Fejtón: najmúdrejšia žena v slovenskej politike

Obrázok od Hadi Slash: https://www.pexels.com/photo/womans-face-covered-with-scarf-10099400/

Womans Face Covered with Scarf

Politici sami seba berú príliš vážne. Všetky ťažkosti sa prekonávajú ľahšie, keď človeku ostane nejaký ten zmysel pre humor. Ale v koncentráte hlúposti, ktorého je dnes plný verejný politický priestor, sa nenájde humoru ani medzi prsty.

Múdrosť by sa tam hľadala ešte ťažšie. Dnes. Pred pár rokmi som mal pocit, že sa v slovenskej politike možno vyskytla jedna zamlčovaná a podceňovaná múdra žena. Hádajte koľko chcete, koho myslím. Neuhádnete. Mám na mysli manželku prezidenta Andreja Kisku.

Nedá sa nič robiť, manželky a manželia prezidentov a prezidentiek do politiky dnes patria a veľmi často majú silný politický vplyv. Bezpochyby skvelým príkladom sú Eleanor Rooseveltová alebo Nancy Reaganová. Obidve mali silný vplyv na svojich manželov a bohužiaľ, dajú sa im pripísať aj niektoré výstrednosti až hlúposti, či chyby šéfov administratívy. Manželka Andreja Kisku je však v tomto smere čistá ako „slovo Božie“. Nedá sa jej vytknúť nič, žiadna chybička, žiadne potknutie. Múdrosťou určite prekonala aj dve spomenuté dámy, lebo rola prvej dámy im nadobro zmenila život. Zatiaľ nikto, okrem pani Kiskovej, nenašiel lepší recept, ako si politikou (a médiami) nenechať zničiť život.

Proste, múdra žena vie, čo je dôležité. Deti a rodina na prvom mieste. Múdra žena a matka nechodí tam, kde chlapi pretriasajú politiku a kde pivo a cigarety sú to najnevinnejšie, čo tam môže smrdieť. Žena, ktorá má manžela rada, mu nejaké to povyrazenie aj dopraje. Veď koľko žien si musí poradiť celý týždeň, kým je manžel kdesi na týždňovke. Ale otec má byť aspoň cez víkend a cez prázdniny doma a s deťmi, cez to nejde vlak. A treba vedieť, kedy dosť. Keď už musíš byť tým prezidentom, tak dobre. Ale skúsil si si to, videl si, že to nie je bohviečo, tak tam druhý raz nelez…

Pani Kisková múdro prišla na to, že najlepší politik je neviditeľný. Predstavte si, aké by to bolo skvelé, keby na nás politici vtieravo nevyskakovali z každého videa na Youtube ani každodenne, keď si človek chce pozrieť, čo je nové. A pritom len pekne skromne a v tichosti urobili to, čo najviac treba.

Viem, že na týchto politikov je úplne zbytočné apelovať. Ani nepočúvajú. Ale keby sa medzi ich manželkami, manželmi a životnými partnermi našlo viac takých, ktorí by sa múdrosťou priblížili pani Kiskovej…
Ľudia, veď idú Vianoce. Vám doma netreba povysávať, vyklepať koberce, pozháňať stromček, vyšľahať sneh na koláč, pobaliť deťom darčeky?

gingerbread, pastry, bakery
Obrázok od Slava Sidorov z Pixabay

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore