V správe o „stave mysle” Čaputovej zaznelo toto:

Ilustračný obrázok: Falco Pixabay

„V tejto situácii musí byť každému súdnemu človeku jasná jedna vec. Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie, umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov.”


 Je mylné domnievať sa, že u Čaputovej je to prejav sebareflexie a že zvažuje svoje odstúpenie. V jej vyjadrení ja vidím naznak podpory predčasných volieb. Celkom jasne hovorí o zlyhaní vládnej koalície a nie o svojom vlastnom zlyhaní ako prezidentky.
 Čaputová ako bývala podpredsedníčka Progresívného Slovenska má svoju dlhodobú premyslenú stratégiu a rozhodla sa svojimi podaniami na ÚS oddialiť predčasné voľby hlavne kvôli tomu, že strana Progresívne Slovensko, z ktorej vzišla, nebola v tom čase na predčasné voľby pripravená ani programovo, ani personálne. V tom čase táto strana mala preferencie na prahu zvoliteľnosti do parlamentu.
Zároveň Čaputová dúfala, že oddialením predčasných volieb táto strána získa čas na prípravu na voľby a že túto stranu posilní tým, že bude predlžovať agóniu súčasnej vládnej koalície. Uvedomuje si, že ona sama má pomerne širokú podporu aj v radoch voličov súčasnej vládnej koalície a dúfa, že ak nechá túto kolabujúcu vládnu koalíciu na pokoji, tak veľa, predovšetkým liberálnych voličov a podporovateľov súčasnej vlády, pritiahne k voľbe strany Progresívne Slovensko v predčasných voľbách. Nárast preferencií Progresívného Slovenska je evidentný a vznikol odlivom voličov strany Za ľudí a nelegitímneho zlepenca OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA, ktorý podvodom, obídením zákona o politických stranách a volebného zákona dostal do vlády ľudí zo strán, ktoré majú dvojitú registráciu v rozpore so zákonom. Zvláštne je, že si to nikto v čase volieb nevšímal, ale je to tak, stačí ísť na stránku MV do Registra politických strán. Doposiaľ je to tak, strany NOVA, KÚ a ZMENA ZDOLA sú zaregistrované dvakrát.

Strana Progresívne Slovensko, hoci zatiaľ nemá žiadny vplyv ani v exekutíve, ani v NR SR, má rozhodujúci vplyv z pozície prezidentky, cez ktorú napĺňa svoj volebný program, čo je ale pre Čaputovú nepostačujúce, lebo z pozície prezidenta nemôže nijak výrazne zasahovať do zákonotvorby a riadenia štátu so svojou liberálnou agendou. Pre Čaputovú je práve teraz najvhodnejšia konštelácia na to, aby čo najskôr dostala do parlamentu a do vlády stranu PS, spolu so stranou Hlas, prípadne so stranami SaS a Sme rodina, s ktorými podľa dnešných prieskumov bude mať dostatočnú väčšinu na vládnutie. Jej zámerom je predovšetkým so stranou PS a Hlas vo vláde presadiť všetkú tú liberálnu agendu do konca svojho funkčného obdobia, ktorú sa jej nedarilo presadiť pre konflikty a rozpory s Matovičom.

 Teda pokiaľ ide o predčasné voľby a prieskumy preferencií politických strán sú skutočným odrazom verejnej mienky, tak Slovensko čaká smutná poroba a diktát zvrátenej liberálnej ideológie.

Ján Baran

Právne vyhlásenie

Celý obsah tohto článku, ak nie je výslovne uvedené inak, je chránený autorským zákonom. Pri akomkoľvek použití je nutné uviesť meno autora, názov a zdroj (Belobog).

Pri interpretácii obsahu sa predpokladá primerané všeobecné vzdelanie a zdravý rozum.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 7 + 1 =

Scroll to Top