Otvorený list europoslankyni Lucii Nicholsonovej

Vážená pani poslankyňa,

už vieme, že Európsky orgán práce sa presťahoval do svojho sídla v Bratislave dňa 16. septembra 2021 a tým sa vytvorilo trvalé sídlo prvej agentúry Európskej  Únie na území Slovenskej republiky. Európsky orgán práce bol zriadený prispieť k spravodlivej pracovnej mobilite v rámci Európskej únie podporou členských štátov a sociálnych partnerov v oblasti presadzovania európskej legislatívy, poskytovania informácií a zlepšovania spolupráce v oblasti mobility a koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia. „Myslím si, že tento orgán sa stane nástrojom jedného zo základných princípov európskej integrácie: voľný pohyb osôb, ktorý znamenal pre Európu veľký úspech,“ povedal eurokomisár Nicolas Schmit.

.

Pani poslankyňa, zoznámiac sa hlbšie s poslním úradu, orgánu práce, dovoľujem si Vám napísať niekoľko postrehov.

Chýba mi, povedal by som, východisková interpretácia problému. Čo tým myslím? EÚ pozostáva z niekoľkých národov a národností. A teda dobré riešenie môže predovšetkým zabezpečiť teória ekonomického riešenia vzťahov národov a národností EÚ; oblasť práce je podproblémom. V SR máme niekoľko automobiliek, ale riaditelia nie sú Slováci. Sú iba pracovníci, a to aj napr. v Nemecku. Pozrite si všetky krajiny EÚ a zistíte, že je akási protirečivá jednota reálnych ekonomických procesov (inflácia, korupcia, migrácia …) a vedeckej ekonomickej teórie, ktorú vlastne nemáme. Keynesova sa nerešpektuje.

Práca, ľudská pracovná sila v najširšom slova zmysle je hybnou silou ekonomického progresu súčasnej civilizácie, obdobia IT technológií. Či inak. Sú len dôležité problémy, k miestu a času sú prednostné, či primárne.

.

Z povedaného vyplýva potreba obsiahnuť vedeckou ekonomickou teóriou celú obsahovú bohatosť, vzťahov, súvislostí a javov ekonomického diania a vývoja v EÚ, teda konkrétne takto:

Y (HDP) = C (výdavky domácnosti na spotrebu) + I (investície) + G (výdavky vlády) + netto export (X – M) a k nej prislúchajúce rovnice 

C = a + bY;
I = c – di;

G = G*;

X = e + fYz;

M= g + hY,

čo je známy makroekonomický model keynesiánskeho typu.

Ekonomickou teóriou súčasného riešenia národnostnej otázky  rozumiem teoretické zdôvodnenie a rozpracovanie podmienok realizácie pracovnej sily národov a národností EÚ, teda konkrétne:

1) rozpracovanie ekonomických hľadísk v sústave hľadísk (nielen minimálnej mzdy) determinujúcich vývoj národnostných vzťahov,

2) obsahové a metodické otázky medzinárodného a medzioblastného vyrovnávania a porovnávania a vývoja viacerých národnopolitických oblastí a 

3) pôsobenie sústavy spoločenského riadenia krajín EÚ na jej ekonomicko – spoločenský vývoj.

.

Na záver si dovolím to povedať aj takto: musia sa najprv preskúmať naše vlastné praktické skúsenosti a len na základe podrobného preštudovania faktov odporúčať aj nápravu chýb.

S pozdravom

Prof. J. Husár, v. r.

Bratislava 10/11/2021.

Návrat hore