Putin - situačná správa z Ukrajiny

Situačná správa z Ukrajiny; (4. 3.)

Ilustračné foto: oficiálna stránka prezidenta RF

Vyšlo 4. 3. 2022 autor PATRICK ARMSTRONG v uncategorized

Preklad Marián Moravčík

Otázky strategické, taktické a operatívne

To, čo sme zatiaľ z ruskej vojenskej operácie na Ukrajine videli, bol prieskum bojom, ktorý predchádzala deštrukcia skladov a veliteľských centier ukrajinskej armády vykonaná ďalekonosnými zbraňami. Cieľom bolo zistiť, kde sa ukrajinské sily nachádzajú, obkľúčiť ich, porovnať ruské spravodajské informácie so skutočnosťou a súčasne zničiť známe veliteľstvá, prostriedky vzdušného a námorného boja, sklady zásob a munície. A snáď sa nádejali aj na to, že rýchlosťou a agilitou (počas prvého týždňa vojská Ruska a samozvaných republík ovládli územie o rozlohe Veľkej Británie) si vynútia skoré ukončenie bojov (zmierenie s realitou).

V tomto momente sa pripravujú na ďalšiu fázu. Tá dlhá kolóna, ktorou sú takí posadnutí „experti“ v CNN, je prípravou na ďalšiu fázu. A tá bude spočívať v tomto: „Nepochopili ste náznak, takže budeme musieť naozaj udrieť“. Samotný fakt, že kolóna stojí na mieste, znamená, že Rusi sú si vedomí svojej absolútnej prevahy vo vzduchu. A je to aj signál pre ukrajinskú armádu, že je po všetkom a treba sa vzdať. (A netreba zabúdať, že Rusi a sovieti boli vždy majstrami strategickej kamufláže, takže ktovie, či tam naozaj stojí to, čo sa zdá byť na obrázkoch?)

Pokiaľ mi je známe, na bojisku vznikli tri kotly (obkľúčenia). Pravdepodobnejšie najdôležitejší z nich je okolo Mariupoľa, kde je hlavné sústredenie jednotky Azov, to sú hlavné sily nacistov. Ďalší kotol sa vytvoril okolo hlavných síl ukrajinskej armády obrátenej proti samozvaným republikám DĽR a LĽR. A očividne sa tvorí ďalší kotol východne od Kyjeva. Všetky tri kotly sú uzavreté vo veľkom celkovom obkľúčení. Nacisti budú eliminovaní, obyčajných vojakov ukrajinskej armády pustia domov. Nočnou morou ostáva otázka, koľkí z Ukrajincov získajú status obyčajného vojaka.

Rusi majú dilemu, či sa pustiť do boja v mestách. Určite nechcú, aby sa mestá zmenili na repliky Rakky, kde by neostal žiadny dom celý a nikto nažive a aby sa prázdnota nazývala mierom. Vedia, že keď všetko skončí, budú tu stále žiť Ukrajinci a nechcú z nich mať nepriateľov. Washington si môže dovoliť končiť vojny prázdnotou, keď je to ďaleko, ale Moskva to má priamo na prahu. Týmto sa veľmi komplikuje ich problém, ako vyčistiť Mariupoľ od nacistov, keď vedia, že nacisti používajú civilistov ako rukojemníkov.

Podobný problém, aj keď v menšom meradle, sa vyskytuje v iných mestách Novoruska. Odhadujem, že väčšinu miest len obkľúčia a budú dúfať, že Zelenskij a jeho partia prídu k rozumu. Mám ale obavy, že bitka o Mariupoľ bude strašná.

Dnes, na 8. deň vidím určité náznaky, že sa ukrajinskí vyjednávači začínajú zmierovať s nevyhnutnosťou neutrality Ukrajiny. Zdá sa, že si to začína uvedomovať aj americká strana.

Konečný cieľ Ruska nie je zreteľný. Týmto mám na mysli konečný strategický cieľ, s ktorým sa Rusko uspokojí. Celkový strategický cieľ poznáme. Plánujú Rusi vytvoriť Novorusko, ktoré bude nezávislé, alebo vytvoria Novorusko, ktoré bude ako večný sporný bod trčať Ukrajine v zadku? Myslím, že odpoveď závisí od toho, ako sa rozhodne Zelenskij a Kyjev (a miestna oligarchia). O necelý týždeň bude nezávislé Novorusko realitou a Rusko tak bude mať trvale v rukách kyjak.

Očakávam, že v najbližších 24 – 48 hodinách sa začne masové skladanie zbraní ukrajinskej armády (oddiely Čečencov už jeden taký prípad ohlásili a môžu to doložiť úctyhodnou zbierkou „trofejí“). Veľká časť ukrajinskej armády sa nachádza v obkľúčení a Rusi, ako obvykle (podľa poučení Sun Tsu) im nechávajú možnosť východu.

Celková stratégia

Impotencia EÚ a NATO je už každému zrejmá. (No dobre, okrem hovoriacich hláv v CNN, kongresmanov USA a miest, kde sa na západe tvorí politika. Ale títo zďaleka nie sú celý svet.) Odporúčam dobre si všímať, ako sa chová Rijád – Abdul Azíz mal vždy dobrý nos na zmeny vetra a myslím, že aj jeho následníci sú v tom dobrí.

Tých 97, či koľko ich bolo, bojových lietadiel, ktoré s takou pompou ohlásili, sa ešte nezhmotnili. Bezletovú zónu nie je možné len tak „vyhlásiť“. Čečenci získali množstvo prenosných protilietadlových rakiet, ktoré dodalo NATO. Toto je výsledok podpory NATO. Bojujete vo vojne, do ktorej vás zatiahnu a skončí to skazou. Snáď, keď budete porazení a zničení, vám budú posielať aspoň vianočné želania.

Máme pred očami kolaps triumfalizmu po Studenej vojne, všetkých tých „koncov histórie“, „unilateralizmu“ a podobných nezmyslov. Realita je tvrdá, a to riadne. Veď si všimnite ten zástup hovoriacich hláv v CNN a „expertov“, ako špekulujú o šialenstve Putina: oni nechápu, a preto on musí byť psychopat.

Západ, taký aký býval, končí. Zmätok, bordel, chvastúnstvo, hystéria, zákazy: to je asi tak všetko, na čo sa Západ zmôže. Vyliať ruskú vodku do záchodu, vyhodiť speváka a režiséra, zmeniť názov nápoja alebo šalátu, zakázať mačky alebo stromy, uvaliť sankcie na ruského plutokrata a ukradnúť jeho jachtu, obliekať sa do modro-žltých tričiek. Patetická póza. A nikdy, za žiadnych okolností, nedovoliť žiadnemu ruskému zdroju, aby ovečky pokúšal nejakými „dezinformáciami“. Toto si pamätám z čias ZSSR, ale dnes je to oveľa hlúpejšie. A kto by si bol kedysi pomyslel, že sa to dá robiť hlúpejšie?

Judo je založené na klamaní a využívaní sily protivníka proti nemu samému. Putin je judista a svojim judom prinútil Západ k samovražde. Keď si vložíte peniaze do našich bánk, môžeme vám ich skonfiškovať. Keď si dáte aktíva na naše územie, môžeme vám ich ukradnúť. Keď používate naše peniaze, môžeme im zrušiť platnosť. Zakotvíte s jachtou v našom prístave, rozlúčte sa s ňou. Dáte si zlato do nášho trezoru, aj ono je už naše.

Túto lekciu si osvojí celý svet. Je to rukolapná ilustrácia, že „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“ znamená len toľko, že my určujeme pravidlá a vy ich musíte dodržiavať. V priebehu 2 či 3 týždňov každý na svete, kto by sa niekedy mohol ocitnúť na sankčných zoznamoch Západu, presunie všetky svoje aktíva z dosahu. Čínsky prezident si môže spokojne mädliť ruky.

Čo sa týka západných sankcií proti Rusku, myslím, že odpoveď je veľmi jednoduchá: minulý týždeň bola cena 1000 kubíkov plynu 1 000 USD. Dnes je to viac ako dvojnásobok. Do budúceho týždňa ceny určite neklesnú. Hliník, potaš, titán, pšenica – detto. Ruské aerolínie prenajímajú svoje lietadlá, a teraz čo? Ruské raketové motory. Ľudia na Západe nechápu, že rubľom Rusi platia doma, ale ceny ropy a plynu sú základom ruskej meny, ktorú používajú navonok. Toľká hlúposť ma zaráža: ničia si vlastné ekonomiky a pília konáre, na ktorých sedia.

Rusko sa môže posadiť do kresla a žuť pukance: lietajte si do vesmíru na metlách.

Svetový poriadok sa zmenil.

Beží nám druhý týždeň.

.

Autor – Patrick Armstrong – od roku 1984 pôsobil ako analytik Ministerstva obrany Kanady v oddelení so špecializáciou na ZSSR/Rusko a v rokoch 1993 – 96 ako poradca na Veľvyslanectve Kanady v Moskve.
Od roku 2008 je na dôchodku a publikuje o Rusku a súvisiacich témach.

Pozrite tiež: Máme ultimátum, čo sa skrýva za „INAK“?

Čo si myslíte Vy?

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: