Mýtus slobodných a demokratických parlamentných volieb…

Ilustračný obrázok: OpenClipar-Vectors Pixabay

Myslíte si, že v súčasnosti sú parlamentné voľby v našom štáte, ale aj iných štátoch slobodné a demokratické?
Predvolebná kampane úplne rúcajú tvrdenie, že občania si „slobodne a demokraticky“ volia svojich zástupcov do parlamentu.
Trestné oznámenia na nepohodlných predstaviteľov politických strán, vyvolávanie nenávisti a násilia, prenasledovanie a mediálne lynčovanie, zosmiešňovanie, hrubé útoky a osobné urážky nielen politických kandidátov, ale najmä voličov, presiahlo hranicu únosnosti.
Tí občania a voliči, ktorí úplne nepodľahli mediálnej manipulácii vidia, že výraz „slobodné a demokratické voľby“ sa stal mýtom. Mýtom, ktorý politici bezostyšne zneužívajú, pretože mnohí ľudia sú náchylní viac veriť mýtom a senzáciám ako pravde, ktorú majú priamo pred očami.
Voliči veria, že si slobodne vyberajú svojich zástupcov. Ale je to tak?
Možno by to tak bolo, ak by si občania vyberali svojich zástupcov, ktorí by riadili štát z radov odborníkov, majúcich vedomosti a schopnosti, ale aj morálne predpoklady riadiť štát. Odborníkov, ktorých by poznali a mali k nim dôveru. Takto zvolení zástupcovia občanov by niesli plnú zodpovednosť za svoje konanie a v prípade zlyhania, by boli odvolateľní priamo svojimi voličmi. Pri takomto spôsobe volieb, by sa jednalo o formu priamej demokracie, keď by sa občan skutočne podieľal na správe štátu.
V našom štáte však máme zastupiteľskú demokraciu, kde si ľudia volia svojich zástupcov z radov politických strán, ktoré ako máme možnosť vidieť, v súčasnosti vznikajú na politickú a najmä mocenskú objednávku.
Takže v týchto dňoch namiesto predvolebnej kampane prebieha tvrdý mocenský boj o ovládnutie štátu. Prebieha boj moci peňazí a mediálnej nadvlády, v ktorom občania ťahajú za veľmi krátky koniec povrazu mýtickej „slobody a demokracie“.
Pre mnohých politických predstaviteľov sa stali voľby len výťahom k moci a nástrojom na jej zlegalizovanie. Podľa toho aj vidieť, čo pre takýchto politikov voľby znamenajú. Je bežné, že množstvo voličov sa kvôli svojim názorom, ktoré nie sú totožné s názormi politikov a ich prívržencov stáva skupinou nepohodlných. Stávajú sa „extrémistami, fašistami, komunistami, ovcami, ktoré žerú seno, lúzou, spodinou“ a pod. Stávajú sa obeťami rôznych útokov a urážania, znevažovania a dokonca už aj zastrašovania. Takže je len veľmi ťažké uveriť tomu, že slobodné a demokratické voľby zmenia politickú kultúru a situáciu v našom štáte.
Mýtus „slobodných a demokratických volieb“, poukazuje aj na iné novodobé mýty, ktorým ľudia na Slovensku veria. Sú to novodobé mýty „o slobode slova a prejavu“, či o „ľudských právach a politických právach“, ale aj o „slobode politického presvedčenia“ a množstvo iných mýtov, ktoré nezodpovedajú pravde a skutočnosti.

Ktovie, ako dopadnú nasledujúce parlamentné voľby. Jedno je však isté. Nebudú ani slobodné, ani demokratické…

Devana

Pozn. Upravený a aktualizovaný článok zo dňa: 5. február 2020


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore