O ľuďoch a strojoch…

Ilustračný obrázok: Gerd Altmann Pixabay

Pred pár rokmi som napísala článok, v ktorom  som sa zamyslela nad významom technického a technologického rozvoja na našej planéte. Dnes po rokoch o tom premýšľam znova a spomenula som si, aké rozčúlenie diskutérov spôsobila jedna moja myšlienka a to: „Čím viac máme múdrych a inteligentných prístrojov, tým menej máme múdrych ľudí.“

Spustila sa zaujímavá debata o tom, ako nám rôzne technické vychytávky vylepšujú  a uľahčujú život. Teraz po rokoch vidím, že je to naopak. Ľudia sa v tejto technokratickej dobe stávajú sluhami, alebo dokonca otrokmi strojov a ľudský život už dávno nemá ani len hodnotu stroja.

Šialené tempo života, ktoré salámovou metódou presadila technokratická vládnuca elita, oberá ľudí o ich ľudskosť a podstatu a z ľudí sa postupne stávajú ľahko ovládateľní bioroboti, ktorí už iba poslušne plnia rozkazy, príkazy a zákazy.

Áno, týmto obrovským technickým a technologickým rozmachom strácajú ľudia tvorivosť, radosť z práce, radosť zo života. Strácajú samých seba.  A ľudia ako keby nedokázali pochopiť, že ich vlastná vyspelosť, ale aj vyspelosť spoločnosti a celej civilizácie  sa nemeria technickým pokrokom, ale ich vlastnou mravnosťou,  ľudskosťou, duševnou a duchovnou vyspelosťou.

Až keď  ľudia pochopia, čo je  ich skutočnou podstatou, tak vtedy pochopia aj jednoduchý fakt a to, že stroje majú slúžiť im, a nie oni strojom, tak ako je to v súčasnosti.

Možno je táto situácia taká vážna aj preto, lebo tí ktorí v súčasnosti vládnu svetu sú už dávno na úrovni bezduchých a bezcitných strojov, pretože svoju mravnosť a ľudskosť už stratili dávno. Jediným zmyslom ich života je Zisk za každú cenu, chorá túžba „mať“ čo najviac, majetku aj moci. Už dávno zabudli, že podstatou života je „byť“. Byť cítiacou a mysliacou bytosťou. Byť človekom.

Žiadny stroj nedokáže dať človeku lásku, úctu, skutočnú radosť a šťastie, pochopenie.

Žiadny stroj človeka neobjíme, nepohladí, nepobozká…

Mnohé z nich iba rozosievajú utrpenie a smrť. Denne sa dozvedáme, aké moderné, ale strašné a účinné zbrane ľudstvo vyvinulo.  A kvôli čomu ich vyvinulo? Čo také zbrane  v skutočnosti vypovedajú o úrovni civilizácie?

Možno si ľudia uvedomia, že v týchto dňoch, týždňoch a mesiacoch prebieha najvážnejšia vojna v ich životoch a pochopia aj to akými zákernými zbraňami sa bojuje proti nim samotným. Je to boj o bytie človeka ako takého. O zachovanie podstaty človeka.

V tejto dobe sa rozhoduje o tom, či ľudia ešte ostanú ľuďmi, alebo sa stanú bezduchými, nemysliacimi strojmi, ktoré na rozkaz vládnucej elity zlikvidujú samých seba a celú civilizáciu aj s planétou.

A chcú vôbec ľudia byť ešte ľuďmi?

Devana

Slnovratovo 24. január 2023

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore