Pouličné protesty nevyriešia žiadny problém

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Súčasnosť charakterizuje podľa mňa absencia morálky a dobra, ako aj víťazstvo populizmu nad pragmatizmom. Je takmer nemysliteľné čo i len vyťahovať pojmy, ako sú spravodlivosť, ľudskosť, mierumilovnosť, nieto ešte apelovať na ich napĺňanie. V takej „super“ dobe a systéme žijeme…

Pouličné protesty, podľa môjho názoru, nemajú potenciál vyriešiť problémy v spoločnosti. Predstava, že slušní sú práve a len tí, ktorí boli na námestiach, je – vo všetkej úcte – sporná. Slušnosť je vlastnosť osobná, nie verejná, individuálna, nie davová. Slušnými nás neurobia transparenty, ani heslá na rôznych fotografiách. Slušnými nás môže urobiť spôsob, akým komunikujeme aj s tými, s ktorými nesúhlasíme, ako o nich zmýšľame. Takže ako z toho von? Odpoveď je ťažká. Ani nie tak vo formulácii, ale v jej realizácii.

Čo teda najviac potrebujeme? Domnievam sa, že obrodu spoločných pozitívnych hodnôt. K tomu, samozrejme, potrebujeme aj múdrych voličov, kultúrnych, mravných, dobrosrdečných ľudí. Inak bude Slovensko iba geografickým názvom. Aj preto sa musíme usilovať o apely, ktoré ovplyvnia mienkotvorných ľudí; potom je šanca na zmenu. Čím viac kvalitného a hodnotného obsahu sa dostane do klasických médií a na internet, o to väčšia je nádej, že sa ľudia, čitatelia vrátia k zdravému rozumu.

Pokiaľ bude mediálny a internetový priestor v rukách vlastníkov, ktorí nemajú záujem manifestovať kreativitu a múdrosť, nebude mať kto šíriť povedomie o hodnotách. Liberalizovaná kultúra, vzdelávanie, veda či podnikanie nie vždy zjednocujú ľudí v tvorbe a obrane pozitívnych hodnôt. Naopak, občas rozbíjajú takéto úsilie v mene práva na osobný prospech.

Keď občianska spoločnosť nemá jasne definovaný obraz pozitívnych hodnôt, nevie dobro brániť, hájiť, budovať. Možno by stačilo inšpirovať sa Desatorom… Nie je v ňom obsiahnuté nič, čo by dejinne stratilo kredit, uplatnenie, aktuálnosť.

Čo teda potrebuje v súčasnosti náš štát, naša krajina? No ako vždy pokoj, čestnosť a aj pokoru a skromnosť, pretože prinášajú vyrovnanosť a vzácnu vnútornú slobodu.

Iná vec je, čo potrebuje politika a ekonomika. Politika potrebuje viac morálky a odbornosti. Ekonomika lepšie politické prostredie – vždy sa vyvíja v nejakom prostredí, ktoré ju determinuje v dobrom aj v zlom. Ak v dobrom, určite sa nájdu silné organizačné osobnosti, ak v zlom, tak sa presadia nekvalifikovaní ľudia a lajdáci. 

Dodatok Mariána Moravčíka:

Mám obavy, že v očiach dnešných „slušných“ čítam chmúrnu budúcnosť. Premietam si z minulosti Nemecko začiatkom 30-tych rokov. Krištáľovú noc. Ako to, že sa časť ľudí sfanatizovala, zahodila slušnosť a bola schopná tak ponižovať svojich susedov a spoluobčanov. Budúcnosť ukázala – oni s nimi už nepočítali, nepotrebovali pred nimi držať svoj slušný dekor.
Niečo podobné cítim aj z dnešnej sfanatizovanej opozície. „Právny štát“ je pre nich neznámy pojem a je to len špúšťač – zámienka. Ale v tom, ako sa chovajú, vrátane tých v parlamente, je vidieť, že s (veľkou) časťou svojich spoluobčanov už nepočítajú. Nemusia pred nami držať slušný dekor, lebo s nami už neplánujú spolužiť dlho.
Je to na zlej trajektórii a dobrý koniec na druhej strane tunela nevidím.
Nevidím s nimi možnosť dohody, ktorú by oni dodržali. Nevážia si nás. Nevidím ani zmysel snažiť sa s nimi o dohodu…

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore