Sergej Lavrov v rozhovore s BBC: „…oči Západu ma vôbec nezaujímajú, mňa zaujíma medzinárodné právo…“

Ilustračné foto – Youtube

Pre dnešnú dobu je príznačné, že v medzinárodno-politickej udalosti, ktorá najviac traumatizuje súčasnú Európu (ozbrojený konflikt na Ukrajine), bežný človek dostáva z hlavného prúdu médií len propagandu. Výnimkou nie je ani niekdajšia výkladná skriňa prvotriednej žurnalistiky – BBC.

BBC v polovici júna 2022 urobila asi 20-minútový rozhovor s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie, Sergejom Lavrovom. Je príznačné, že tento rozhovor médiá hlavného prúdu nevysielali.
Klasickou a vždy rešpektovanou zásadou rímskeho práva, jedného z pilierov našej západnej civilizácie, bola nevyhnutnosť vypočuť si aj druhú stranu, ak chceme poznať pravdu a pravý stav vecí. Vypočuť si, to znamená nechať vysloviť a snažiť sa pochopiť. Nie snažiť sa ukázať svetu, že protivník nie je schopný adekvátne reagovať na náš naratív a naše výčitky. Tento prístup dôverne poznáme z prístupu našich médií, typicky na tlačovkách Roberta Fica. Ale že aj BBC?

Takto BBC na svojej stránke „interpretovala“ výpovede Sergeja Lavrova a ilustrovala ich len ukážkami:
https://www.bbc.com/news/world-europe-61825525
Jazykovo zdatný čitateľ môže porovnať s originálnym záznamom rozhovoru (vpravo).

Odoláme pokušeniu tento rozhovor komentovať a upozorňovať na určité pasáže. Sme presvedčení, že naši čitatelia sa orientujú dobre a najlepšie urobíme, keď uvedieme len presný prepis. Prípadné rozdiely oproti anglickým titulkom sú spôsobené tým, že sme sa držali významu vyjadreného v originálnej ruštine.


BBC (Steve Rosenberg): V tomto exkluzívnom rozhovore bude ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odpovedať na moje otázky o ruskej invázii. Pán Lavrov, ďakujem vám pekne, že ste si našli čas na rozhovor so mnou. Chcel by som sa vás opýtať, či predtým, ako prezident Putin prijal rozhodnutie a oznámil o začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“, ako tomu on hovorí, poradil sa s vami, či to stojí za to, alebo nie?
Lavrov: Viete, v každom štáte existuje nejaký mechanizmus, ktorým sa prijímajú rozhodnutia a v danom prípade celý mechanizmus, ktorý sa vytvoril v Ruskej federácii, sa uplatnil úplne.
BBC: Ale poradil sa s vami?
Lavrov: Vysvetlím vám to ešte raz. Existujú určité veci, o ktorých nerozprávame verejne. Máme mechanizmus, ktorým sa prijímajú riešenia a tento mechanizmus bol úplne dodržaný.
BBC: Pýtam sa vás to proste preto, že ste 18 rokov ministrom zahraničných vecí a vtrhnutie do susedného suverénneho štátu, to je trochu zvláštny krok. A za ním musia nasledovať a prezident asi aj predpokladal, že budú nasledovať určité medzinárodné dôsledky a preto by som očakával, že sa s vami prezident poradí.
Lavrov: Počúvajte, Steven, vy ste veľmi skúsený žurnalista, vyznáte sa v reáliách aj ruských aj v okolí Ruska v post-sovietskom priestore. Vo vašej otázke zaznieva túžba odmietnuť všetko, taká „Cancel Culture“, čo sa stalo pred 24. februárom. Celých osem rokov…
BBC (prerušuje): Nie, nie, chcel som si len ujasniť vašu úlohu…
Lavrov: …celých osem rokov, s účasťou našich špeciálnych služieb, s účasťou ministerstva zahraničných vecí, s účasťou ministerstva obrany, sme trvali na tom, že treba splniť Minské dohovory, ktoré boli schválené Bezpečnostnou radou OSN, a to jednohlasne. Počas celých týchto osem rokov sme sa snažili o to, aby Doneck a Luhansk, ktoré na začiatku roku 2014, ako sa isto pamätáte, v reakcii na neonacistický prevrat v Kyjeve vyhlásili svoju nezávislosť. My sme ich presvedčili, aby podpísali Minské dohovory, ktoré garantovali územnú celistvosť Ukrajiny.
Keď teraz pán Scholz vyhlásil, že je treba prinútiť Rusko, aby s Ukrajinou podpísalo mierovú zmluvu, ktorá bude rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajinského štátu, mne sa zdá, že on nie je z tejto planéty a prišiel odniekiaľ z kozmu…
BBC (snaží sa prerušiť): Dobre…
Lavrov: …celých osem rokov sme sa snažili o to, aby sa plnili dohody, ktoré garantovali územnú celistvosť Ukrajiny ako štátu.
BBC: Situácia sa ale zmenila pred štyrmi mesiacmi. Sú to už štyri mesiace, čo prebieha…
Lavrov (prerušuje): Situácia sa nezmenila. Vraciame sa k okolnostiam, kvôli ktorým… došlo k podpísaniu Minských dohovorov. Ide o ochranu Rusov na Donbase.
BBC: O ochranu Rusov na Donbase?
Lavrov: Áno, tých, ktorých zradili aj Francúzi, aj Nemci, no aj Angličania na tom mali leví podiel, pretože všetci naši západní kolegovia nám hovorili: „My nemôžeme Minsk, pardon… Kyjev nútiť aby plnil tieto Minské dohovory.“
BBC (prerušuje): Tak povedzme, že ak je cieľom ochrana Rusov na Donbase, tak prečo za tieto štyri mesiace, od začiatku takzvanej špeciálnej vojenskej operácie, zahynulo v Luhansku a Donecku viac civilistov ako za celý uplynulý rok?
Lavrov: Určite ste videli aj reportáž nemeckej televízie ARD, aj hlavného francúzskeho spravodajského kanála, ktoré pred niekoľkými dňami informovali o tom, že v dôsledku útoku ruských ozbrojených síl bola zasiahnutá pôrodnica v Donecku, trhovisko, kde zahynulo niekoľko desiatok civilných obyvateľov. Oni bez zaváhania tvrdili, že to urobili ruskí vojaci. Bez rozmyslu. Podobne ako keď pred časom tvrdili, že Rusko zasiahlo železničnú stanicu v Kramatorsku. Hoci sami západní žurnalisti dokázali, že strela priletela z oblastí, ktoré kontrolujú ozbrojené sily Ukrajiny.
BBC: Vysvetlite mi stručne dve veci. V minulom roku na území LNR a DNR zahynulo osem civilných obyvateľov. Rok predtým tam zahynulo sedem civilných obyvateľov. Každá smrť je tragédiou, ale toto nebola genocída, ako o tom často hovoria predstavitelia Ruska. Vysvetlite mi, prosím, keď berieme do úvahy tieto čísla, ako môžete tvrdiť, že vtrhnutie na Ukrajinu bolo rozumným rozhodnutím?
Lavrov: Viete, my sme nevtrhli na Ukrajinu. My sme vyhlásili špeciálnu vojenskú operáciu, keď nám neostala žiadna iná možnosť, ako vysvetliť Západu, že robí protiprávnu činnosť. A to tým, že zaťahuje Ukrajinu do NATO… (strih) …rozmaznáva a všestranne otvorene podporuje neonacistický režim, režim, ktorého prezident ešte v septembri minulého roka vyhlásil… Vy ste svojich divákov o tom neinformovali? … On povedal, že ak sa niekto na Ukrajine cíti ako Rus, tak nech odíde do Ruska. Presne toto povedal verejne.
BBC (prerušuje a krúti hlavou): Ale toto nie je neonacistický režim.
Lavrov: Veď aj korešpondent CNN keď sa pýtal, že nacionalistický pluk Azov je v mnohých západných krajinách, napríklad v USA a Japonsku, v zoznamoch extrémistických a teroristických organizácií. On, Zelenskij, pokrčil plecami a povedal: „My máme takých plukov veľa a oni sú takí, akí sú…“
BBC: Pozrite, aké sú ale dôsledky. Prešli štyri mesiace a výsledok?
Lavrov: Výsledok?
BBC: Niekoľko tisícok civilných obyvateľov zahynulo, 14 miliónov občanov Ukrajiny muselo opustiť svoje domovy, ruská armáda má citeľné straty a Rusko čelí balíku sankcií. Stále to považujete za správne rozhodnutie?
Lavrov: Poviem vám to ešte raz. Nemali sme iné východisko. Mnohokrát sme to všetko vysvetľovali. Keď teraz Kyjevský režim s pomocou vašich zbraní, západných zbraní, útočí na civilných obyvateľov, útočí na mestá, presne tak, ako to robil v roku 2014, keď sa pučisti chopili moci a z lietadiel bombardovali centrum Luhanska, keď v Odese upálili 50 ľudí. Spomína si niekto u vás ešte na tieto udalosti?
BBC: Ale pochopte, keby ste na nich neútočili, nemali by zbrane zo Západu.
Lavrov: Ale nie, nič nechápete. My sme na nikoho neútočili. Útočili na Rusov na Ukrajine. Predstavte si to takto, vy ste Angličania…
BBC (prerušuje): Ja som hovoril o číslach. Osem mŕtvych vlani, sedem predvlani…
Lavrov: Veď vám to vysvetľujem. To ukrajinský režim bombarduje svojich vlastných občanov. A vy mu ešte predávate zbrane, aby v tom mohol pokračovať. A čo sa týka genocídy… vy ste Angličan?
BBC: Angličan.
Lavrov: Predstavte si, keby v Írsku, nie v Severnom Írsku, ale v Írskej republike, zakázali anglický jazyk. Ako by sa Angličania cítili?
BBC: No určite by sme nevtrhli do Írska a ruský jazyk nie zakázaný.
Lavrov: Ale neponižovalo by vás to? A ruský jazyk je na Ukrajine zakázaný. Skúste…
BBC (prerušuje): Vy nesmiete hovoriť po rusky na Ukrajine?
Lavrov: …skúste hovoriť po rusky v Kyjeve na ulici, keď sú okolo vás mladíci určitého charakteristického vzhľadu. No len to skúste.

BBC: Prečo si myslíte, že NATO je pre vás hrozba. Prečo ľudia v Rusku hovoria, že je priveľa päť rozširovaní NATO…?
Lavrov: Nuž, považujeme NATO za hrozbu, lebo máme dlhé a pevné priateľské vzťahy, napríklad so Srbskom, a oni nám povedali, čo to je NATO.V Afganistane, tí Afgánci, s ktorými udržujeme vzťahy, prakticky zo všetkých etnických skupín, oni nám tiež rozprávajú, čo to je NATO a ako bombardovalo svadobné sprievody. Len preto, že nevedeli, načo sa zhromaždilo na jednom mieste toľko ľudí a pre každý prípad ich treba zbombardovať.
BBC: Ale pred anexiou Krymu neboli vo východnej Európe žiadne vojská NATO.
Lavrov: Hovorím o tom, prečo je NATO hrozbou. Pozrite sa napríklad na Irak, alebo na Líbyu, tieto krajiny NATO rozbombardovalo do základov. A napriek tomu si stále hovorí obranná aliancia. Aj nám tak hovorili, aby sme nemali obavy, že vstup Ukrajiny do NATO nie je ohrozením Ruskej federácie. Pri všetkej úcte ku našim kolegom z členských krajín Severoatlantickej aliancie, Ruská federácia má právo sama sa rozhodnúť, čo je pre ňu hrozba, a čo nie, nemyslíte?
BBC: Pozrite, pozrite, pred anexiou Krymu v roku 2014 neboli vo východnej Európe žiadne vojská NATO…
Lavrov (prerušuje): …ba čo viac, nebola ani žiadna anexia Krymu…
BBC: …potom, v roku 2016, áno, to už tam bolo 4500 vojakov. V dôsledku anexie Krymu. Potom v tomto roku, po 24. februári – 40 000. Ale to bol ako dôsledok akcií Ruska.
Lavrov (s úsmevom): Ale, Steven, počúvajte, veď vy ste rozumný človek.
BBC: Pozerám len na fakty.
Lavrov: Ale áno, samozrejme sú to fakty. Uvediem vám aj iné fakty. Všetky vaše analýzy sa opierajú o tú istú „Cancel Culture“. Kultúru odmietnutia. Odmietate všetko, čo sa udialo pred tou udalosťou, ktorú nazývate niekedy vtrhnutím, inokedy anexiou…
BBC (prerušuje a krúti hlavou): Nie, nie, v žiadnom prípade.
Lavrov: No povedzte mi, čo sa stalo na Ukrajine 21. februára 2014? My to nazývame štátnym prevratom. Ako tomu hovoríte vy?
BBC: To ja s vami robím rozhovor. Ako tomu hovoríte vy?
Lavrov: Veď som vám to už povedal. Bol to štátny prevrat, ktorý sa udial na druhý deň na to, ako Francúzsko, Nemecko a Poľsko pripojili svoje podpisy pod dohodu medzi vtedajším prezidentom a vodcami opozície. Na druhý deň sa vodcovia opozície vykašlali na Francúzsko, Nemecko a Poľsko a títo sa stiahli zo scény. Po rusky povedané.
BBC: Toto vám dáva právo robiť to, čo teraz robíte?
Lavrov: Toto my voláme štátnym prevratom a ako tomu hovoríte vy?
BBC: Tieto udalosti sa stali pred ôsmimi rokmi. Vari vám to dáva právo robiť to, čo robíte teraz?
Lavrov: Toto nie je otázka práva. Chcem od vás čestnú odpoveď. My toto považujeme za štátny prevrat a ako na to hľadíte vy v Anglicku?
BBC: Ale to ja v tomto rozhovore kladiem otázky vám, pán Lavrov.
Lavrov: Samozrejme. Ale ja chcem pochopiť vašu logiku. Lebo keď vy odo mňa chcete zmysluplné odpovede, musíte mi zmysluplne vysvetliť, o čom hovoríte.
BBC: Ja chcem pochopiť vašu logiku. Vy teda hovoríte, že NATO je hrozbou.
Lavrov: Tak dobre.
BBC: Vy stále hovoríte, že na hraniciach Ruska je priveľa prítomnosti NATO. A teraz, v dôsledku vašich krokov, je ho ešte viac. Veď aj Fínsko a Švédsko vstupujú do NATO, či nie?
Lavrov: Švédsko a Fínsko, to nie je nič nové. Oni sa už dávno podriadili Anglo-sasom v rámci zbližovanie EÚ a NATO. EÚ stráca svoj celkový význam…
BBC (prerušuje): Nie je to zlyhanie ruskej diplomacie?
Lavrov: V akom zmysle?
BBC: V tom, že Švédsko a Fínsko vstupujú do NATO.
Lavrov: Švédsko a Fínsko uplatňujú svoje suverénne právo konať tak, ako uznajú za vhodné. Ich vlády tiež neberú nejaký ohľad na mienku ľudu. Rovnako ako vlády iných krajín, ktoré už vstúpili do NATO, nebrali ohľad na svoj ľud, len plnili úlohu, ktorú dostali…
BBC (prerušuje): Takže toto nie je hrozba pre Rusko?
Lavrov: Uvidíme, k čomu to povedie. Keď niekedy, ak vôbec niekedy, vstúpia Švédsko a Fínsko do NATO, uvidíme, čo sa v reále bude diať na zemi. Či tam pribudnú zbrane, či tam budú umiestnené nové kontingenty. Verte mi, nikto sa nebude pýtať Švédov ani Fínov. Oni nám dnes hovoria, aby sme sa nebáli, že na ich území nebudú žiadne cudzie armády. Ale keď minister obrany USA Lloyd Austin povedal, že: „USA plánujú zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v Európe, ale ešte sme sa nerozhodli – povedal MY – či to bude prítomnosť trvalá, rotačná, alebo trvalo-rotačná.“ Vôbec sa nezmienil o tom, že sa budú musieť poradiť s európskymi spojencami. Vôbec nechce počuť názor svojich európskych spojencov. To oni sa rozhodujú, on tak povedal, že sa rozhodneme my vo Washingtone.

BBC: Rusko hovorí, že na Ukrajine sa bojuje s nacistami, však?
Lavrov: Nie, na Ukrajine nebojujú s nacistami. Na Ukrajine nacizmus prekvitá.
BBC (číta z notesa): Tak počúvajte, čo hovorí vysoký komisár OSN, bolo to nedávno, čo vystúpil so správou z monitorovacej misie. A on uviedol, že v obci Jahodná, v Černigovskej oblasti, ruskí vojaci 28 dní väznili 360 ľudí, medzi nimi 74 detí, v pivnici školy. Bez prístupu k záchodom a k vode, desať starších občanov zomrelo. Toto je boj s nacizmom?
Lavrov: Viete, mnohí medzinárodní diplomatickí činitelia a medzi nimi, žiaľ, aj funkcionári OSN a veľmi ľutujem, že aj generálny tajomník OSN, a mnoho medzinárodných humanitárnych organizácií, sú pod silným tlakom západu. A veľmi často vystupujú pod dojmom tých fejkových informácií, ktoré západ rozširuje.
BBC: Takže podľa vás je Rusko krištáľovo čisté.
Lavrov: Nie, Rusko nie je krištáľovo čisté. Rusko je také, aké je. A my sa nehanbíme za to, že vyzeráme takí, akí sme.
BBC: Aké teda Rusko naozaj je? Čo ste zač?
Lavrov: Môžem sa vás opýtať, aby som správne chápal vašu organizáciu ako prostriedka masovej komunikácie – o tragédii v Buči, o tej inscenácii v Buči, ste informovali? Určite ste tvrdili, že to urobilo Rusko. Mýlim sa? A keď potom noviny Guardian, ktoré tiež sídlia v Londýne, dostali výsledky predbežnej súdnej forenznej analýzy. A v nej bolo napísané, že drvivá väčšina tých tiel na uliciach, ktoré ukazovali vo všetkých západných televíziách, utŕžili svoje zranenia z črepín delostreleckých granátov.

BBC: Povedzte mi, aký je cieľ, cieľ tejto operácie?
Lavrov: No, počkajte…
BBC: Proste, máme málo času.
Lavrov: No, máme málo času, ale prečo mi nechcete vysvetliť, prečo mi sústavne, povedzme to jemne, nehovoríte pravdu? Spýtal som sa vás, ako BBC vysvetľovalo udalosti v Buči?
BBC: Ja som v Buči nebol, ja som v Rusku a preto som sa vás chcel opýtať na stanovisko Ruska.
Lavrov: Cieľ sa nezmenil.
BBC: Ale cieľ sa zmenil, lebo ako vysvetlil prezident Ruska, už je to zmena režimu. Nie je to pravda?
Lavrov: No, viete… vraj zmena režimu! Cieľom operácie je chrániť Rusov, ktorých počas ôsmich rokov hrubo ignoroval nielen Kyjevský režim…
BBC (snaží sa prerušiť): 25. februára…
Lavrov:…ale aj celé západné civilizované spoločenstvo, ktoré odmietalo plniť Minské dohovory.
BBC: 25. februára prezident povedal…
Lavrov: Ak ste vy nechceli zabezpečiť práva Rusov na Donbase realizáciou rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, tak práva Rusov budeme zabezpečovať sami. A presne toto robíme.
BBC: 25. februára vydal prezident výzvu k ukrajinským vojakom. To bolo 25. februára, a povedal, citujem: „Berte moc do svojich rúk. Zdá sa, že s vami sa dohodneme rýchlejšie ako s tou bandou narkomanov a nacistov, ktorá sa usadila v Kyjeve.“ Veď to znie ako priama výzva k vojenskej vzbure, či nie?
Lavrov: Nie, to znie ako priama výzva plniť svoju vojenskú povinnosť a nie slúžiť nacistom, ktorí odmietajú všetko, čo sa nepáči ich režimu. Vrátane ruského vzdelania, ruskej kultúry, ruských masovokomunikačných prostriedkov. BBC na Ukrajine nezakázali, lebo vy neodhaľujete pravdu o tom, čo sa osem rokov na Ukrajine dialo. Pýtal som sa vás, či ste vy alebo niektorý z vašich kolegov z BBC zašiel za tých osem rokov na Donbas, keď tam Kyjevský režim bombardoval civilných občanov?
BBC: Viete, v minulých šiestich rokoch náš tím veľakrát obracal na vedenie DNR a LNR so žiadosťou o povolenie prísť a pozrieť sa, čo sa deje. Vždy nás odmietli. Som si istý, že keby tam dochádzalo ku genocíde, tak by im záležalo na tom, aby sme prišli a videli to. Ale oni nie! Prečo nás tam nepustili?
Lavrov: Ja neviem, prečo vás tam nepustili. Ale naši žurnalisti tam pôsobili 24/7 a ukazovali výsledky bombardovania Kyjevských bataliónov. Veď ste mohli zájsť aj na ukrajinskú stranu do prednej línie, tam ste také povolenie nepotrebovali.

BBC: Chcel by som sa vás opýtať na to, ako váš prezident chválil Petra Veľkého za to, že on akoby vracal teritóriá, ktoré kedysi patrili Rusku. A vyjadril sa, že teraz je rad na tejto generácii, aby si vrátila územia a upevnila Rusko. Chcem sa vás opýtať, koľko a aké teritóriá sa chystáte si vrátiť?
Lavrov: Po prvé, prezident už povedal všetko, jak tomu nemám čo dodať. Po druhé, znovu vám hovorím, že sa snažíte zabudnúť na všetko, čo sa stalo pred tou udalosťou, na ktorú sa zameriavate…
BBC (prerušuje): Mňa zaujíma budúcnosť, pán Lavrov.
Lavrov: A ja vám hovorím, že vy odmietate a nechcete počuť nič o tom, čo predchádzalo 24. februáru. Čo predchádzalo hlasovaniu na Kryme.
BBC: Ja chcem len pochopiť…
Lavrov (prerušuje): Vám sa nepáči, že my sme síce veľmi trpezliví, ale keď nám trpezlivosť praskne, my reagujeme na krivdy a ponižovanie voči ruským ľuďom. Tak ako sa to stalo po štátnom prevrate v roku 2014. Keď k moci prišli ľudia, ktorí odmietli regionálny status ruského jazyka. Neprerušujte ma, prosím. A ktorí vtedy hovorili, že z Krymu vyženú ruskojazyčných ľudí. Veď tam aj poslali ozbrojené bandy. Ako vtedy o tom informovala BBC? Vôbec nijako! Vy ste hovorili, že tam prebieha normálny demokratický proces a nič viac.
BBC: Môžete sa kategoricky vyjadriť, že už nebudú na teritóriách iných susedov Ruskej federácie žiadne špeciálne vojenské operácie a neudejú sa žiadne vpády?
Lavrov: Viete, my sme dlho verili našim západným kolegom aj v NATO, keď hovorili o nedeliteľnej povahe bezpečnosti, čo znamená, že nikto nemá právo zvyšovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti niekoho druhého. A keď sme hovorili, že päťnásobné rozširovanie NATO je narušením našej bezpečnosti, nás proste ignorujú. Teraz prezident Francúzska Macron povedal: „Musíme s Ruskom rokovať, nesmieme Rusko ponižovať.“ A viete, kto mu na to odpovedal? Minister zahraničných vecí Českej republiky. Akýsi pán Lipavský. Povedal, že Macron ničomu nerozumie, čo znamená, že Rusov treba ponižovať. Čo vy na to poviete?

BBC: Chcel by som sa vás opýtať na osud britských občanov, ktorí boli nedávno odsúdení na smrť a v očiach Západu je Rusko zodpovedné za osud týchto ľudí. Nemyslíte si, že tento rozsudok smrti…
Lavrov (prerušuje): Počúvajte, oči Západu ma vôbec nezaujímajú, mňa zaujíma len medzinárodné právo. Podľa medzinárodného práva sa žoldnieri nepovažujú za bojovníkov. To čo máte vy v očiach, to vám hovorím otvorene, nemá žiadny význam.
BBC: Oni nie sú žoldnieri, oni slúžili v ukrajinských ozbrojených silách.
Lavrov: Toto musí ukázať nezávislý súd.
BBC: A vy si myslíte, že tam je nezávislý súd?
Lavrov: Som presvedčený, že tam je nezávislý súd. A čo u vás? U vás je nezávislý súd? Ako ste súdili Litvinenka, vlastne ako súd postupoval po smrti Litvinenka? Vyhlásil sa „public process“, to znamená v utajení. To isté ste urobili so Skripaľmi. Taký je váš zákon.
BBC: Obrátila sa na vás Britská vláda vo veci týchto britských občanov? A vo veci toho občana Maroka?
Lavrov: Ja nie som informovaný o tom, či sa na nás obrátili. Oni si zvykli všetko riešiť verejne. Vyhlasovali v tlači, že nie sú spokojní s osudom svojich poddaných. Neviem, či niečo adresovali nám, alebo nie, ale oni sa musia obrátiť na Doneckú ľudovú republiku.
BBC: A vo všeobecnosti vaše vzťahy s Veľkou Britániou teraz. Nuž, keď povieme, že sú zlé, bude to jemné vyjadrenie…
Lavrov: Viete, tu už neexistuje žiadny priestor na nejaké manévre, v našich vzájomných vzťahoch. (Krčí plecami.) Lebo aj Johnson aj Trussová sa vyjadrujú verejne, že „musíme nad Ruskom zvíťaziť, musíme dostať Rusko na kolená.“ No tak do toho! Dostaňte!
BBC: A ako dnes Rusko hľadí na Veľkú Britániu? Aký máte na nás názor?
Lavrov: Ako na krajinu, ktorá sa zase raz pokúša obetovať záujmy svojho ľudu v prospech politických ambícií. Ktorej politici premýšľajú len do horizontu nasledujúcich volieb a ďalej nič.

BBC: Vy kritizujete krajiny, podobne ako Veľkú Britániu, ktoré dodávajú zbrane Kyjevu. Hej? No povedzte, kto v tejto situácii má viac viny – krajiny, ktoré dodávajú zbrane Ukrajine, ktorá bráni svoje územie, alebo Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo?
Lavrov: Ako? Vraj Ukrajina bráni svoje územie, keď bombarduje svojich občanov? Ešte raz vám pripomeniem. Zelenský ešte v septembri povedal, že kto rozmýšľa ako Rus a považuje sa za Rusa, nech vypadne do Ruska. Prečo nehovoríte o tomto? Prečo zabúdate na udalosti, ktoré predchádzali? A teraz, keď oni bombardujú svoje vlastné mestá, obce, trhoviská, pôrodnice, nemocnice, teraz je všetko v poriadku. Vy sa pýtate, prečo Rusko vedie vojnu – je to ako reakcia na všetko toto, na čo poukazujeme. Veď vidíte… vlastne ak aj u vás v Anglicku neukazujú verejne dôsledky bombardovania Donecka, Kramatorska a podobne, tu u nás to ľudia sledujú, buďte si istí.
BBC: Som v Rusku už 30 rokov, už som celú krajinu precestoval. A v tých mestách a obciach, kde som bol, viete, akú frázu som počul najčastejšie? „Keby tak nebola vojna.“ Ja chápem, že vaša krajina veľmi utrpela vojnou a práve preto si nemôžem zrovnať v hlave, prečo vaša krajina rozpútala vojnu na Ukrajine. Prečo začala vojnu v Európe? Nechápem, načo to bolo dobré? Na zničenie Ukrajiny? A čo to urobí s vašou krajinou?
Lavrov: Áno, dobre som počul, čo ste mi povedali. A viete si zrovnať v hlave ten odmietavý kurz, ktorý si Kyjev zvolil voči všetkému ruskému? Toto vám v hlave neprekáža? Vy si tú vetu „Keby tak nebola vojna“ vysvetľujete tak, že je možné ponižovať Rusov a Ruska? Tak ako o tom hovoril český minister zahraničia, ktorý odvrkol Macronovi, keď ten vyzýval neponižovať Rusov? Z nejakých dôvodov o tomto nikto nehovorí. Vy ste sa zamerali len na to, čo potrebujete pre svoju vopred určenú líniu, pre logiku vašich translácií.
„Keby tak nebolo vojny…“ áno, je to fráza, ktorá je hlboko zakorenená v ruskom ľude. Ale v ruskom ľude je hlboko zakorenená aj hrdosť, to čo nazývame národnou hrdosťou, je to pocit osobnej dôstojnosti. A toto sa snažia na Ukrajine Rusom zobrať, s vašou podporou. Vot i vsjo.
BBC: Ďakujem vám veľmi pekne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore