Tucker Carlson v Moskve – som tu, lebo to patrí k práci žurnalistu

Ilustračný obrázok: zdroj

Tucker Carlson v Moskve

Verím, že Tuckera Carlsona nie je treba našim čitateľom obšírne predstavovať. Pravdepodobne je tiež známe, že v minulých dňoch cestoval do Moskvy s hlavným cieľom – urobiť rozhovor s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Americký portál Redacted (Clayton a Natali Morris), odkiaľ je náš zdroj, komentuje všeobecný bojkot mainstreamových médií voči avízovanému rozhovoru s údivom. „Čoho sa boja, že nechcú nič počuť priamo od Putina?“ Tucker Carlson však hovorí, že jeho rozhovor je vo verejnom záujme a nebude žiadnym spôsobom spoplatnené jeho šírenie. Jeho vyhlásenie z hotela vo večernej Moskve uvádzame v úplnom prepise:

Dnes večer sme v Moskve. Sme tu kvôli tomu, aby sme urobili rozhovor s prezidentom Ruska, Vladimírom Putinom. Čoskoro sa uskutoční. Takýto rozhovor, samozrejme, so sebou prináša riziká. Preto sme ho starostlivo pripravovali veľmi dlho. A teraz vám poviem, prečo to vlastne robíme.

Po prvé preto, lebo je to naša práca. Sme žurnalisti. Našou povinnosťou je ľudí informovať. Dva roky trvá vojna, v ktorej dôsledku sa mení celý svet, a väčšina Američanov nič nevie. Nemajú poňatia, čo sa skutočne deje v tomto regióne. Tu v Rusku a asi 800 km odtiaľto – na Ukrajine. Ale mali by o tom vedieť, lebo za veľkú časť diania platia náklady, hoci to ešte naplno nepociťujú.

Vojna na Ukrajine je humanitárna katastrofa. Má na svedomí stovky tisíc mŕtvych. Celú generáciu mladých Ukrajincov. A kvôli nej sa odľudnila najväčšia krajina Európy. Ale dlhodobé dôsledky sú ešte závažnejšie. Táto vojna zásadne pretvorila globálne vojenské a hospodárske aliancie, spolu so sankciami, ktoré ju sprevádzajú. V konečnom dôsledku sa svetová ekonomika obrátila naruby. Svetový ekonomický poriadok zavedený po Druhej svetovej vojne, systém, ktorý garantoval prosperitu Západu po viac ako 80 rokov, sa veľmi rýchlo vytráca a s ním odchádza aj dominancia amerického dolára.

Toto nie sú maličkosti. To sú udalosti, ktoré menia históriu. Budú definovať životy našich vnúčat. Väčšina sveta si to uvedomuje veľmi dobre. Vidia to na vlastné oči. Opýtajte sa kohokoľvek v Ázii alebo na Blízkom východe, ako bude vyzerať budúcnosť. Popri tom sa zdá, že ľudia v anglicky hovoriacich krajinách väčšinou o ničom nevedia. Neuvedomujú si žiadne zmeny. A to hlavne preto, že im nikto nehovorí pravdu. Médiá, ktoré sledujú, sú bezcenné. Klamú svojim čitateľom a divákom a väčšinou to robia tak, že niektoré informácie zamlčujú.

Napríklad od prvého dňa, odkedy vypukla táto vojna, americké médiá urobili hromadu rozhovorov s ľuďmi z Ukrajiny a hromadu rozhovorov s ukrajinským prezidentom Zelenským. Aj my sme požiadali o rozhovor s prezidentom Zelenským a dúfame, že bude súhlasiť. Ale tie rozhovory, ktoré sa pripravujú v USA, nie sú ako tradičné rozhovory. Väčšinou to sú motivačné predstavenia, ktoré sú špeciálne určené na podporu Zelenského požiadaviek, aby sa USA hlbšie zapojili do vojny vo Východnej Európe a platili za ňu.

To nie je žurnalistika. To je vládna propaganda. Propaganda toho najšpinavšieho druhu, ktorá zabíja ľudí. V tom istom čase, keď sa naši politici a médiá prepožičiavajú na propagovanie zahraničného lídra ako keby to bola obchodná značka, ani jeden západný žurnalista sa neobťažoval robením rozhovoru s prezidentom druhej hlavnej krajiny tohto konfliktu – s Vladimírom Putinom.

Mnohí Američania nemajú ani potuchy, prečo Putin spustil inváziu na Ukrajinu, ani aké má teraz ciele. Nikdy nepočuli jeho hlas. To je chyba. Američania majú právo vedieť všetko, čo sa dá, o vojne, do ktorej sú zatiahnutí. A my máme právo im to povedať, lebo tiež sme Američania. Sloboda slova je naše prirodzené právo. Narodili sme sa s právom hovoriť, čomu veríme. Toto právo nám nemôže nikto odňať, bez ohľadu na to, kto práve sedí v Bielom dome. Ale aj tak sa to pokúšajú urobiť.

Pred tromi rokmi Bidenova administratíva nezákonne čítala naše textové správy a potom ich obsah dala k dispozícii svojim služobníkom v spravodajských médiách. Urobili to, aby zastavili našu prípravu rozhovoru s Vladimírom Putinom. Minulý mesiac urobili to isté a z rovnakých dôvodov. Ale tentoraz sme napriek tomu prišli do Moskvy. Nie sme tu z lásky k Vladimírovi Putinovi. Sme tu z lásky k Spojeným štátom. A chceme, aby ostali ako prosperujúce a slobodné.

Za svoju cestu sme si zaplatili sami. Nevzali sme žiadne peniaze od vlády ani od žiadnej skupiny. Nebudeme ani požadovať poplatky za uverejnenie tohto rozhovoru, bude dostupný bezplatne. Ktokoľvek si bude môcť tento rozhovor pozrieť neupravený na našej stránke TuckerCarlson.com. Elon Musk, za čo mu patrí veľká vďaka, sľúbil, že nebude blokovať ani obmedzovať zverejnenie tohto rozhovoru na jeho platforme X. Na druhej strane, vlády Západu určite urobia všetko, čo bude v ich silách, aby tento rozhovor cenzurovali na všetkých menej principiálnych platformách, lebo toto isté robia celý čas. Boja sa informácií, ktoré nie sú schopní kontrolovať.

Ale toho sa nemusíte báť. Našim záujmom nie je, aby ste súhlasili s tým, čo Putin v tomto rozhovore povie, ale žiadame vás, aby ste si ho pozreli. Je to v záujme vašej informovanosti. A potom, ako slobodní občania a nie otroci, sa môžete rozhodnúť sami.
Ďakujem.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore