Pre šťastný život potrebujeme mier

Ilustračné foto: Marián Moravčík

Ako človek, ktorý pracuje s ľudským utrpením vo všetkom hľadám kus človečiny. Preto mi nie je jedno, čo sa momentálne deje na Ukrajine.
Predpokladám, že následky prípadného rozsiahlejšieho konfliktu veľmi citeľne zasiahnu aj najbližšie budúce generácie.
Najcennejšia hodnota – ľudský život tu začína strácať na svojej prirodzenej hodnote.
Z človeka sa často stáva iba číslo v štatistike, alebo nástroj na dosiahnutie cieľa, ktorým je víťazstvo národa, štátu alebo krajiny.
Želal by som si, aby bolo sérum na naočkovanie ľudí všeobecne človečinou.
Celý môj život som proti páchaniu násilia a proti vojenskej agresii. Aj preto každý vojnový konflikt vnáša napätie do mojej osobnosti.
Ja osobne preferujem mierový prístup k problémom a táto moja myšlienka je zameraná všeobecne na atmosféru v spoločnosti.
Slovensko je malé a veľmi zraniteľné. Je v našom životnom záujme, aby sa spory so susedmi zásadne riešili mierovo, aby si štáty navzájom zvykli brať ohľad na záujmy jeden druhého a robiť vzájomné ústupky.
Hnať Slovensko do vojny je totálny nezmysel. Slovensko nemá čo získať, ale stratiť môže všetko.
A z tohto pohľadu je úplne jedno, kto je vo veľkom Európskom konflikte v práve a aj kto nakoniec vyhrá, lebo zo škôd sa naše žijúce generácie už nevylížu.
Zaujímavé stanovisko mi napísal môj známy univerzitný profesor: „Mier je krásna vec. Ja sám som antimilitaristický typ.
Problém je však v tom, že mier by mal byť spravodlivý. Nemal by byť rozbuškou k ďalšej vojne alebo k iným príkoriam.“
Ja osobne zastávam názor, že potrebujeme MIER. Bohužiaľ, to slovo je pre niekoho sprofanované, sú ľudia, čo sa ho boja používať.
Ale keď čítam návrhy ako dosiahnuť POKOJ, nikto nemá reálne riešenie, takže som z toho sklamaný a ľudia sa ďalej zabíjajú.
Zjavne je potrebné mať mierotvorcov vo vládach v parlamentoch no a niečo podobné aj v médiách. Inak svet je v ohrození, a nás trápi, že v prvom rade Európa.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Dr. Piršel píše, že cez vojnu sa stráca hodnota života a človek sa často stane len číslom v štatistike. Myslím, že to funguje obrátene. Prizma vojny nám ukazuje, aká je hodnota našich životov v očiach našej vládnucej triedy. Keby našim životom pripisovali vyššiu hodnotu ako má maštaľné hnojivo, neboli by takí odhodlaní vystavovať nás rizikám vojny.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore