O význame nádeje pre život v ľudskosti

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Pri vysvetlení významu nádeje si pomôžem anglickým slovom HOPE.
H ako hrdosť, O ako objektivita, P ako pozitivizmus a E ako empatia.

Nádej, ako protipól beznádeje, je niektorým ľuďom vlastná a často sa spája s optimizmom, veľakrát sa rozvíja až na základe pozitívnych životných skúseností a utvrdzovania si vlastných hodnôt.

Naopak, pri opakovaných zlých životných situáciách a nedostatku podpory z okolia nemá nádej čas, nie že vyrásť ale ani vyklíčiť. Mrzí ma, že ako ľudia v nádeji, ale aj v ľudskosti každodenne zlyhávame. Nuž áno – často tomu tak je. Ale sú to skôr zlyhania v podobe nekonania dobra, ktoré by sme mohli vykonať – teda v ľahostajnosti a v zanedbávaní dobrého – než v podobe cieleného a oslavovaného násilia voči našim blížnym, ako tomu bolo v minulosti oveľa, oveľa častejšie.

Ako dlho táto miera ľudskosti západných spoločností vydrží, to je už iná otázka. Mnohí ju považujú za čosi automatické, ale dejiny nás učia, že tomu tak vôbec nie je – že naša relatívna ľudskosť je výsledkom dlhého kultúrneho vývoja, a Kultúra je čosi veľmi krehké.

Čo sa týka nádeje, rád by som podčiarkol slová môjho priateľa psychiatra, ktorý mi napísal, že dnes aj samotná nádej, že zmysel existuje je pre ľudí pokropením živou vodou. Preto sa hádžu do všetkých prúdov politických bojov, lebo im to dáva zdanie zmyslu. Hnev a nenávisť sa pretvarujú ako zmysel a kŕmia hladných jedom. Láska dáva nádej a nádej vyviera z lásky. Láska je vyjadrením zmyslu. Láska, ktorá presahuje naše dnešné ja. A naše ja. Túžia po tom a nevedia po čom túžia. A sú nešťastní a bezradní. Nádej, že existuje zmysel, je ten pohár vody, ktorý môžeme smädnému pútnikovi dať. A každý hlt vody robí z dnešného smädného zajtrajšieho darcu pohára vody. Pripraveného pre smädných tohto sveta.

Ako sa však k tomu všetkému dopracovať? Asi budeme musieť každý nájsť svoju individuálnu cestu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore