Pavol Janík: Deň národného porozumenia

Ilustračný obrázok – archív Pavla Janíka

Štátne sviatky by dozaista mali spoločnosť spájať, nie ju rozdeľovať. Preto je zarážajúce, že z myšlienky národného porozumenia z konca roka 1989 a začiatku roka 1990, na ktorú si už pomaly nik nespomenie, je dnes DEŇ BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU, pričom sa všeobecne na politickej i mediálnej úrovni tento sviatok interpretuje ako BOJ PROTI VTEDAJŠIEMU REŽIMU, založenému nielen na vedúcej úlohe komunistickej strany, ale aj na ideológii sociálnej rovnosti (vrátane rovnoprávnosti žien) a ochrane pracujúcich.
 
Pravdaže – aj za socializmu boli rozliční zbohatlíci – najmä čašníci, mäsiari, zelovocári, taxikári, veksláci, poprední umelci a ľudia s možnosťou pracovne cestovať do zahraničia, čo sa spájalo s vysokými diétami (náhradami výdavkov na stravu v cudzine). Týmto skupinám sa nevyrovnali svojimi príjmami ani vrcholní štátni a tobôž stranícki predstavitelia. Podstatné je, že honba za majetkom sa nepokladala za cnosť, ale naopak. Na rozdiel od súčasnosti, keď sa verejne obdivuje bohatstvo bez ohľadu na spôsob jeho nadobudnutia. Navyše – informovanejší a rozumnejší si dobre uvedomujú, že tí skutočne najbohatší majú dosť dôvodov neupozorňovať na svoje finančné rekordy, preto sa vôbec neobjavujú v publikovaných rebríčkoch a špecializovaných časopisoch.
 
Vráťme sa k pozabudnutej koncepcii národného porozumenia, veď tak sa aj nazývali všetky tri prechodné  demokratizačné vlády – federálna, česká a slovenská, v ktorých pôsobili predovšetkým vtedajší skúsení komunistickí predstavitelia  a tiež bývalí komunisti (čiže politici, ktorých vylúčili z komunistickej strany vzhľadom na to, že nesúhlasili so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky v auguste 1968).  

Preto je zrejmé, že si nikto nemá privlastňovať 17. november 1989, a naozaj sa treba zamyslieť nad oficiálnym pomenovaním tohto štátneho sviatku. Skrátka – militantnú rétoriku O BOJI, ktorá evokuje existenciu ZNEPRIATELENÝCH BOJOVNÍKOV, treba nahradiť slovníkom občianskeho zmierenia, ktorý zodpovedá spoločenskej realite – v historickom i aktuálnom zmysle. Aby sme nevymýšľali vymyslené, stúpenci odstraňovania zbytočného napätia, rozporov, nezhôd a konfliktov by sa napríklad s názvom DEŇ NÁRODNÉHO POROZUMENIA mohli stotožniť.

http://pavoljanik.sk

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 49 krajinách.

Návrat hore