Hudba je hlasom nádeje

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Človek sa dokáže bez mnohých vecí zaobísť, ale asi by som nevydržal, keby som nesmel počúvať hudbu. Chýbala by mi slovenská hudba a chýbal by mi rock…

Čítal som, že v ankete „najlepšie slovenské albumy“ skončil na 3. mieste album Zvoňte, zvonky. Podľa odborníkov je tento album spolu so Zelenou poštou vrcholom Vargovej spolupráce s Pavlom Hammelom.

Táto informácia ma veľmi potešila, pretože Pavol Hammel je môj idol a moja mladosť. Veľmi pekne mu ďakujem za jeho tvorbu v ktorej manifestuje nádheru, melódiu, pravdivosť a lásku.

Podľa Juraja Čurného v notách a písmenkách tých pesničiek nájdete všetko, čo stojí za to (nielen) v rámci populárnej hudby hľadať: krásu, túžbu, melódiu, rytmus, melanchóliu, radosť, genialitu, nadhľad, prekvapenie a predovšetkým nádej,“ napísal hudobný dramaturg, podľa ktorého sa do týchto skladieb podarilo dostať racionálne nevysvetliteľný pocit doby, v ktorej vznikali. Doby, keď nádej bola dominantným pozitívnym pocitom. No práve tá nádej ma motivovala napísať krátky komentár.

Nádej. Tak silné, no tak ťažko uchopiteľné slovo. Kde po nej siahnuť, keď sa nám zdá, že sa vytráca?
Nádej je silná emócia, ktorá nám dáva šancu. Šancu znova začať veriť. Možno práve nádej udá náš nový smer a pomôže nám oprášiť naše „staré“ sny a túžby. Toho, čo nás na tomto svete trápi môže byť nesmierne veľa a v posledných rokoch sa zdá, že tých negatívnych aspektov a kríz už len pribúda. A za takýchto okolností nie je vôbec ťažké prepadnúť predstave, že už nikdy nebude lepšie. Inými slovami, začneme strácať nádej. 

Identifikujem sa s názorom, že nádej je silnejšia ako strach. Už z dôvodu, že ide o kombináciu presvedčení, postojov a emócií.
O nich sa síce nedá povedať, že by eliminovali strach, no bojujú proti nemu. Nádej je silnejšia v tom zmysle, že kým ju máme, strach nie je schopný zaplaviť nás a zvíťaziť. Je to dobrý prostriedok, ako bojovať aj s množstvom ďalších negatívnych emócií.  
Mať nádej znamená, že sa mobilizujeme a snažíme sa pretransformovať nielen seba, ale aj spoločnosť do situácie, aby bola lepšia.

Veľmi ma teší, že v našom Inštitúte pre pracovnú rehabilitáciu občanov so ZP sa nám darí pretransformovať beznádej na nádej a ponúknuť pozitívnu víziu nie len našim žiakom, ale aj klientom. Chcem veriť tomu, že dôvody k nádeji sú stále prítomné. My len musíme uveriť, že sú nám dostupné. Hovorí sa, že nádej umiera posledná, ale ak je nádej celoživotne zle vyživovaná a udržiavaná falošnými “stravovacími” návykmi, náhle úmrtie nádeje nie je neobvyklé…

Milí čitatelia,
Paľkovi Hammelovi prajem zdravie a veľa tvorivých síl, veľa koncertov a Vám nádej aby ste dokázali nájsť v sebe to dobré a človečenské čo určite v každom z nás je. Nech všetko pekné, čo ste v odídenom čase prežili, je pre Vás povzbudením v ďalšej životnej dráhe.

Len nádej je tvorivá.
Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

K prianiu Pavlovi Hammelovi sa pripájam. K všetkým hudobným superlatívom, ktoré sa o jeho tvorbe píšu, patrí aj… určitý obdivuhodne profesionálny prístup. Z diaľky to vyzerá ako skromnosť, lebo z neho nevyčnieva ego, ale akosi samozrejme bez ohľadu na šumy z okolia robí svoje – najlepším spôsobom, ako vie. Bolo by dobre, keby si viacerí ľudia, najmä z mladej generácie vybrali za svoj idol a životný vzor Pavla Hammela. Myslím, že nádej na lepšie časy Slovenska by vo mne bola ešte silnejšia.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore