Ilustračný obrázok: Pixabay

Myslenie, premýšľanie, by malo byť pre človeka také prirodzené ako napríklad dýchanie.
Je normálne pýtať sa, hľadať odpovede, riešenia problémov.
Je normálne učiť sa, poznávať nové veci, hľadať pravdu a múdrosť.
Ale…

Odkedy človek zistil, že je jednoduchšie ovládať iného človeka, ktorý nemá záujem premýšľať, tak robí všetko preto, aby mu dokázal, že premýšľanie je zbytočné, či dokonca nežiadúce.
Určite sa každý z nás stretol s niekým, kto už povedal: „ Na to ani nemyslím… O tom radšej ani nepremýšľam… O tom, nechcem nič vedieť.“
A tak nie je nič nezvyčajné vidieť, že ľudia dokážu veriť rôznym bludom, hlúpostiam, lžiam a nechávajú sa klamať. Dokážu veriť prázdnym frázam až tak, že sú schopní obetovať vlastné majetky, či životy, alebo dokážu sami ničiť a zabíjať, pretože niekto ich presvedčil, že je to tak správne.

História ľudstva je plná svedectiev o manipulovaní s myslením ľudí a v súčasnosti je to také isté.
Dnes sa dozvedáme, čo všetko máme inteligentné… Elektroniku, počítače, autá, domy, dokonca som videla reportáž o tom, že majú byť inteligentné obce a mestá a ľuďom to tak vyhovuje. Stávajú sa znova zhrbeným stádom, ktorého prioritou je mať len plné brucho a nejakého toho miláčika, po ktorom budú šúchať prstíkom a ten im všetko povie…
Nevadí im, že ich tá inteligentná technika sleduje pri všetkom a tie inteligentné mestá a obce budú plné kamier a bude sa vedieť všetko o ich živote.

Dôležité pre nich je, že znova počúvajú frázy… Frázy o tom akí sú výnimoční a múdri, keď robia to, čo chcú tí, ktorí ich takýmto spôsobom ovládajú. Veria napríklad tomu, že telesná krása, egoizmus a arogancia sú základom úspechu a premýšľanie o tom, čo a ako cítia iní ľudia, je zbytočné. Veria aj tomu, že manuálna práca je podradná a tí, ktorí ju robia tiež a preto je lepšie zamestnať sa tak, aby mohli zneužívať a využívať všetkých naokolo.

Dokážu uveriť tomu, že nepriateľ je priateľ a otroctvo je slobodou.
Dokážu veriť tomu, že si slobodne a demokraticky volia svojich zástupcov do vedenia štátu a nechcú vidieť a vedieť pravdu o tom, ako sa tam dostali ľudia, len vďaka využitiu naivity vlastných voličov, ktorých presvedčili, že nemusia premýšľať o ich planých a prázdnych sľuboch. A ľudia im stále veria, dokonca aj to, že robia mnoho v ich prospech, aj keď to tak nie je. Veria im, aj to draho platené divadlo, ktoré má zakryť to, že sa pomaly stávajú rukojemníkmi tých, ktorých dostali k moci.

Čo sa stane, keď prestaneme premýšľať?
Už znova zažívame biedu, hmotnú, ale najmä morálnu. A práve preto, že ľudia prestávajú premýšľať, tak sa znova opakuje história a ľudia s veľkou pravdepodobnosťou budú nezmyselne zabíjať a zomierať.
História sa opakuje aj v tom, že znova začínajú byť prenasledovaní ľudia s iným názorom. Znova sa začali „hony na čarodejnice“ na tých, ktorí si dovolia premýšľať a nebáť sa povedať svoj názor. A premýšľanie sa znova začne kruto trestať.

Čo sa stane, keď prestaneme premýšľať?
Znova bude mať navrch lož a ľudská hlúposť a zbytočné utrpenie nevinných, tak ako to bolo vždy, keď sa ľudia báli premýšľať. Alebo vtedy, ak bolo pre nich pohodlnejšie nemyslieť a nepreberať tak zodpovednosť za svoje konanie, alebo, keď mali za nepremýšľanie odmenu…

Devana

Slnovratovo 24. marca 2019

Právne vyhlásenie

Celý obsah tohto článku, ak nie je výslovne uvedené inak, je chránený autorským zákonom. Pri akomkoľvek použití je nutné uviesť meno autora, názov a zdroj (Belobog.sk).

Pri interpretácii obsahu sa predpokladá primerané všeobecné vzdelanie a zdravý rozum.

Čo si myslíte Vy?

Scroll to Top
%d blogerom sa páči toto: