List Majstrovi Konfuciovi… O Ľudskosti…

Ilustračný obrázok: Pixabay

Pred pár rokmi som mala jednu myšlienku. Napísať pár listov mojim obľúbeným filozofom, ktorí už v dobe, v ktorej žili ukazovali ľuďom „Cestu” k ľudskosti, duchovnu, poznaniu…

Napísala som však iba jeden list, pretože prišla chvíľa, keď som ostala znechutená z reakcií na články, ktoré som písala o týchto základných pilieroch fungujúcej, zdravej spoločnosti. Teraz viem, že to bola chyba a aj keď som odvtedy napísala veľa článkov s touto tématikou, k listom filozofom som sa už nevrátila. Mala som ich napísať. aj preto, aby ľudia pochopili, že všetko to, čo by sme mali dnes vedieť, je známe už dávno. Mala som ich napísať práve kvôli ľahostajnosti a zaslepenosti mamonom všetkých tých ľudí, ktorí odmietajú sociálne a ľudsky spravodlivú spoločnosť.

Tento prvý a zatiaľ posledný list je venovaný Majstrovi Konfuciovi, ktorý mi ukázal dôležitosť ľudskosti, ktorú považujem za základný kameň „Nového sveta pre Človeka”.

List Majstrovi Konfuciovi… O Ľudskosti…

Majster Konfucius,
často čítam Vaše vzácne myšlienky, aj keď sú staré 2500 rokov. Je v nich všetko to, čo ľudia potrebujú vedieť, aby boli a ostali ľuďmi a dokázali zachovať ľudský druh pred samozničením.
Prečo ich tak málo poznajú?
Prečo im nevenujú viac pozornosti?
Vaše slová o ľudskosti a jej hľadaní sú úžasné a plné nádeje.

Hovoríte: „Bez ľudskosti nemožno znášať ani šťastie, ani nešťastie.”

Ľudia reptajú ak ich postretne nešťastie a majú pocit, že sa im rúca svet a život. Ale nešťastie, ktoré musíme prežívať je skúškou našej ľudskej podstaty a pri správnom chápaní nás môže priviesť k pochopeniu a poznaniu dôležitých vecí a najmä samých seba.
Ak ľudí stretne šťastie, tiež ho často nedokážu precítiť a oddať sa mu, niekedy je to strachom a obavami, že môže rýchlo skončiť. Zabúdajú, že všetko má svoj začiatok aj koniec, aj šťastie, aj nešťastie.

Hovoríte: „Kto je ľudský, tomu ľudskom prináša vyrovnanosť mysle! Preto: Svoju múdrosť zakladajte na ľudskosti!”

Mnohí ľudia získavajú výborné vzdelanie a majú mnoho vedomostí, sú na to náležite pyšní, čo ich vedie k márnomyseľnosti a k pohŕdaniu inými.
Skutočná múdrosť, založená na ľudskosti, sa neskrýva vo vzdelaní a vedomostiach, ale v tom, že človek svoje vzdelanie, vedomosti a schopnosti používa v prospech iných ľudí a celej spoločnosti a jej rozvoju.

Hovoríte: „Či nie je nádherné zotrvávať v ľudskosti? Preto: Či možno pokladať za múdreho toho, kto odmieta zotrvávať v ľudskosti?”

Prečo ľudia odmietajú ľudskosť? Prečo namiesto toho, aby ľudsky rástli zotrvávajú v nevedomosti a v zajatí Zla a nízkych pudov?
Prečo odmietajú byť skutočnými ľuďmi?
Možno preto, že život v nevedomosti je oveľa ľahší ako ten, ktorý je založený na dodržiavaní morálnych zásad a zodpovednosti za vlastné skutky. Možno preto, že cesta k ľudskosti je oveľa náročnejšia ako tá, ktorá je založená na povrchnosti a mamonárstve.
Hľadanie ľudskosti vo všetkom, čo nás obklopuje, je cesta k sebe samotnému a poznaniu dobra, ktoré nás obklopuje.

Hovoríte: „Ušľachtilý človek ľudskosť nestratí, i keby od hladu umieral, a ani v najväčšom zhone na ňu nikdy nezabudne!”

Prečo sa ľudia tak ľahko vzdávajú ľudskosti, keď im ide o vlastný prospech, naplnenie túžob a stávajú sa bezohľadnými egoistami?
Prečo nedokážu vidieť bolesť a utrpenie, ktoré takýmto správaním spôsobujú iným?
Naša moderná civilizácia odmieta cestu poznania ľudskosti práve kvôli tomu, že svet ovládol boh menom Zisk a práve ľudskosť je najväčšou prekážkou v jeho samovláde.
Majster Konfucius, ak ľudstvo odmietne poznanie ľudskosti je možné, že o pár rokov, ľudskosť nebude mať kto hľadať.
Preto sú Vaše slová veľmi potrebné aj v Tejto dobe.

Devana

Slnovratovo 17. október 2018

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore