Psychickým nastavením proti chorobám a krízam

Ilustračné foto: Marián Moravčík

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Áno, milý čitateľ, nepomýlil som sa v nadpise a ani nechcem šíriť šarlatánske teórie, ktoré bez laboratórnych výskumov tvrdia, že to či ono je liečivé.
Ale poďme priamo k podstate.

Všetci vieme, že čistá myseľ a pozitívne myslenie významne napomáhajú nielen pri rekonvalescencii, ale aj pri zvládaní krízových situácii. Sú však aj veľmi účinnou prevenciou pred mnohými ochoreniami, ktorých pôvod nemusí byť fyzického, ale psychického rázu. Osobne zdieľam názor, že (si) treba zamestnať dušu niečím ušľachtilým, čítaním, písaním, tvorbou a na začiatok stačí aj uvažovanie či rozjímanie o tom, ako nám bolo skvele, len sme nemali alebo nedokázali vyhradiť si čas zastaviť sa a uvedomiť si, precítiť to.

Ak sme aktívni, nemáme veľa negatívnych myšlienok. Jednoducho zamestnať si hlavu, aby ona nezamestnala nás, napríklad vojnovými konfliktami a podobne.
 
Len ak si budeme posilňovať naše vnútro, ducha, či akokoľvek to nazveme, až potom môžeme byť silným pilierom pre ostatných. Napokon, aj nedávna pandémia nás prinútila čeliť veľkej zraniteľnosti, ale možno nám pomôže v tom, aby sme sa naučili byť sami so sebou, aby sme si uvedomili našu krehkosť a ohrozenosť nášho života.

Jasné, že nemôžme mať všetko pod kontrolou, ale mali by sme sa pokúšať mať pod kontrolou čo najviac vecí. Každá choroba a kríza nám veľa berie, ale zároveň nám dáva možnosť sa toho tak strašne veľa naučiť a pochopiť, čo je v živote najdôležitejšie. Ale pozor, krízy prajú bludom o to viac, že sa nachádzame v dobe informačnej, alebo dezinformačnej!
Vráťme sa k múdrostiam našich predkov, ktoré sú overené stáročiami.

Odborníci odporúčajú počúvať len overené správy, oficiálne možno z 2-3 zdrojov, viac nie. Nepretržité vystavovanie sa množstvu správ na internete, v rádiu a TV udržiava náš systém ohrozenia a strachu neustále aktivovaný.

Strach je veľký motivátor predaja. Preto bombastické titulky a informácie sú marketingovo veľmi efektívne a preto po nich tak často siahajú médiá a aj obyčajní ľudia. Zabezpečujú ľahšie šírenie obsahu. U médií je to s cieľom zarobiť, u bežných ľudí s cieľom byť zaujímavý.
Nastavenie našej mysle, zameranie a prístup je veľmi dôležité a súvisí so zmyslom života.

Prajem všetkým čitateľom pokojné dni – hlavne bez vojen a násilia.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Život okolo nás, celá spoločnosť, ale aj vnútro každého z nás je nepretržitým tancom hmoty a energie vo vzájomných premenách. Na žiadnej škole nás neučia, ako pracovať s energiou. Pritom práve to v živote najviac potrebujeme.
Od bilancie energie závisí všetko. Nie je náhodné, že stav apatie, keď sa človeku do ničoho nechce, lebo v tom nevidí zmysel, voláme „vyhorenie“. Je to presné. Ako keď vyhorí jadrové palivo a nie je schopné produkovať užitočnú energiu.
Musíme sa naučiť správne narábať so svojou „jadrovou elektrárňou“, ktorú máme v tele.

Budeme týmto témam venovať viac času a priestoru.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore