Ilúzia poznania…

Ilustračný obrázok: Gerd Altmann Pixabay

Pred časom som si znova pozrela film o fyzikovi Stephenovi Hawkingovi „Teória všetkého“, v ktorom okrem iného zaznela aj táto jeho zaujímavá myšlienka: „Najväčším nepriateľom poznania nie je nevedomosť, je ním ilúzia poznania.“

Žijeme v dobe, keď ľudia majú prístup k obrovskému množstvu informácií rôzneho druhu, čo často spôsobuje, že mnohí sa v nich len ťažko orientujú a nájdu medzi nimi tie dôležité a podstatné, ktoré by im pomohli získať vedomosti a napokon sa dopracovať k  poznaniu. A práve to množstvo informácií spôsobuje „ilúziu poznania“, keď ľudia v skutočnosti nechápu, čo sa okolo  nich deje a už vôbec nie súvislosti diania, ktoré priamo súvisí  s ich životom, či spoločnosťou.

„Ilúzia poznania“ v mnohých vytvára pocit, že žijeme v obrovskom chaose. Vôbec si neuvedomujú, že to nie je skutočný chaos, ale „ilúzia chaosu“, ktorá je veľmi sofistikovane vytváraná rôznymi procesmi riadenia. A práve preto, že ľudia veria ilúzii, ktorá ich presviedča, že to čo sa deje je chaos a snažia sa prežiť, nehľadajú  kontext medzi riadením a ilúziou chaosu.  

Rovnakým spôsobom je „ilúzia poznania“ zneužívaná na falošné zdanie blahobytu, či slobody.

Ale môže byť za bohatstvo, prepych, či výšku životnej úrovne považované niečo, čo si človek zadovážil na dlh, ako je to teraz úplne bežné?

A môže byť dlhové otroctvo slobodou?

Môže byť za slobodu považovaný akýkoľvek druh otroctva?

Pretože dnes skutočne žijeme v dobe, keď sú ľudia vďaka „ilúzii poznania“ uvrhnutí do obludného mentálneho otroctva, ktoré považujú nielen za slobodu, ale najmä za poznanie. A práve to, že ľudia nechápu a mnohí ani netušia, že žijú iba v „ilúzii poznania“ spôsobuje, že sú takýmto spôsobom cielene oberaní, okrádaní o podstatu vlastného života.

Žiť v „ilúzii poznania“ je pre človeka veľmi jednoduché, pretože tak sa v skutočnosti zbavuje zodpovednosti za svoj vlastný život. Pretože hľadanie skutočného poznania, je namáhavá celoživotná cesta, plná prekážok, pochybností o sebe samom, vytrvalosti, strát, ale aj radosti, šťastia, pochopenia a pokoja v duši.

Devana

Slnovratovo 26. 10. 2023

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore