Skutočný dôvod „odstrelenia“ Tuckera Carlsona

Ilustračný obrázok: flickr

Hoci Tuckera Carlsona na americkej stanici Fox News sledovali zrejme len tí naši čitatelia, ktorí dobre rozumejú anglicky a v našich médiách jeho komentáre málokedy citovali, aj tak verím, že ho netreba zvlášť predstavovať. Verím, že naši čitatelia sú informovaní aj o tom, že táto najlepšie platená hviezda mainstreamového spravodajstva už niekoľko dní pre Ruperta Murdocha nepracuje.

Prečo si Tucker Carlson zaslúži náš rešpekt? V Amerike to je taký fenomén žurnalistiky, o akom sa nám na Slovensku zatiaľ ani neprisnilo. Jeho zásluhou sa v médiu hlavného prúdu v najsledovanejšom večernom čase (a pravidelne ho sledovali naživo milióny divákov) otvárali nepríjemné témy a interpretovali sa establišmentu nepríjemným spôsobom.

Tucker Carlson bol napríklad jediný novinár hlavného prúdu, ktorý vášnivo obhajoval slobodu slova Juliana Assangea a jediný, kto od začiatku a celý čas hovorí o konflikte na Ukrajine ako o zástupnej vojne medzi USA a Ruskom. Tucker Carlson je konzervatívec, podporoval Trumpa, ale zachoval si toľko profesionalizmu, že sa nepridal k tým, čo vyhlasovali posledné prezidentské voľby za ukradnuté a sfalšované, lebo Trumpovi právni zástupcovia mu neposkytli žiadne materiálne dôkazy, hoci ich o to viackrát žiadal.

Včera, v programe Jimmyho Dora priniesol ďalší skvelý novinár a komentátor Aaron Maté zbierku citátov Tuckera Carlsona za posledný asi týždeň. Zhodli sa, že je medzi nimi hneď niekoľko, ktoré by boli na vyhadzov. Tucker Carlson však bol hviezdou prvej veľkosti a podobné citáty mal v každom svojom programe.
Tak čo sa stalo také mimoriadne?

Zrejme najďalej za červenú čiaru zašiel Tucker Carlson informáciou o tom, koľko peňazí investujú do televíznej reklamy farmaceutické firmy a že to bol významný faktor, prečo všetky televízie (a vlastne aj všetky médiá) hlavného prúdu podporovali vakcinačnú kampaň počas kovidovej pseudopandémie, hoci sa dodatočne ukazuje, že neexistovali dostatočné a presvedčivé vedecké dôkazy o oprávnenosti krokov, ktoré podnikali vlády.

Tucker Carlson to otvorene nazval vyfabrikovaným konsenzom a prakticky je to potvrdenie celosvetovej konšpirácie médií. Slovo „konšpirácia“ je priliehavé synonymum k tomu, čo sa v médiách dialo.
V každom prípade, médiá sú dnes životne závislé od zadávateľov reklamy a je to veľmi cítiť aj vo všetkých médiách na Slovensku. Médiá majú formálne v poslaní strážiť čistotu a férovosť verejného života a podnikania. Ale zároveň sú závislí od objednávok tých, ktorých konanie by mali strážiť a otvorene o ňom informovať.
Je to nepochybný konflikt záujmov.

Zaujímavú informáciu o sebe povedal Tucker Carlson v neformálnom rozhovore pre svojho bývalého kolegu Claytona Morrisa, ktorý je už tiež mimo hlavného prúdu a vedie kanál Redacted.
Tucker Carlson povedal, že ho často žiadajú, aby sa vyjadril k citátom ľudí z televíznych diskusií, ale on toto nerobí, lebo žiadne podobné relácie nesleduje. Ak vyslovene nemusí, vôbec nesleduje televíziu a trávi svoj čas radšej s rodinou a v prírode.

V tejto súvislosti odporúčam porovnať s nedávno publikovaným názorom Pavla Janíka na diskusné relácie v článku Panoptikum demokracie. Podobnosť postojov nie je náhodná. Človek si oveľa ľahšie zachová nadhľad a profesionalitu, keď toxickým programom v televíziách nevenuje žiadnu pozornosť. A veľmi dôležitý faktor je aj to, že keď mediálne fauly berieme vážne a venujeme im pozornosť a komentár, tak ich vlastne legitimizujeme.

Všetko, čo je uvedené vyššie, zrejme stačí na vysvetlenie núteného odchodu Tuckera Carlsona. No predsa je tu ešte niečo, čo sa vyrovná pointe starého Oscarového filmu „…a spravodlivosť pre všetkých“. V programe Jimyho Dora, ktorý sme uviedli vyššie, sú uvedené úryvky z nedávnych Tuckerových vystúpení a rozhovorov pre mladých novinárov. Veľmi otvorene hovoril o sebe, svojej kariére a o médiách.

A povedal, že ho veľmi mrzí, že médiá, ktoré by mali problémy nášho sveta pomáhať riešiť, nielen že ich neriešia, ale sú súčasťou problému. Dokonca jeho osobne mrzí, že ON bol dlhé roky súčasťou problému. Že napríklad kedysi obhajoval americkú intervenciu v Iraku, ale je toho veľmi veľa, v čom sa kedysi mýlil a pomáhal to presadzovať.
Pád je niekedy oslobodzujúci.
A v strednej Európe upálením kacíra zvyknú začínať revolúcie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore