Hromnice…

Ilustračný obrázok: Pixabay

Kedysi dávno, keď som bola malým dievčatkom, stará mama pri búrke zažínala veľkú sviecu, ktorú volala „hromnička“. Svieca nás mala ochrániť pred silou búrky a pred zásahom blesku. Ako dieťa som vedela, že také sviece sa svätili v kostole práve na Hromnice.

Potom neskôr som sa dozvedela, že Hromnice sú sviatkom predstavenia Pána v chráme, rodičia priniesli malého Ježiša do chrámu, aby ho zasvätili Bohu.

Čo má tento sviatok spoločné s názvom Hromnice a hromničnou sviečkou?

V podstate takmer nič, napriek tomu, že Ježiš je v kresťanskej tradícii ponímaný ako „Svetlo sveta“.

Hromnice sú starým Slovanským sviatkom, zasväteným bohu Perúnovi. Je to sviatok jeho prebúdzania sa a preberania vlády nad svetom. Tento sviatok sa oslavoval zapaľovaním vatier – ohňov z dubového dreva, ktoré symbolizovali prichádzajúce nebeské svetlo, preberajúce moc nad tmou. Boh Perún v tento deň otvára bránu Irije.

Hromnice sú aj sviatkom hypotetickej bohyne Devany.

Devana je podľa legendy dcérou Perúna a bohyne Lady a je bohyňou nebeského svetla, lesov a hôr a lovcov.

Áno, Hromnice sú sviatkom svetla. Svetla, ktoré prináša nádej na nový život.

Mnohí z nás vnímajú svetlo ako symbol pravdy, ktorá porazí klamstvo. Odvahy a čestnosti, ktoré sa dokážu vzoprieť zbabelosti, nečestnosti a nespravodlivosti. Múdrosti, ktorá presvieti tmu hlúposti. Dobra a lásky, ktoré sa nikdy nepoddajú zlu a nenávisti.

Dnes, v týchto časom potrebujeme Svetlo nádeje viac ako inokedy. Čakáme naň, ale zabúdame na podstatné. To svetlo nádeje je v každom z nás a svieti ako maličký plamienok hromničnej sviečky. Len my samotní máme tu moc, aby svetlo v nás silnelo a svietilo stále viac a viac jasnejšie. Stačí, keď sa prestaneme báť tmy zla a hlúposti a spojíme tie malé svetielka do jedného veľkého žiarivého svetla, ktoré prežiari aj tú najväčšiu tmu a beznádej.

Devana

Slnovratovo 2. február 2021

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore