Potrebujeme vládu profesionalizmu?

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.
Text dolu: Nechcem svoje dane platiť v prospech nového svetového poriadku (slovná hračka – homonymá Odor a Order)

Stalo sa to, čo mnohí očakávali. Ódorova vláda nezískala podporu v parlamente.

Tak sa pýtam, v akej krajine žijeme a prečo taká katastrofálna politická situácia. V konečnom dôsledku vždy je to na väčšine populácie aj to je dôsledok všeobecného volebného práva v demokracii. Mnohým politickým stranám nejde o verejné dobro, pretože postoj niektorých poslancov je nie len nezrelý, ale aj sebecký a prekalkulovaný.
No a preto je politická kultúra je na samom dne.

Čiže beriem to ako fakt. Keby boli predčasné voľby na jar, tak by sme mali dnes regulérnu vládu. Takto máme úradnícku.

Zjavne máme jedinú možnosť. Zabojovať. Ak každý presvedčí a získa aspoň jedného voliča vo svojom okolí (vo svojej rodine), tak môžu voľby na Slovensku skončiť relatívne dobre. Uvedomiť si, že normálny volič nehltá všetko čo mu média sypú do hlavy, sleduje situáciu dlhodobo, porovnáva, analyzuje. Berie do úvahy v akom hniezde sa vyliahlo to, ktoré vtáča, čo sa dá od neho očakávať, normálny volič má dobrú pamäť.

Treba si uvedomiť, že Slovensko určite čakajú ťažké časy, lebo jeho systémy sú rozvrátené a zatiaľ v politike nevidím silu, ktorá by bola schopná (a chcela) konsolidovať pomery. Obávam sa, že hlavná téma predčasných volieb bude politický boj, revanš a likvidácia politických protivníkov. Dôležité bude vo voľbách nerezignovať a nevoliť emotívne ale s rozumom…

Tak veľmi si želám vládu profesionalizmu, ktorá dokáže prebudiť ľudí v skepse a zároveň ukáže, že sa dá vládnuť aj bez veľkohubých každodenných a niekedy zbytočných tlačoviek. Profesionál chápe, že úspech a radosť prichádzajú ako vedľajší produkt úsilia. Preto sa nesústreďuje na fantázie o symboloch postavenia či úspechu, ale sústreďuje sa radšej na úsilie samotné.

Slovensko potrebuje, aby nová vláda dôveru dostala a mohla plnohodnotne pripravovať rozpočet, riešiť plán obnovy a robiť ostatné životne dôležité rozhodnutia. Ale komu z politikov záleží na Slovensku?
Potrebujeme organizačne zdatnú silu, ktorá by vedela postaviť na nohy štát, čo je v rozklade.
Len bohužiaľ ako niekto múdry povedal, že strany sú stroje na výrobu kolektívnej vášne a rast vlastnej moci.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Predovšetkým by som chcel autora dnešného komentára upokojiť, že vyhlásením nedôvery NR SR voči vláde Ľudovíta Ódora sa žiadna tragédia neudiala. Nevnímal to tak ani samotný predseda vlády, ktorý vyhlásil, že aj tak budú konať až do volieb a nastúpenia novej vlády. Nuž, náš politický systém ani inú možnosť nepozná.
Vyslovenie nedôvery vláde by mohlo byť politickou tragédiou jedine pre prezidentku Čaputovú, lebo vláda bola „jej“ dielom, no zrejme to vôbec nezavážilo pri rozhodovaní o ďalšej kandidatúre a nezdá sa, že by vyslovenie nedôvery vnímala príliš citlivo. Pri komentovaní jej rozhodnutia nekandidovať sa o vyslovení nedôvery nezmienil vôbec žiadny politik, takže očividne nešlo o nič významného.

To predmetné vyhlásenie vlády som si prečítal podrobne a… vyslovenie nedôvery ma neprekvapilo. Ono svojim duchom vôbec nesúhlasí s pocitom autora komentára, že Slovensko je momentálne v katastrofálnej politickej situácii a že nás čakajú ťažké časy. Práve naopak, vláda plánovala pokračovať v budovaní svetlého progresívneho zajtrajška, so všetkým, čo k tomu patrí. Vrátane boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám a samozrejme v jednom šíku s NATO aj proti Rusku. Citujem: „Chceme byť a naďalej aj budeme spoľahlivým a angažovaným partnerom, ktorý uprednostní spoločné európske riešenia pred jednostrannými krokmi.“
Ani si neviem predstaviť lepšie vyjadrenie „obmedzenej suverenity“.
A spomeniem ešte takú maličkosť, že vláda, ktorá vie, že jej plnohodnotný mandát bude trvať len niekoľko mesiacov, v programovom vyhlásení sľubuje pripraviť niekoľko zásadných reforiem. Hmm… počas obdobia dovoleniek, kedy sa nenájde jediný týždeň, aby na ministerstvách nechýbalo 20 % personálu. Sotva za ten čas dva razy uvidia pokope všetkých riaditeľov odborov… Toto si nedôveru priam pýta.

Tragédia sa teda zatiaľ nekonala, ale sa bude – po voľbách. Pretože tu naozaj nie je konštruktívna politická sila, ktorá by dokázala (alebo vôbec chcela) riadiť štát profesionálne v prospech občanov Slovenska.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore