Najdrzejší výpalník všetkých čias sa volá – Pfizer?

Obrázok od x3 z Pixabay

Naše médiá hlavného prúdu sú podozrivo ticho o jednej celoeurópskej afére, kvôli ktorej si v Amerike ukazujú na Európu prstom a ťukajú pritom na čelo. Ide o mnohomiliardový kontrakt na vakcíny proti Covid-19 s americkou firmou Pfizer.

Po utíšení kovidovej hystérie z rokov 2020 – 2021, prakticky ihneď potom, ako hlavné titulky správ prevzala téma „Ukrajina“, dramaticky klesol záujem o vakcíny proti Covid-19. Pripomeniem, že spoločnosť Pfizer podpísala s EÚ trojročnú dohodu na dodávku 900 miliónov dávok, dohoda však obsahovala opciu na ďalších 900 miliónov dávok v rokoch 2023 – 2026. Podrobnosti tejto dohody sú prísne utajené a len veľmi pomaly a po kúskoch sa o nich dozvedá verejnosť. Vo viacerých krajinách EÚ sú v skladoch milióny nevyužitých dávok vakcín, ktoré už preexpirovali, alebo v krátkom čase preexpirujú a vlády ich budú musieť zlikvidovať. Napriek tomu by podľa pôvodnej dohody mali dostať ďalšie stovky miliónov dávok, ktoré zrejme ani nebudú mať uplatnenie kvôli poklesu záujmu.

Hlavne z finančných dôvodov, pretože ekonomická situácia je vo všetkých krajinách EÚ napätá, viaceré krajiny žiadali o prehodnotenie existujúceho kontraktu so spoločnosťou Pfizer. (Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek naopak dohodu obhajuje ako dobrú.) Najagilnejšie proti dohode vystupujú Poľsko, Bulharsko, Maďarsko a Litva. Tieto krajiny vyhlásili, že s dohodou nesúhlasia a Poľsko dokonca jednostranne odmietlo za vakcíny zaplatiť z dôvodu vyššej moci – nadmernému počtu utečencov z Ukrajiny, ktorí zaťažujú rozpočet.

Spoločnosť Pfizer, podľa vlastných slov ústretovo, súhlasila s prehodnotením kontraktu a so znížením celkového objemu dodávok asi o 40 %, ale s podmienkou, že krajiny EÚ zaplatia za všetky predtým dohodnuté počty dávok, teda zaplatia aj za vakcíny, ktoré Pfizer nedodá a ani nevyrobí.
Technicky sa to dosiahne tak, že sa primerane zvýši cena z terajších asi 20 € za dávku, zatiaľ nie je jasné na koľko. Niektorí komentátori v USA pripomínajú, že Pfizer stanovil cenu vakcíny pre samoplatcov bez zdravotného poistenia až na 130 USD.

Obvyklý argument na obranu vysokých cien vakcín uvádza vysoké náklady na výskum a vývoj. Tak sa skúsme pozrieť na niektoré finančné ukazovatele z výkazu ziskov a strát spoločnosti Pfizer (číselné údaje sú v miliardách USD):

Rok20222021202020192018
Tržby 100,33081,28841,65141,172 53,647
Čistý zisk 31,36622,4156,63010,83811,143
Výskum a vývoj11,42613,8289,3958,3647,967

Vidíme, že po roku 2020 sa spoločnosti Pfizer zdvojnásobili tržby, niekoľkonásobne sa zvýšil čistý zisk a náklady na výskum a vývoj sa zvýšili menej ako o 50 %. Pritom kontrakt s EÚ len na vakcíny Covid-19 (doteraz dodané) mal hodnotu 18 miliárd EUR.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla pritom často prezentuje svoju firmu ako dobrodincu, ktorý dodáva vakcíny do chudobných krajín celého sveta zadarmo a že za obdobie hlavného obdobia pandémie firma sotva zaznamená nejaký zisk.

O pravom charaktere firmy Pfizer, ktorý stelesňuje Bourla, však priliehavo svedčí táto scénka z tohtoročnej ulice zasneženého Davosu. Na tomto krátkom zábere Bourlu prenasledujú dvaja žurnalisti z Rebel News – Ezra Levant a Avi Yemini. Bourla sprvu prejavuje ochotu odpovedať na jednu otázku, no keď zaznie: „Dozvedeli sme sa, že vaše vakcíny nechránia pred prenosom vírusu medzi osobami a vy ste to vedeli už dávno. Odkedy to viete a prečo ste to pred svetom tajili?“, Albert Bourla len zrýchlil krok a novinárom zaprial pekný deň.
„Nie, nebudem mať pekný deň“, nástojí Ezra Levant, „kým nám na tieto otázky neodpoviete.“

A čo my? Budeme naďalej výpalníkom platiť a užívať si ten pekný deň, ktorý nám oni želajú?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore