Dodávka slovenských MIG-29 Ukrajine odhaľuje neuveriteľné babráctvo

Ilustračný obrázok: flickr

Kvôli tomu, aby Slovensko dodalo Ukrajine vojenský materiál vo forme lietadiel MIG-29 a systémov protivzdušnej obranu KUB, bola slovenská vláda ochotná porušiť medzinárodnú zmluvu a urobiť tak zo Slovenska nespoľahlivú krajinu. Ale toto vari nie je všetko?
Dnes na blogu Pravdy zverejnil „simon22“ nasledujúci text:

Za MiG-29 a Kuby nedostaneme ani cent? Bola to vaša národná iniciatíva a nie priorita pre Ukrajinu, odkazujú z Bruselu.

Najnovšia správa posledných dní znie: „Pravdepodobne je problém s preplatenim poskytnutej časti vojenského materiálu Ukrajine, konkrétne lietadiel MiG-29 a systému KUB cestou Európskeho mierového nástroja EPF( European Peace Facility ). EPF nechce preplatiť Slovensku finančnú čiastku za dodávku lietadiel MiG-29 a systému KUB UKRAJINE. Dôvod EPF uviedla, že ani lietadlá ani systém KUB neboli a nie sú na zozname prioritného materiálu pre Ukrajinu, ktorý vytvorila EPF na základe požiadaviek Ukrajiny a preto Slovensko nemá žiadny nárok na ich preplatenie…SR chcelo – dúfalo v refundáciu od EPF vo výške 50-60% z účtovnej hodnoty darovaných lietadiel a systémov PVO. Zoznam prioritného materiálu pre Ukrajinu je zostavovaný v Bruseli na základe požiadaviek, ktoré posiela do Bruselu UKRAJINA a tá nikdy neposlala požiadavku na lietadlá MiG-29 a KUB ako celok, ale len na jednotlivé náhradné diely a časti. Z Bruselu EPF odkázali Ministerstvu obrany SR, že neexistuje aby o finančných prostriedkoch a o financovaní EU rozhodovala Ukrajina! Preto bol premiér Heger a minister Naď ( obaja odvolaní)v Kyjeve , aby Zelenský požiadal EU a komisiu EPF o doplnenie spätne do požiadaviek Ukrajiny aj lietadlá MiG-29 a systém PVO KUB,… A naviac našej strane vznikli podľa dvojstrannej dohody náklady na dopravu a palivo, ktoré sme sa im zaviazali venovať.
Spätne sa nedá nič do požiadaviek doplniť, uviedol Brusel. Dokonca premiér Heger bol aj na rokovaní s pánom Borellomm ale ten ho odporučil na komisiu EPF. Tá má však na toto jasný pohľad. Nebolo v požiadavkách Ukrajiny, nemôžeme nič preplatiť. Bola to len Vaša ( SR) iniciatíva, dohoda je podpísaná len medzi SR a Ukrajinou bez zásahu EU, takže náklady musí znášať SR sama.
Na Sliači sú údajne už len posledné 2 MiGy naložené na autách a údajne bol vydaný zákaz ich nepustiť na kamiónoch von, kým sa záležitosti okolo preplatenia nevyriešia. Asi niekto zabudol, že darovacia zmluva nadobudla platnosť a tieto lietadlá už nie sú naše.
Minister Naď tie milióny z EU chcel použiť na zaplatenie 340 miliónov za bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, ktoré preto chcel nakúpiť v rozpore s plánom rozvoja armády do roku 2035, ktorý bol schválený v lete roku 2022 a narýchlo dopracovaný o útočné vrtuľníky teraz na jar. Tvrdil že tú splátku vykryjeme prostriedkami z EU za MiGy Kuby, zbytok bude zadarmo.
Je úplným diletantstvom nepreveriť si, ako vlastne funguje mechanizmus preplácania pomoci z EU, a zároveň plánovať takto získané prostriedky na niečo, čo sme ani v podstate pred pol rokom nechceli. Ukazuje sa, že menenie plánov podľa náhodných ponúk, nie je dobrou cestou, nehľadiac na to, že nebudeme mať na ne ani pilotov ani technický personál. Norma na vrtuľník letových posádok bola kedysi 2 pre tabuľky mierových a vojnových počtov, to znamená na 12 bojových dvojposádkových vrtuľníkov, 48 členov lietajúceho personálu na krídle, plus funkcionári. Teraz myslím platí norma 1,25, to znamená na 12x2x1,25= 30 členov lietajúceho personálu. K tomu treba pripočítaš asi 90-110 členov technického personálu, ktorý nemáme. Bol kedysi taký vtip, v kocúrkove sa rozhodli zaklať prasa, no najskôr sa opili pri hádke ako si ho podelia.. a keď vyšli von, prasa bolo ujdené v lese… Hlavne že bolo už rozdelené…
Takže  si niekto  ani nepreveril mechanizmus preplácania pomoci a urobil to ako partizán, ako čisto svoju súkromnú PROMO akciu. Je veľmi pravdepodobné, že sa to zvrátiť nepodarí a my budeme bez lietadiel aj bez paliva a nákladov na ich prelet a pozemný transport, ktoré sme sa zaviazali uhradiť. Ja viem, pán Naď bude argumentovať, že to bol šrot a je len dobre že sme sa ho zbavili. Súhlasím s jediným, v tejto geopolitickej situácii by sme nevedeli zabezpečiť ich ďalšiu prevádzku. Môžu byť v prevádzke ešte asi 10 rokov a je dobre, že niekde môžu poslúžiť. NO ALE PREDSA zadarmo nedávajú ani USA a to sú omnoho bohatšie ako Slovensko. Tam ide skoro všetko na základe zákona o pôžičke a prenájme. Ak je toto pravda, mal by niekto vysvetliť kde sa stala chyba….
Myslím že nastal čas, čo vy nato pani prezidentová?
Zdroj: facebook info a MOSR, ktorý nechce byť menovaný.

Dodatok Mariána Moravčíka:

Túto informáciu, prosím, neberte ako overený fakt, ale uverejňujeme ju ako názor blogera, ktorého poznáme a obsah preto považujeme za pravdepodobný a alarmujúci. Bude dôležité pozorne sledovať vývoj v tejto záležitosti a vyvodiť z nasledujúcich udalostí a informácií patričné dôsledky – hlavne v dôveryhodnosti slovenských politikov.
Je pravdepodobné, že ak sa vyššie uvedené informácie a dohady potvrdia (indíciou je aj FB status generála Jozefa Viktorína), slovenská vláda bude tvrdiť, že by vojenský materiál Ukrajine venovala aj tak, lebo ide o prioritu slovenskej zahraničnej politiky a tento postoj potvrdí aj slovenský „biely dom“.

No pri rýchlom vyhľadávaní zdrojov, ktoré píšu o tejto veci, sme našli aj nasledujúce informácie, a práve preto sme sa rozhodli tento blog z Pravdy zverejniť aj u nás.

Forbes píše o tom, že Ukrajinská strana vlastne ani nežiadala o renovované MIG-29, ale o americké F-16, s ktorými si sľubuje získať vzdušnú prevahu. Slovenské migy sú, podľa ukrajinskej strany, lepšie ako nič, ale… Zatiaľ americký prezident Biden zaujíma stanovisko, že „Ukrajina nepotrebuje F-16“.

Západné zdroje, napríklad The Guardian, keď informujú o dodávke slovenských MIG-29 Ukrajine, zásadne používajú slovo „donate“, čo znamená dar. The Guardian to podčiarkuje slovami Hegera, že „Slovensko stojí na správnej strane histórie“. Uvádza sa aj informácia, len ako citácia ministra Naďa, že Slovensko dostane od EÚ kompenzáciu 200 mil. EUR a od USA zbrane v hodnote 700 mil. EUR.

Zaujímavé informácie prináša portál technology.org. Píše, že slovenské MIGy nie sú zďaleka takými zastaralými strojmi, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Sú modernizované o mnohé prvky z vybavenia štandardov NATO a momentálne patria k najlepším a najmodernejším MIGom. Slovenská vláda ich 31 8. 2022 vyradila z prevádzky so zámerom venovať ich Ukrajine. – Toto sa uvádza výslovne, teda v žiadnom prípade nejde o „šrot“, s ktorým nevie minister Naď, ako naložiť.

Ďalšiu zaujímavú informáciu prináša Insider (aj Euractiv). Tvrdí, citujúc ministra Naďa, že ruskí technici, ktorí vykonávali na slovenských MIGoch údržbu, ich formou sabotáže poškodili. MIGy sú síce schopné letu, ale údajne nie sú bojaschopné. (Táto informácia sa masívne pretriasa na Twitteri. Mierne povedané, Slováci sú za úplných idiotov.)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore