Voľba prezidenta – boj pokračuje

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Dalo sa očakávať, že potom, ako sa Robert Fico ujal funkcie predsedu vlády, sa vnútropolitická situácia na Slovensku vyostrí až do pokusu o farebnú revolúciu. Bolo to jasné odvtedy, čo „slušní“ roztrhali všetky princípy a odvolali (svojho vlastného) ministra Šimka, lebo si dovolil citovať ústavu a naznačiť, že ju mieni dodržať.

Dnes, keď ide o voľbu nástupcu prezidentky „tejtokrajiny“, sú tí istí „slušní“ zrazu principiálni a ich hlavným heslom sa stáva, že „prezident by mal ísť proti vláde“. V jemnejšom znení, na ktoré sa chytia aj naivnejší voliči – prezident by mal „vyvažovať moc premiéra s autoritárskymi sklonmi“. (Keby si aspoň všimli, že vláda a prezident majú rozdielne dlhé mandáty a nekryjú sa.) Prosím vás, ako vyvažovať? Predstavujete si to tak, ako Zuzana Čaputová „vyvažovala“ moc Hegerovej alebo úradníckej vlády (obidve bez mandátu)? Na čiu stranu sa postavila, keď sa proti vláde zdvihla ľudová iniciatíva s petíciou za jej odvolanie?

Je očividné, ako si to „slušní“ predstavujú. Nový prezident musí byť vyhranene opozičný. Ak sa mu spolu s opozíciou nepodarí súčasnú vládu zvrhnúť (a v ideálnom prípade znovu zostaviť úradnícku vládu, ktorá pohodlne aj bez mandátu dovládne do ďalších volieb), tak aspoň opozícii bude pomáhať s obštrukciami – vetovať zákony, dávať podania na ústavný súd, podpisovať zahraničné zmluvy, ktoré budú vládu zaväzovať atď.

Pripomeniem z Ústavy SR článok 101, ktorý v odseku (1) okrem iného prezidenta zaväzuje: „Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov.“ Vláda je ústavný orgán, Národná rada SR je ústavný orgán. Ak prezident cielene pomáha opozícii robiť obštrukcie, aby riadne zvolené ústavné orgány nemohli plniť vládny program, ktorý dostal v parlamente dôveru, neplní si svoju hlavnú funkciu a ide proti ústave. Je celkom zrejmé, kto sa snaží rozvracať ústavné zriadenie SR, napriek všetkým pekným rečiam, do ktorých svoje úmysly obaľuje.

„Slušným“ nemá význam sa prihovárať, nepočúvajú, no apelujem na zvyšok ostatných, ktorým ostalo všetkých päť pohromade. Vraj „patríme na Západ“. Na východ od nás je krásna a kedysi bohatá -krajina. Tiež chcela patriť na Západ a posledných 10 rokov mu robila všetko, čo mu videla na očiach. Pozrite sa, ako teraz vyzerá!
Patríme hlavne sami sebe a nikto by to nemal vyjadrovať lepšie, ako náš prezident.

1 názor na “Voľba prezidenta – boj pokračuje”

  1. It was great seeing how much work you put into it. Even though the design is nice and the writing is stylish, you seem to be having trouble with it. I think you should really try sending the next article. I’ll definitely be back for more of the same if you protect this hike.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore