Hlúposť (progresívcov) sa usvedčuje sama

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Sme v napätí tesne pred vymenovaním novej vlády a nie je žiadne prekvapenie, že akonáhle sa z budúceho vládneho tábora ozvalo akékoľvek meno nominanta na ministra, súčasná opozícia sa bude snažiť roztrhať ho na kusy. Neprekvapuje ani dvojitý meter v kritériách na skúsenosti a odbornosť. Práve kvôli tomu, že predchádzajúca vládna koalícia svojimi ministrami postavila latku odbornosti tak nízko, že aj náhodný výber ľudí z ulice má veľkú šancu túto latku prekonať, tak sa diskusia o nových ministroch zrejme odbaví týmto porovnávaním a málokto si všimne jednu dôležitú vec.

Tí, čo namietajú vhodnosť niektorých mien, vôbec nepracujú s faktami, len s názormi. Napríklad v prípade Martiny Šimkovičovej by museli zobrať do úvahy fakt z jej stručného životopisu: „Disponujem riadnym vysokoškolským vzdelaním kde som obhájila akademický titul Doktor liečebnej pedagogiky na UK v Bratislave. V mojej rigoróznej práci som sa venovala vplyvu médii na psychiku detí.“ A museli by zdôvodniť, prečo práve teraz je takáto kvalifikácia nedostatočná. Aj námietka práce s dezinformáciami je len ich názor a nálepka. Za fakt by sa dala považovať, keby šlo o protizákonnú činnosť a názor by potvrdilo rozhodnutie súdu.

Alarmujúce (a ak by sme ich mali brať vážne, tak bezpochyby hlúpe) na tom je, noví opoziční politici spolu so všetkými médiami hlavného prúdu považujú za normálne, že fakty nie sú potrebné. Že stačí názor. Takto sú zvyknutí pracovať. Názor majú apriorne vytvorený vopred, alebo im ho niekto doručí, a kvôli žiadnym faktom nie sú ochotní ten názor zmeniť. A zrejme sú naviac takí hlúpi a neschopní, že ak aj existujú fakty na podporu ich názoru, tak ich nedokážu nájsť. Neschopnosť pracovať s faktami, s realitou, je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa nám dnes spoločnosť rozpadá pred očami.

Tento prvý krst ohňom sledujem ako test schopnosti novej garnitúry. Či bude kontrovať rovnakými prostriedkami a bude prebíjať názor názorom, čo by pri parlamentných počtoch mohlo stačiť, alebo zdvihnú tú takmer až na zem položenú latku a začnú svoje názory opierať o vecné fakty.

Dodatok:

Je dôležité rozlišovať názory od faktov a pracovať s nimi rôzne. Ľudia, ktorí aspoň počas štúdia privoňali k vede a brali ju vážne, by už v tomto smere mali mať správne návyky. Ako ilustráciu použijem citát laureáta Nobelovej ceny za fyziku P. L. Kapicu:
„Rozdiel medzi dobrým experimentom a dobrou teóriou je v tom, že teória rýchlo starne a nahradí ju iná, založená na dokonalejších predstavách. Na teórie sa skoro zabúda. Niečo iného je experiment. Dobre premyslený a starostlivo vykonaný experiment vchádza do vedy navždy, stáva sa jej súčasťou. Vysvetľovať takýto experiment možno v rôznych dobách rôzne.“

V uvedenom citáte výsledky experimentu produkujú fakty.
Fakty sú tie pevné body, ktoré podľa slov klasika dokážu pohnúť Zemeguľou.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore