rivalmi – Ruskom a Čínou. Potom sa má človek cítiť na svete bezpečne…

Vraví sa, že koniec dobrý, všetko dobré, tak ukončím jednou pozitívnou správou. Jerusalem Post tiež upozorňuje na celý rad rizík pre ďalší vývoj na Strednom východe, doslova Joe Biden „zabitím Zawahiriho“ otvoril Pandorinu skrinku s problémami, ale upozorňuje aj na zvláštnu súslednosť. Pred krátkym časom sa uskutočnil telefonický rozhovor ministrov zahraničia Blinkena a Lavrova. Potom nasledovala cesta Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorá hoci kontroverzná, bezpečne pritiahla pozornosť (americkej) verejnosti od Ukrajiny na Čínu. A bezprostredne potom „zabili Zawahiriho“. Jerusalem Post to vidí ako príznak možnej snahy vlády USA vycúvať z vojny na Ukrajine.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore