Predstavujeme vlnársku manufaktúru v Senohrade

Podľa: https://www.zemosvet.sk/vlnarska-manufaktura,
https://www.facebook.com/Vln%C3%A1rska-manufakt%C3%BAra-325030991546212/?ref=page_internal
a
https://www.vlnarskamanufaktura.sk/?fbclid=IwAR0ee3p-MZom3dMins1R9nQRXJmrDM-K7A2xj6-M2yVxxp59nMX_ofL54Ks

Na Slovensku je všeobecne známy problém so spracovaním ovčej vlny. 
Vlnu chovatelia často vyhadzujú do hnoja a mnohí už ani nevedia, kam by ju vyhodili. Žijú tu však aj ľudia, ktorí sa spracovaniu vlny začali venovať a ponúkajú možnosti, pri ktorých už neexistuje nevyužiteľná vlna. Vlna každej akosti má u nich svoj účel, presne ako kedysi mala u našich predkov.

VLNÁRSKA MANUFAKTÚRA je malý rodinný podnik zo Senohradu, ktorý spracúva surovú ovčiu vlnu. „Chovatelia či remeselníci si u nás môžu nechať vyprať, vyčesať, napriasť, ale i sfilcovať či speletovať vlnu. Vlnu spracujeme už od jednej ovečky,“ hovorí Martina, ktorá aj s manželom tvorí tento neveľký podnik.
Manufaktúra ponúka spracovanie vlny ako službu pre zákazníkov, ktorí si prinesú vlastnú vlnu. Robia napríklad pranie, česanie rúna, či plstenie vo filcovačke.

Záhradkári!
Vedeli ste, že veľmi zakŕmená, špinavá, alebo vlna staršieho dáta, sa dá použiť na výrobu peliet, ktoré poslúžia ako mulč a hnojivo do záhrady?!

Kašmír, srsť kašmírskych kôz.

Naše testovanie so živočíšnymi vláknami pokračuje. Tieto dve kašmírske kozy chováme už asi 4roky. Bohužiaľ, na jar sa vždy venujem viac záhrade ako vyčesávaniu kôz, totiž kašmír sa získava vyčesávaním. Ak to nestihnem, vyčešú sa v kríkoch a prídem o krásny materiál.. svoje zásoby som sa teraz rozhodla pridať do česanca so zvyškami merinového mixu, nášho Kuba a jeho potomkov.
Výsledkom je nadýchaný a jemnučký česanec s bielymi výkričníkmi, ktoré som sa rozhodla nevyťahovať a robia v česanci pekný kontrast. kiež by ste ho mohli pomojkať …

Alpaka, srsť lamy alpaky.

Chov alpák v našich zemepisných šírkach už nie je žiadnou raritou a chovatelia chcú mať z nich tiež úžitok, najmä keď vezmeme do úvahy akú úžasne jemnú a teplú srsť majú.
Preto všetkých chovateľov a milovníkov alpák iste poteší, že naše stroje sú už na túto srsť otestované a vieme pre vás učesať takéto krásne česance – na fotke je zmes alpaka : ovčia vlna v pomere približne 1 : 1.
Na čo ale musíme upozorniť, je čistota prostredia, v ktorom by mali všetky vlnoúžitkové zvieratá žiť, zvlášť alpaky, ktoré sa rady vyvaľujú na pasienku.

Angora, srsť angorskeho králika.

Asi najjemnejšie živočíšne vlákno, ktoré je ľahučké, samo lieta vo vzduchu,je krásne klzké, proste luxusné ?
Priadky a chovateľky týchto králičkov často využívajú angory na pradenie priadzí a chceli by tento úžasný materiál dostať viac medzi ľudí. Tu sa ale stretávajú s problémom ako vyčesať a napriasť viac kíl priadze keď ručne je to tak náročné…?

Pustili sme sa teda do práce a hoci nie je možné načesať 100% čistý angorský česanec,v mixe s jemnou merinovou alebo shetlandskou vlnou si uplatní svoju výnimočnosť.
Tento test je ďalším krokom k širšiemu a modernému uplatneniu slovenskej vlny, je to vzájomná pomoc a vzájomné obohatenie, aj vy to cítite?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore